Híreink Szakmai linkek Szaknévsor |
Svájci bicska – tűzoltóság és milícia2021. augusztus 13. 08:39 Hogyan működik a tűzoltóság a Svájcban? Alapvetően másként, mint az általunk jobban ismert Ausztriában és Németországban. Míg ezekben az országokban általános az önkéntes tűzoltóság, Svájcban csak néhány önkéntes tűzoltóság működik. Svájc tűzoltósága is olyan sokoldalú, mint a svájci zsebkés. Rendkívül fejlett, hatékony és a kötelezettségen alapul. 26 kanton – eltérő szervezés, azonos alapelvek Az alapelvek szintén a tűz- és a katasztrófavédelem a Svájci Tűzoltósági Koordinációs (FKS) központjában áll össze. Az FKS feladata a tűzoltóság valamennyi tagjának kiképzése, a célok meghatározása, azok végrehajtásának szabályozása, a tűzoltók biztosítása. Ezen kívül az FKS képviseli a tűzoltóságot a szövetségi kormánynál, és különféle szervezetekkel és szövetségekkel működik együtt, mindenekelőtt a Svájci Tűzoltók Egyesületével (SFV) és a Svájci Hivatásos Tűzoltóságok Szövetségével (VSBF). Az összes kantoni tűzoltósági szövetség ernyőszervezeteként a Svájci Tűzoltó Egyesület képviseli a Svájci és a Liechtensteini Hercegség valamennyi tűzoltósági tagját. De a föderalizmus nagyon hangsúlyos Svájc egyes kantonjaiban. Önállóan hoznak jogszabályokat és a tűzvédelmi rendszerért valamint a tűzoltók kiképzéséért is a kantonok felelősek, így országszerte különböző tűzoltósági koncepciók vannak. Amint említettük, a több, mint 8,5 millió lakos 26 kantonban él, amelyek nagy részében német a beszélt nyelv, de délen és nyugaton francia, olasz és rétoromán nyelvet is használnak.
Egyedülálló milíciarendszer A sokszínűség ellenére az alapelvek egységesek, ez pedig egy svájci sajátosságra a milícia rendszerére épül. Itt magától értetődik, hogy az állampolgárok részmunkaidőben vagy önként vállalják a közösség védelmének feladatait. Ez vonatkozik a honvédelem iránti elkötelezettségre, de ez a fajta elkötelezettség magában foglalja a polgári védelmet és a tűzoltóságot is. Így aztán alig van önkéntes tűzoltóság, mert a legtöbb kantonban kötelező a férfiak és nők szolgálata a tűzoltóknál. Összesen 80 921 aktív tag látja el milícia szolgálatát 1244 tűzoltósági szervezetnél – köztük van 16 hivatásos és 174 létesítményi tűzoltóság is. (2020-as adatok) A katonaság és a tűzoltóság összefonódása nem csak egyedül a hasonló rangjelzésekben nyilvánvaló. De a szervezés abban is egyedülálló, hogy a tűzoltóságok nagyon gyorsan hozzáférnek a fegyveres erők országszerte elhelyezett logisztikai központjainak felszereléséhez és személyzetéhez. Ez magában foglalja a járműveket, felszereléseket és a helikopteres támogatást is.
Önkormányzati feladat – Kantoni felügyelet A tűzoltóság megszervezése elsősorban az önkormányzat feladata. Az utóbbi években azonban a helyi tűzoltóságokat sok esetben regionális szinten egyesítették. A cél a költségtakarékos, de mégis jobban felszerelt tűzoltóság létrehozása, amelynek helyi tűzoltói vannak az egyes falvakban. Tehát a települések védelme változatlan célkitűzés.
Az adott kanton kantoni tűzoltósági felügyelete ellenőrzi, hogy egy önkormányzat gondoskodik-e tűzoltóságáról. A kantoni tűzoltósági felügyelőség egyben az a testület is, amely szabályokat adhat ki, és az önkormányzatokat veszélyességi osztályba sorolja, amelyből a szükséges tűzoltóság nagysága levezethető. A nagyvárosokban (több mint 100 000 lakosúak) vannak hivatásos tűzoltóságok, amelyek jobban képzettek, és speciális felszereléssel is rendelkeznek. A sűrű vasúthálózat egyik előnye a tűzoltó vonatok esetleges használata a vasútvonalak melletti tűz esetén.
A tűzoltókat 60%-ban az állami kantoni épületbiztosítás finanszírozza, amely viszont díjakat szed az épületek tulajdonosaitól, amelyeket az építési módszer szerint osztályoznak. A fennmaradó költségeket az önkormányzatok és büntetések fedezik (pl. téves riasztások esetén). Aki a törvényi kötelezettségének nem kíván eleget tenni, annak tűzoltósági pótdíjat (adót) kell fizetnie, amelynek összege az önkormányzattól és a kantontól függően változik. A jelzésfogadó és irányító központokat általában a tűzoltóság és a rendőrség közösen működteti.
Önkéntes tűzoltóságok Különösen Zürich kantonban, az utóbbi időben, egyre több önkéntes tűzoltóságot létesítettek, ahol a kantoni épületbiztosító új koncepciója az utóbbi években jelentősen megváltoztatta a tűzoltóságokat, de önkéntes tűzoltóságok alakultak Zug és Glarus kantonban is. Zürichben a kantoni tűzoltóság létrehozott egy vezető beosztást, amely felügyeli a tűzoltóságot és felelős a kiképzésért. Az 1978-ban alkotott törvénnyel a tűzoltóság önkéntes jellege megalapozott. A kényszerű toborzás ezért csak nagyon különleges feltételek mellett történhet.
Bevetések 2020-ban Összes riasztás 70 493, ebből Beépített tűzjelzőtől és lakosságtól érkezett téves jelzés 8766, ami az összes eset 23%-a.
Ezt a hírt eddig 1875 látogató olvasta. |