Híreink Szakmai linkek Szaknévsor |
Foglaltsági adatok – miért kritikus a pontosság?2020. augusztus 25. 09:34
Miért „fontos, hogy pontos”? A mai technikai lehetőségek ellenére a foglaltsági adatok hiányoznak a kereskedelmi létesítményeknél használatos látogatószámláló rendszerek adataiból. Ezen adatok hiányában a jelenleg kapható egyszerűbb vagy a már meglevő személyszámláló rendszereikből a kereskedelemben dolgozó vállalkozások sokkal kevesebb jól használható és valós információt kapnak a vevőik viselkedéséről. Így nem tudják meg, hogy hogyan „használnak” egy-egy üzlethelyiséget! Pedig ezekből az adatokból lehet egy-egy üzletet jól ki- vagy átalakítani és a személyzet létszámát még jobban megszervezni a vevői elégedettség javítása céljából. Az adatok segítségével, jobb szervezéssel és munkaerő-beosztással a személyzetre szánt összegek is csökkenthetőek. Tehát volt egy gazdasági igény, ami nagy fejlesztéseket generált, mert a fél százalékos hibahatár különleges kihívás. Aztán jött a világjárvány és az egész fejlesztés új megvilágításba került és szinte mindenütt szükségessé válik.
Miért fontos és kritikus pont a mérés pontossága a foglaltsági adatoknál? Mi a foglaltsági adat? Egy adott térben és meghatározott időben vagy időintervallumban ott lévő emberek létszáma. Ez látszólag egyszerű feladat, a területre bejövő és az onnan távozó embereket számolja. Mérése a személyszámlálók pontosságán alapszik. A 95%-os pontosságot első hallásra jónak tartjuk. Kicsit utána gondolva hamar kiderül, hogy így a mérési eredmények teljesen használhatatlanok lesznek! A hibahatár miatt idővel igen nagy hiba keletkezik a számolás végeredményében a valósághoz viszonyítva. A mérési pontosság azért kritikus a foglaltsági adatok mérésénél, mert ezzel minimalizálható a számolási hibák felhalmozódása. Nézzük, miért?
A táblázatból látható, hogy a 90%-os, sőt még a 95%-os számolási pontosság mellett is rövid idő alatt hogyan nőhet meg a számolási hiba. Ebből jött a felismerés, hogy ez a számolási pontosság nem megfelelő! A cél a legalább 99,5%-os pontosság volt, ami már nagyságrenddel pontosabb, valóságközeli eredményt produkál.
A mérési pontosságot jól mutatja a táblázat:
Egy nagy forgalmú helyen – pl. 2500 látogatót feltételezve – a nap végére a mért és a valóságos adatok közötti eltérés – még 99%-os pontosság mellett is – akár 25 személy is lehet! Amennyiben egy kisebb üzlethelyiségben 25 főre maximalizálják az egyszerre benntartózkodók számát, kétféle hiba is előfordulhat
Ezért fontos a nagy pontosság! A Securiton Kft. által forgalmazott SafeCount rendszer az Irisys cég nagypontosságú Vector 4D típusú számlálóján alapul, melyek pontossága bizonyítottan nagyobb, mint 99,5%, ami így a számlálási hibák minimalizálását biztosítja még a nagyforgalmú helyeken is.
Miért érdemes mérni a foglaltsági adatokat? Rövid távon A COVID-19 vírus továbbra is köztünk van és így az emberek maguktól is védekeznek, de a kormányok is különféle megelőző előírásokat adnak ki – ezek megvalósításához nyújt segítséget a Securiton által forgalmazott SafeCount rendszer. Egyrészt a dolgozók és a hatóság számára is pontos adatokkal szolgál a bent tartózkodók számáról, másrészt a vevők, a látogatók számára is biztos információval szolgál arról, hogy az adott területen nincsenek többen a megengedettnél, így vélhetően biztonságos az adott bevásárló központ, üzlet, bank, gyógyszertár, kulturális létesítmény, vagyis az, ami nyitva lehet, mert az adott létszámmal biztosítható a szükséges és előírt távolságtartás. Hosszabb távon A számlálók az épületekben vagy irodákban adatokkal láthatják el a foglaltság-elemző rendszereket is, mint például a Securiton Kft. által forgalmazott True Occupancy rendszert. Ezeknek a rendszereknek az alkalmazásával az intelligens épületek (az ún. „Smart Building” épületek) megfelelő foglaltsági rendszerekkel is kiegészülnek, elősegítve az épület hatékony kihasználását, jelentős költségcsökkenést eredményezve az energiafelhasználásban, a szervezés és emberi erőforrás tekintetében. Újabb alkalmazás lehet a cikk elején részletezett vásárlói viselkedés elemzése, amely elvezethet az ún. „konverziós értékek” elemzéséig is, azaz hány vásárló vett is valamit, vagyis a betérő potenciális érdeklődők közül mennyien fizettek is a pénztárgépnél? Sőt, megmondják, hogy a látogatók mennyi időt töltöttek el például egy-egy üzletben, de akár még azt is, hogy egy-egy kiemelt hely előtt meddig nézelődtek. Ebből is látszik, hogy az adatok felhasználási területe óriási. A rendszerből kinyerhető adatok akár a veszélyhelyzetben történő kiürítések alkalmával is használhatók! Mint említettem, közel, de NEM 100% PONTOSSÁGGAL használhatóak. Ami szintén fontos: a Securiton Kft. által forgalmazott és az angol Irisys cég által gyártott SafeCount és True Occupany rendszerek 100% GDPR kompatibilis rendszerek, nem úgy, mint pl. a videokamerás megfigyelő rendszerek.
Balázs Gábor, ügyvezető igazgató Ezt a hírt eddig 959 látogató olvasta. |