Híreink Szakmai linkek Szaknévsor |
Óriási beruházás – beépített tűzjelző és oltásvezérlő berendezés tervezés2020. május 28. 08:00
Méretek – legek! A tervezési munka a magyarországi és koreai társtervezőkkel történő egyeztetésekkel indult, ahol megismerkedtünk az épületek tűzvédelmi jellemzőivel, az oltórendszerekkel és a technológiával. A telephelyen 16 épület található, gyártóépületek, irodaépület, porták, raktárak, trafó és közműellátó épület. Szinte minden épület tervezésénél volt valami különleges körülmény, amely eltért az átlagos tervezési metódustól. Az összes épület alapterületének az összege kb. 100 000 m2. A telephelyen található egy főporta, tűzoltósági beavatkozási központtal, ahonnét az egész telephely beépített tűzjelző berendezése kezelhető az ide telepített főközponton és a Secolog felügyeleti számítógépén keresztül. A telephely védelmét összesen 28 db Schrack Integral MXE központ (tűzjelző és oltásvezérlő központ) biztosítja, amelyeket 3 gyűrűre osztottunk szét. A központok és a gyűrűk közti kommunikáció tűzálló optikai kábeleken történik. A központok nem csak az érzékelő hurkokat fogadják, hanem az oltásvezérlő funkciókat is ellátják.
Érzékelők – mit, hova? Az épületek védelmét pontszerű multiszenzor érzékelőkkel, aspirációs érzékelőkkel, lángérzékelőkkel és vonali füstérzékelőkkel oldottuk meg.
Beépített oltóberendezések A gázzal oltó rendszereket és az elővezérelt sprinklerrendszereket két érzékelő jelzése esetén indítjuk csak el, ezzel is megelőzve, hogy egy téves jelzés esetén feleslegesen hozzuk működésbe az oltórendszert. A gázzal oltó rendszereknél minden oltózónához tartoznak indító és bénító gombok, figyelmeztető táblák, hang- fényjelzők és kulcsos kapcsolók. A gázzal oltott helyiségek érzékelőit tűzálló kábelezéssel terveztük és külön hurkokat alakítottunk ki részükre, amely hurkokra csak az adott oltó zónában lévő eszközök kerültek. Az oltózónákhoz tartozó indító és bénító gombokat sugaras topológiával közvetlenül az oltásvezérlő központokra terveztük elhelyezni, így az analóg hurok esetleges hibája esetén is indítható az oltás. Az oltógáz összetétele és az oltó szabvány (MSZ EN 15004-1 5.2.2 pontja) miatt oltózónánként szükséges egy-egy automata/kézi átkapcsoló, amely abban az esetben, ha ember tartózkodik bent, meggátolja az automatikus oltásindítást.
37 ezer köbméter A legnagyobb gázzal oltott helyiségünk alapterülete 2300 m2, a belmagassága 16 méter. A helyiség oltásvezérlésében összesen 6 központ vesz részt, 3 palacktárolóban összesen 22 szelepet vezérlünk, hogy a szükséges mennyiségű oltógázt a helyiségbe jutassuk. Jelenleg ez Közép-Európa legnagyobb gázzal oltott helyisége.
Tűzjelző központ A tűzjelző központok vezérlik az épületek hő- és füstelvezető rendszereit, a tűzszakaszolásokat, a lifteket, a normál légtechnika rendszereket, a normál hangosítást és a kiürítést. A normál légtechnika rendszerek esetén a távol-keleti gyakorlat eltér a magyartól, illetve az európaitól. A megszokott gyakorlat, hogy ugyanaz a vezérlő szekrény működteti a légkezelő gépet és hozzá tartozó tűzcsappantyúkat. A koreai beruházó a légkezelő gépekkel együtt vezérlő szekrényeket is rendelt, amelyekbe nem lehetett bekötni a tűzcsappantyúkat. A tűzcsappantyúkhoz külön vezérlő szekrények készültek, amelyeket a tűzjelző központok szintén vezérelnek. Tervezési szempontból a létesítmény bonyolultsága, és a sok oltórendszer adta a feladat különlegességét, amelyet sikerrel megoldottunk Vinnai Bence kollégámmal. A telephely tűzjelző rendszere rendelkezik használatba vételi engedéllyel, és már gőzerővel dolgozunk a II. ütem tervezésén.
Hegedüs Péter senior tűzjelző tervező
Ezt a hírt eddig 986 látogató olvasta. |