Híreink

Tűzvédelmi mérnöki és szakmérnöki képzés az Ybl Építéstudományi karon

2011. június 02.

Tűzvédelmi mérnöki és szakmérnöki képzés az Ybl Építéstudományi karon 2011. szeptemberi kezdéssel a Szent István Egyetem Gépészmérnöki Kar (GEK) és az Ybl Miklós Építéstudományi Kar (YMÉK) közös képzésben a létesítménymérnök szakon, tűzvédelmi szakirányon, levelező rendszerű, MSc szintű képzést indít, ugyanitt az Építéstudományi Kar, részben megújított tartalommal, a tűzvédelmi szakmérnöki szakon indít képzést. A felhívásokat adjuk közre.

Részletek  



EURDEP - Európai Radiológiai Adatcsere Platform

2011. június 01.

EURDEP - Európai Radiológiai Adatcsere Platform A japánt sújtó katasztrófa után ismét a figyelem középpontjába került a sugárzásvédelem. Az első sokk az 1986-os csernobili atomkatasztrófa ráébresztette a világot a nukleáris biztonság fontosságára. Világszerte kiépültek a sugárfigyelő és jelző rendszerek. Az Európai Unióban a környezet radioaktivitásának mérése alapkövetelmény. Hogyan zajlik a mérési adatok cseréje?

Részletek  



Az Országos Sugárfigyelő, Jelző és Ellenőrző Rendszer (OSJER)

2011. június 01.

Az Országos Sugárfigyelő, Jelző és Ellenőrző Rendszer (OSJER) Az atomenergia békés célú alkalmazása szükségessé tette egy olyan szervezet létrehozását és működtetését, amely nukleáris és/vagy sugaras veszélyhelyzetben (a továbbiakban: NVH) képes a nukleáris események vagy balesetek hatását csillapítani, következményeit felszámolni. A japán atomerőmű baleset fényében különösen fontos információkat adunk közre.

Részletek  



PB-gázpalackok, mint veszélyes áruk a közúton

2011. május 30.

PB-gázpalackok, mint veszélyes áruk a közúton Az elmúlt időszakban több, a PB-gázpalackok, mint veszélyes áruk közúti szállításához kapcsolód problémával keresték meg a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságot. A feltett kérdésekre az OKF szakemberei által kialakított szakmai álláspontot adjuk közre. Bár a tájékoztató nem tekinthetők jogi iránymutatásnak, állásfoglalásnak úgy véljük a szakemberek számára fontos szakmai véleménynek tekintendő.

Részletek  



A magyar tűzoltóképzés vázlatos története

2011. május 30.

A magyar tűzoltóképzés vázlatos története Honnan hova jutott a hazai tűzoltóképzés? A cím látszólag egy történelmi áttekintést sejtet. Az előzmények, a folyamatok ismerete nélkül azonban nehezen érthetők a mai dilemmák és feladatok. A rendszerváltást követően a képzés liberalizálódása miatt a tűzvédelmi képzés is sok tekintetben piaci alapon szerveződött. Hogyan lehet a követendő oktatási programot, a kimenetet, a szakmai ismereteket biztosítani? Milyen szakmai felkészültséget biztosítsanak ezek az OKJ-ben szereplő szakmák.

Részletek  



Mit olvashatunk a Védelem júniusi számában?

2011. május 24.

Mit olvashatunk a Védelem júniusi számában? A Védelem olvasói június elején kézbe vehetik a lapot. A 3. szám 11 rovatában 24 cikk segíti az eligazodást a szakmai kérdésekben. Rögtön az elején a döntéstámogatás új lehetőségeiről és a katasztrófavédelmi törvény módosításának fő irányairól olvasható cikk. A lapszám a gyakorlati megoldások (beépített vízzel oltók, kórházi rekonstrukciók, robbanás elfojtás, homlokzati hőszigetelések) gazdag tárháza. A vörösiszap katasztrófa elleni védekezés történéseit a belterületi mentesítéssel folytatjuk.

Részletek  



Megalakult az önkéntes polgári védelmi szervezetek európai együttműködési fóruma (ecf)

2011. május 23.

Megalakult az önkéntes polgári védelmi szervezetek európai együttműködési fóruma (ecf) Az elmúlt évek tapasztalatai azt mutatják, hogy a katasztrófák száma és intenzitása folyamatosan növekszik, ezáltal egyre súlyosabban veszélyeztetik környezetünket és a lakosságot. A gazdasági veszteségek mellett a katasztrófák jelentős emberáldozatokat is követelnek. Az ellenük való küzdelemben jelentős szerepük van az önkéntes szervezeteknek. Nemzetközi együttműködésük szervezeti kereteit magyar kezdeményezésre Budapesten alakították ki.

Részletek  



Nemzetközi konferencia Budapesten: Az Önkéntes Polgári Védelmi Szervezetekről

2011. május 23.

Nemzetközi konferencia Budapesten: Az Önkéntes Polgári Védelmi Szervezetekről A Magyar Polgári Védelmi Szövetség (MPVSZ) kezdeményezésére az EU Tanácsának polgári védelmi munkacsoportjában (PROCIV) az uniós elnökséget adó Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság támogatásával két napos konferenciára került sor Budapesten 2011. április 28-29-én. A konferencia célja az Önkéntesség Európai Évében megalakuljon az Európai Önkéntes Polgári Védelmi Szervezetek Együttműködési Fóruma (ECF), és ennek keretében a Nyugat Balkáni országokkal való kooperáció céljából kialakításra kerüljön a Regionális Partnerségi Együttműködés (RPC).

Részletek  



A VFCS műszaki fejlesztésének lehetséges irányai

2011. május 23.

A VFCS műszaki fejlesztésének lehetséges irányai Milyen irányba célszerű fejleszteni a Veszélyhelyzeti Felderítő Csoportokat? A vegyianyagok számának növekedése és szállítása növelte a környezeti veszélyt. Ezekre a hatékony és gyors beavatkozás érdekében a szükséges technikai eszközök, és felszerelések korszerűsítésével reagálni kell. Ennek első lépése a technikai eszközállomány felmérése, a munkavégzés hatékonyságának értékelése.

Részletek  



A tűzvizsgálat jelenlegi helyzete és a jövőbeni feladatok

2011. május 23.

A tűzvizsgálat jelenlegi helyzete és a jövőbeni feladatok A tűzoltóság hármas rendszere tűzmegelőzés-tűzoltás-tűzvizsgálat nem érvényesül, vagy alig érezhető. A jelenlegi országos vezetés elkezdte a tűzvizsgálat problémáját kezelni. A téma fontossága abból is lemérhető, hogy egyre több fórumon lehet aggályokat hallani a tűzvizsgálat alacsony színvonaláról. A tűzvizsgálat ugyanis fontos a tűzmegelőzésnek, melyből új jobb jogszabályokat lehet alkotni, fontos a tűzoltási vonalnak, melyből a szakmai színvonalat lehet emelni és fontos a károsultaknak, hogy jogaikat törvényesen érvényesíteni tudják.

Részletek  



Info-kommunikációs rendszerek biztonsági kérdései

2011. május 18.

Info-kommunikációs rendszerek biztonsági kérdései Az Info-kommunikációs rendszerektől való függőségünk növekszik, ezek sebezhetősége komoly kockázatokat rejt a cégek és a társadalom számára is. Ma már a kritikus infrastruktúra részeként tekintenek rájuk. E rendszerek biztonságos üzemeltetésének lehetőségeiről és egy konkrét rendszer vizsgálatáról szóló két előadást adjuk közre, amely az EU-IMPACT szeminárium részeként hangzott el.

Részletek  



Új hőkamera az Interschutz-on

2011. május 18.

Új hőkamera az Interschutz-on Az elmúlt évi Interschutz kiállításon mutatta be újgenerációs hőkameráit a Dräger cég. Az UCF 6000 és 7000 típusú hőkamera egy sor új funkciót és intuitív működést hordoz magában. Sőt az első olyan kamera, amely megfelel az ATEX szabványnak.

Részletek  



1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90