Híreink Szakmai linkek Szaknévsor |
A homlokzati tűzterjedés szendvicspanelekkel – szakmai tapasztalatok és tévhitek2021. október 25. 07:30 Tények és tévhitek a tűzvédelmi tervezés világából a szendvicspanelekről. Az elmúlt másfél évben azok, akik követték szerzőnk írásait, átfogó ismertetőt kaptak a hőszigetelt szendvicspanelek homlokzatként történő beépítéséről. Különös tekintettel a nyílásos homlokzatokra, ahol homlokzati tűzterjedés követelmény is van. Ezúttal a félreértésekből eredő tapasztalatokból ad ízelítőt és megfontolandó tanácsokat. Tények és tévhitek – a panel nem hőszigetelés Az OTSZ 24-26§-a, mely a homlokzati tűzterjedés elleni védelemmel foglalkozik, az építményszerkezeteket „külső térelhatároló fal burkolati, bevonati, vakolt hőszigetelő rendszere”-ként definiálja. Sok tűzvédelmi leírásban találkozom olyan feltételezésekkel, melyek a panelt hőszigetelésként, burkolatként, bevonattal rendelkező hőszigetelő rendszer részeként azonosítják, és eszerint alkalmazzák az OTSZ szerinti beépítési feltételeket. Holott ez nincs így. A panel önmagában képes térelhatároló funkció betöltésére, és van hőszigetelése és bevonata is, melyeket gyárilag egybeépítettek (magyarul falszerkezet).
Tűzvédelmi célú homlokzati sáv Az egyik félreértelmezett alkalmazási feltétel a tűvédelmi célú homlokzati sáv fogalma. Ez egy olyan feltétel, amit akkor kellene alkalmazni, ha a „külső térelhatároló falon B-E tűzvédelmi osztályú … burkolat, bevonat és egyéb homlokzati vakolt hőszigetelő rendszer” [OTSZ 25§ 3.] van. A szendvicspanel ezek egyikébe sem tartozik, mint az előbb kifejtettem. Ennek következményeként a homlokzati nyílás felett nem kell nem éghető A1-es hőszigetelő anyagra váltani, hiszen a panel homlokzati tűzterjedése minősítetten tudja enélkül is a Th=15, illetve TH=30 percet. De csak az a panel használható egyáltalán homlokzati tűzterjedési határérték követelménnyel rendelkező falként, amely rendelkezik az oda előírt homlokzati tűzterjedési határértékű ÉMI minősítéssel. Pontosabban fogalmazva a Kingspan által bevizsgáltatott szerkezetek ÉMI minősítésében az szerepel, hogy
Tűzterjedés elleni gátak Ezek a követelmények a szendvicspanelek homlokzati tűzterjedési minősítésébe nincsenek belefoglalva, de sok tűzvédelmi tervező mégis úgy vélelmezi, hogy egy IPN habos vagy QuadCore® hőszigeteléssel rendelkező szendvicspanel ennek a követelménynek is megfelel. Ez alapból tévedés! Mert két követelménynek együtt kell megfelelni:
Ez utóbbi azonban már nem teljesen igaz, hiszen az előző cikkemben bemutattam egy olyan megvalósult épületet, ahol egyedi eltérési engedély alapján, megfelelő tűzvédelmi ellentételezéssel lehetővé vált a tűzszakaszok határán B EI30 tűzállósággal rendelkező, QuadCore® hőszigetelésű szendvicspanelek alkalmazása. Ezzel viszont már átevezünk egy olyan területre, ahol a homlokzati tűzterjedés gyakorlati példáit és a valós alkalmazási feltételeket lehet tárgyalni. Ez lenne a következő alkalommal megjelenő írásom célja, melyben összefoglalom az eddig a homlokzati tűzterjedés kapcsán összegyűlt gyakorlati beépítési tapasztalatainkat.
Kiss Attila, műszaki vezető
Ezt a hírt eddig 1585 látogató olvasta. |