Energiahatékonyság és az e-járművek – Az akkumulátorok már a spájzban vannak?
2024. július 29.
Az EU épületek energiahatékonyságáról (EPBD), szóló irányelve nem csak a dekarbonizált épületállomány 2050-ig történő megvalósítását tűzte ki, hanem az elektromos járművek bevezetését és a kerékpárhasználatot érintő kezdeményezéseket is támogat, ezeknek szintén jelentős tűzmegelőzési és tűzoltási következményeivel kell számolnunk.
Részletek
Kazán, kályha, kandalló: felejtsük el?
2024. július 26.
Míg ma és holnap is a kazán, kályha, kandalló, kémény tájékán találjuk az épület, különösen a lakóépület tűzeseteinek jelentős részét, az uniós éghajlatpolitikai célterv teljesen más tűzmegelőzési és tűzoltási dimenziókat prognosztizál a jövőre nézve. Mi, mikorra és hogyan várható?
Részletek
Építőipari környezeti értékelés – tűzvédelmi kötődés
2024. július 25.
Az új CPR (Építésitermék-rendelet) megjelenéséhez kapcsolódóan várhatóan egyre nagyobb szerepe lesz az épületek és építőipari termékek környezeti értékelésének. A környezetvédelmi terméknyilatkozat (EDP) számszerűsített környezeti információt jelent a termék életciklusa során, így lehetővé teszi az ugyanazon funkciót betöltő termékek összehasonlítását. Az EDP az életciklus-értékelés (LCA) módszerén alapul, melyet az MSZ EN ISO 14040 ír le.
Részletek
Új üzemanyagok töltőhelyeinek kiépítése – Több és más tűzforrás?
2024. július 24.
Személygépkocsik és kisteherautók, nehézgépjárművek, hajók és repülőgépek számára elektromos és hidrogén üzemanyagtöltő állomások telepítésére határoz meg kötelező célokat az alternatív üzemanyagok infrastruktúrájának kiépítéséről szóló rendelet (AFIR). A töltések során keletkező tűzesetek oltása új kihívásokat jelent, mindez öt éven belül.
Részletek
Épületek energiahatékonysága – Újdonságok a felülvizsgált irányelvben
2024. július 22.
Változás előtt állnak az épületeink! A hőszigetelés, a fűtési rendszer és a zöld energia felhasználásának jelentős tűzvédelmi vonzata lesz. Az EU energiahatékonyságáról szóló irányelvének (EPBD) célja ugyanis a dekarbonizált épületállomány 2050-ig történő megvalósítása azzal, hogy ösztönzi a felújításokat, különösen a legrosszabbul teljesítő épületek esetében.
Részletek
A CPR rendelet bevezetésének hatásai a tűzvédelmi tervezésre – látlelet és terápiajavaslat
2024. július 18.
Hogyan hatott a CPR rendelet a tervezői, kivitelezői tevékenységre? Milyen hatásai vannak a nem megfelelő építési termék- és szerkezetismeretnek az épületek tűzvédelmi helyzetére? Erre keresi a választ Lestyán Mária szakdolgozata. Közben tudjuk, hogy már a CPR rendelet módosítása is megjelent, és az EU energiahatékonyságról szóló irányelve (EPBD) is itt kopogtat. Mindennek tükrében különösen fontos az eddig megtett út elemzése.
Részletek
Júliusi szabványok – nincs nyári szünet
2024. július 17.
Július elején 284 szabványváltozást történt, 136 új szabvány jelent meg, 122-őt visszavontak, 6-ot helyesbítettek, 11-et módosítottak, magyarul 9 szabvány jelent meg. Szakterületünket kilenc szabvány érinti ezek is inkább csak áttételesen, kivéve a beavatkozásoknál használt zuhanásvédelmi eszközöket. Tengeri termelőberendezéseket ritkán ellenőrzünk, de ha mégis, mi szóltunk.
Részletek
A műszaki mentés eszközei a Tűzoltó Szakmai Napon
2024. július 15.
A tűzoltóságok egyre több műszaki mentésben vesznek részt, ahol nincs idő sokáig töprengeni, hogy mit, milyen eszközökkel és hol vágjunk vagy feszítsünk. A személymentésben minden perc számít, ezért nagy teljesítményű eszközökre, biztos működésre és folyamatos innovációkra van szükség – a Weber Rescue Systems eszközeinél mindez megtalálható, és erről akár személyesen is meggyőződhetünk a 2024. szeptember 14-i Tűzoltó Szakmai Napon.
Részletek
Kigyulladt a roueni katedrális
2024. július 12.
Kigyulladt a franciaországi Rouen legfőbb építészeti látványossága, a 12. században épült székesegyház. A nyilvánvaló párhuzamokon túl az eset szerencsére nem hasonlít a Notre-Dame tüzéhez – úgy tűnik, a komolyabb károkat sikerült elkerülni.
Részletek
Tűzoltó Szakmai Nap: drónok alkalmazása a gyakorlatban
2024. július 12.
A drónok alkalmazása hatalmas lehetőség a tűzoltás és a műszaki mentés hatékonyabbá tételében. Ugyanakkor számos speciális feltétele van a tűzoltói munkában. Szilvási László, a Budakalász ÖTE alelnöke a Tűzvédelem hasábjain cikksorozatban mutatja be ezeket a tűzoltói sajátosságokat. 2024. szeptember 14-én, a BM Heros Zrt. budapesti telephelyén zajló Tűzoltó Szakmai Napon élőben és kézzelfoghatóan ismerhetjük meg és gyakorolhatjuk e fogások egy részét.
Részletek
Gyakorlás élesben – AISCO tűzszimulátorokkal
2024. július 11.
A tűzoltók kiképzésének egyik alappillére a tűzoltás élesben történő gyakoroltatása. Fontos, hogy az, aki a porral oltót, fecskendőt kezeli, lássa és megértse, hogyan viselkednek a lángok oltás közben, mi a leghatékonyabb oltási mód. Manapság a gyakorláshoz már nem szükséges a farakások vagy üzemanyagtálcák tüzére hagyatkozni – ennél sokkal precízebben lehet egy-egy kisebb tűzesetet szimulálni. Például az AISCO kiképzésre szánt „tűzszimulátoraival”, amelyeket különféle (például kapcsolószekrény-tüzet utánzó) adapterekkel lehet kiegészíteni a minél változatosabb kiképzési programhoz. A 2024. szeptember 14-én, Budapesten zajló Tűzoltó Szakmai Napon a HESZTIA Kft. jóvoltából ismét jelen lesznek a gyártó szimulátorai.
Részletek
Tűz egy dél-koreai akkugyárban: huszonhárman haltak meg a mérgező füstben
2024. július 10.
Több médium beszámolt róla, hogy június 24-én a dél-koreai Hvaszongban 23 dolgozó meghalt, amikor egy lítiumion-akkumulátorokat gyártó üzemben több akkumulátor felrobbant. Hazai szempontból is muszáj rámutatni a veszélyekre: a dolgozók ugyanis a helyszínen nyilatkozó tűzoltó szakember szerint néhány lélegzetvétel után eszméletüket veszthették az erősen mérgező füstgázok miatt. Ahogy a legtöbb tűznél, itt sem a lángok, hanem a füstmérgezés lehetett a halál oka – csakhogy a szakértők szerint ennél az esetnél az eszméletvesztés 15 másodpercen belül következett be.
Részletek
|