Hogyan tisztítsuk a fertőző védőeszközöket? 2020. szeptember 06. 08:08 Vírushelyzetben potenciális fertőzésveszélyről beszélhetünk a tűzoltók beavatkozásai során. Vegyi vagy biológiailag veszélyes anyagok jelenlétében történő beavatkozásoknál a tűzoltóságnak van egy bevett eljárásrendje a szennyezett védőruházat kezelésére. Vírushelyzetben viszont nem lehet a beavatkozásoknál (balesetnél) vegyvédőruhát viselni, marad a normál védőöltözet. Mit javasolnak ilyenkor a német szakemberek?
Fertőző vagy sem?
A koronavírus-járvány idején gyorsan felmerült a kérdés: hogyan tovább? A veszélyesanyag-balesetek ritkán fordulnak elő és az esetek többségében beazonosítható a veszélyes anyag vagy legalább az anyagcsoport. A Covid-19 esetén a feltételezett esetek száma nagy lehet. Másrészt a Covid-19 feltételezett eseténél nem kerül sor vegyi védőöltözet használatára, pedig a mentesítési, fertőtlenítési eljárásokat ezekhez a védőruházatokhoz dolgozták ki.
Az egyszer használatos, eldobható védőruházat alkalmazása igazán csak bizonyított esetben lehet opció. Marad tehát a normál bevetési védőruha és ebből következően a gyors tisztítás lehetőségének megteremtése.
Útmutató a tisztításhoz
- A légzőkészülékek tisztítása csak védőköpenyben, kesztyűben, minimum FFP2-es légző álarcban végezhető.
- A légzőkészülék tisztítása csak segédeszközzel, a kefenyéllel kaparással, illetve kefe fejjel tisztítva végezhető. Kézzel tilos érinteni!
- A védőruhát helyezzük közvetlenül egy erre a célra szolgáló mosógépbe, amelyet nem használnak más mosáshoz.
- A mosási ciklusban is használjunk vírusölő tisztítószereket (pl.: ecetbázisú vagy ecetsav alapú), de legyünk óvatosak: ügyeljünk a helyes adagolásra és a gyártó utasításaira!
- A mosógép külsejét felületfertőtlenítővel kezeljük.
- A mosógép hőmérsékletét minimum 55 °C hőmérsékletre (a legjobban ajánlott 85 °C) és legalább 15 perc működési időre állítsuk be.
- A mosás után hosszú ideig szárítsuk, mivel vírusok élettartama hosszabb a nedves környezetben.
Vissza
Ezt a hírt eddig 886 látogató olvasta. |