Híreink Szakmai linkek Szaknévsor |
Mi olvasható a Védelem augusztusi számában?2020. augusztus 05. 10:11
TanulmányVeresné Rauscher Judit Kiürítési stratégia vizsgálata az emberi karakterisztika szempontjából Tűzvédelmi koncepció, stratégia, kiürítési stratégia, emberi karakterisztika! Nagyon fontos szakmai fogalmak világos és gyakorlatias megközelítésben. Mi a kiürítés tervezés legfontosabb feladata? Hogyan befolyásolják mindezt az épületben lévők menekítési szempontból fontos ismertető jegyei, jellegzetességei?
Restás Ágoston Paradigmaváltás a légi tűzoltásban – egy hazai fejlesztés nyomán A légi tűzoltást még a laikusok is hatékonynak tartják – szak¬mabeliek pedig főleg. Ennek ellenére oltástechnikai szempont¬ból egy sor olyan hiányossággal kell szembenézni, amely jelentő¬sen rontja az erdőtűz elleni küzdelem esélyeit. Erre a „színtérre” lépett be egy új, magyar fejlesztés, amelynek célja a hagyomá¬nyos légi tűzoltás hátrányainak kiküszöbölése.
FókuszbanDebreceni Péter Erdő- és vegetációtűz – megelőzés tükör: 2011-2019. Az erdészeti hatóság és a katasztrófavédelem együttműködésének eredményeként bővültek a szakmai ismeretek és fejlődött az informatikai infrastruktúra. Mindezek fejlődése lehetővé teszi a megelőzés fejlesztését. Szerzőnk, az együttműködés eredményeként, elsőként elemzi egy hosszabb időszak, a 2011-2019. között keletkezett erdő- és vegetációtüzek statisztikai adatait.
Debereceni Péter Erdőtűz megelőzés indikátor rendszere Mikor tekinthetünk egy napot tűzveszélyesnek? Mekkora területet érint? Ezek a megelőzés és az erdőtűz monitoring rendszer fejlesztése szempontjából fontos kérdések. Szerzőnk a nemzetközi tűzkockázat elemzési módszerek hazai alkalmazásába vezet be, rámutatva az adatszolgáltatás jelentőségére is.
Restás Ágoston Az amazóniai, afrikai és ausztrál erdőtüzek tanulságai A kaliforniai, a görögországi, amazóniai, spanyol és portugál erdőtüzek és ausztrál bozóttüzek a nappaliba jöttek. Az afrikai kontinensen, Kongóban, Angolában, a legutóbbi ausztrál tűzzel összemérhető nagyságú területek égnek le. Mit tudunk erről? Mi a különbség?
Karsa Róbert Szabadtéri tüzek felderítése űrgeodéziai eszközökkel Elsőre talán kicsit futurisztikusnak tűnik, de már napjaink valósága és egyre inkább a jövő lehetősége a felettünk keringő műholdak segítségével történő tűzfelderítés. Szerzőnk saját fejlesztési tapasztalataikat osztja meg velünk és gyakorlati példákon mutatja be a felhasználási lehetőségeket. Nézzünk a műholdra és meglátjuk, hol van tűz az országban!
Gáncsos László Aquarex S 10 vízszállító – erdőtűzoltási tapasztalatok 10 ezer liter víz, vagy teljesen új taktikai lehetőségek? Szerzőnk eddigi tűzoltási tapasztalatai és a gyakorlatok során feldolgozottak alapján mutatja be az Aquarex S 10 vízszállító alkalmazási megoldásait a Bács-Kiskun megyei szabadtéri és erdő tűzoltásban.
Gáncsos László Helyi irányítási pont erdőtüzeknél A Renault K520 Erdőtüzes Konténerszállítót alkalmazták a Bács-Kiskun megyei szabadtéri és erdő tűzoltásánál helyi irányítási pontként. Szerzőnk a gyakorlati próbák és a bekövetkezett eseteknél szerzett tapasztalatait gyűjtötte össze, előrebocsátva, hogy további intenzív közös gyakorlásra van szükség a rendelkezésre álló eszközállomány teljes képességének a felhasználásához.
SzabályozásLestyán Mária Mit várunk a szálas hőszigetelő-anyagoktól? – új Építésügyi Műszaki Irányelv Részben a Tűzvédelmi Műszaki Irányelvek eredményei is inspirálták azt a döntést, amelynek értelmében rendelettel hozták létre az irányelvek szabályozó testületét. A munka egyik állomásaként – Építésügyi Műszaki Irányelvben – megszülettek a szálas hőszigetelő anyagok elvárt műszaki teljesítményének meghatározási elvei. Erről számol be szerzőnk.
MegelőzésFenyvesi Zsolt TMMK készítés – Mit és hogyan célszerű? Tűzvédelmi Műszaki Megfelelőségi Kézikönyv (TMMK) készítése kötelező. Időközben az első dokumentumoknál az 5 éves felülvizsgálati ciklusidő is bekövetkezik. Melyek az eddigi tapasztalatok? Mit érdemes figyelembe venni? Buktatók, nehézségek, a dokumentáltság elvárható szintje az egyes eljárásoknál.
Kruppa Attila Villamos vezetékrendszerek tűzterjedés-gátlása az új OTSZ alapján – nem csak villamos szakembereknek Szerzőnk az építész tűzvédelmi tervezők és a létesítmények tűzvédelmi szakemberei számára is értékes áttekintést ad a villamos vezetékrendszerek tűzterjedés-gátlásáról, amely a tűzvédelem és a villamos szakma határterülete.
Wiesner György Szárazépítés tűzvédelmi szerkezetei – Knauf tűzvédelmi szerkezetek A szárazépítés tűzvédelmi célú alkalmazása ma már nem tekinthető újkeletűnek, a változó, sőt országonként eltérő követelmények még sokszínűbbé teszik a rendszerek kiválasztását, így a fejlesztéseit is. Szerzőnk a szárazépítés főbb tűzvédelmi alkalmazási területeit mutatja be.
Eőry Emese Ki miért felel a tűzvédelemben? – Helyszínen szerelt szerkezetek Ahhoz, hogy a helyszínen szerelt szerkezetek megfeleljenek a tűzvédelmi követelményeknek és ennek a dokumentálása is szakszerűen és az előírásoknak megfelelően történjen, pontosan ismerni kell, hogy ki milyen felelősséggel rendelkezik a tervezési és építési folyamat során.
Tűzoltás-műszaki mentésKanyó Ferenc Középmagas társasházi tetőtűz tűzoltási taktikája Milyen taktikai lehetőségei vannak a tűzoltás-vezetőnek, ha a tűzoltók kiérkezésekor a hét emeletes épület tetőszerkezetén a lángok már több helyen kitörtek a cserépfedés alól?
Leskovics Zoltán Tűz egy mátészalkai ipari épületben Egy használaton kívüli, átalakítás alatt lévő, ipari létesítmény területén lévő épületben keletkezett tűz Mátészalkán, az Ipari úton, 2019. július 3-án a kora délutáni órákban. Az épület korábban egy fafeldolgozással foglalkozó üzem gyártócsarnokaként funkcionált és a 70-es évek elején épült. Az egykor virágzó, több hektáros ipari terület kisebbik részén jelenleg főként hulladék tárolási és feldolgozási tevékenység folyik, ennek a tevékenységnek a bővítése, terjeszkedése miatt kezdődött el az érintett épület átalakítása.
FórumKocsis Balázs Címzett és hagyományos hangjelzők – Megéri váltani? A Polon-Alfa tűzjelző-rendszer termékpalettáján szereplő címezhető hangjelzők, már évek óta bizonyítanak működő rendszerek hangjelzőiként, de a 2020-as év eleji BM rendelet változását követően egyszerűsödött a kivitelezők helyzete.
Subasitz Mihály Légtechnikai rendszerek tisztítása – eltérő jogkövetés A január 22-én megjelent OTSZ, az eddigiekhez hasonlóan, a légtechnikai rendszerek tisztítását írja elő. A tisztítási időkö¬zök úgy változtak, hogy lakóépületekben 4 évente, melegkonyhás vendéglátóhelyen évente kell a tisztítást elvégezni. Mi a gyakorlat? Hogyan működik mindez az egyes kötelezett területeken?
TechnikaTulok Antal Professzionális tűzoltósági zagyszivattyúk Oltóvízhiány, viharok, esőzés – túl sok víz: a tűzoltóságok mindegyik helyzettel gyakran kerülnek szembe tűzesetek, műszaki mentések során! Mit kell tudnia egy profi, tűzoltóknak szánt zagyszivattyúnak? A feladatok elvégzéséhez nélkülözhetetlen korszerű és széles körűen bevethető víz és zagyszivattyúkat mutatja be szerzőnk.
Tompos Gábor Kis magasságú műszaki mentés – kosaras emelőgép Az elmúlt évek rendkívüli időjárási helyzeteit követő károk felszámolása során bizonyossá vált, hogy szükség van mozgékony, szűk helyeken is jól manőverezhető eszközök alkalmazására. Egy erre alkalmas – a Balaton régió fejlesztését szolgáló projekt keretében beszerzett – új emelőgépet mutat be szerzőnk.
Hatvanhárom új speciális jármű Hatvanhárom speciális járművet adtak át 2020. júl. 15-én a BM OKF-en. Két európai uniós projekt keretében, valamint az OKF és a Generali Biztosító Zrt. által biztosított forrásból Ford Ranger, VW T6, Komondor, illetve négy különféle konfigurációjú VW Amarok gépjárművek kulcsait vehették át a szervezetek képviselői.
Védelem Katasztrófavédelmi Szemle – előfizetési információk itt Ezt a hírt eddig 783 látogató olvasta. |