Híreink Szakmai linkek Szaknévsor |
Tűzterjedés a tetőn hőszigetelt szendvicspanelek esetében – Ördög a részletekben?2022. március 24. 07:37 Szerzőnk több korábbi cikkében részletesen körüljártuk a homlokzati tűzterjedés kérdését. Most megnézzük, mi a helyzet a tetőburkolatok esetén. A kérdés egyszerűnek tűnhet, - bizonyos szempontból az is – mégis vannak olyan alkalmazási feltételek, amelyeket érdemes megismerni, mind a tervezőknek, mind a hatóságnak. Melyek ezek? Tetőfedések – OTSZ Az OTSZ, a tetőfedések ilyen irányú besorolásával kapcsolatban elég szűkszavú: “31.§ (1) A tetőfedés … b) NAK, AK mértékadó kockázati osztályú épület, önálló épületrész esetén legalább Broof(t1) osztályú legyen.” „32.§ (2) KK, MK mértékadó kockázati osztályú épület esetén a tetőszigetelési rendszer Broof(t1) kategóriájú legyen. (3) NAK, AK mértékadó kockázati osztályú épület esetén … a tetőszigetelési rendszer Broof(t1) kategóriájú legyen.” A szendvicspanel mindkettő (tetőfedés, tetőszigetelési rendszer) lehet, attól függően, hogy melyik funkciójával vesszük figyelembe. Egy biztos: a panel építőipari termék, amely önmagában rendelkezik egy komplett tetőfedési és tetőszigetelési rendszer ezen tűzvédelmi jellemzőjével, és mint szabványos terméket, minősíteni lehet. A kérdés az, hogy milyen jellegű minősítésre van hozzá szükség?
Szabványok és tesztek
A tető tűzterjedés Broof besorolását az MSZ EN 13501-5 szabvány alapján lehet elvégezni. Magukat a teszteket a CEN/TS 1187 vizsgálati szabvány nevesíti. Jelesül négyet? (t1) / (t2) / (t3) / (t4). A négy vizsgálat között nincs rangsor, az egyik megszerzése nem jelenti egy másik megszerzését is. Magyarországon csak Broof(t1) szerinti minősítés van előírva, de az Unió más országaiban találkozhatunk a többi verzióval. Azért, hogy mégis lehessen valamilyen összefüggést találni, néhány alapfeltétel közös a vizsgálatokban:
A tesztek során, típustól függően mérik a tetőfelületen a tűzterjedés és a beégés (tűzáthatolás) mértékét, valamint az égő cseppek hatását.
A termékszabvány A hőszigetelt tetőpanelek Broof minősítésének módjával az MSZ EN 14509:2014 harmonizált termékszabvány foglalkozik. Ennek 5.2.4.3 pontja értelmében minden olyan tetőpanel, amely megfelel néhány alapkritériumnak, az az Európai Közösségek Bizottságának 2006/600/EK határozata értelmében vizsgálat nélkül teljesíti a (t1), (t2), (t3) besorolások valamelyikét. Az alapkritériumok viszonylag egyszerűek:
RW tetőpanel gyári átlapolás Mindezek alapján egy szabványos, fém trapézlemez fedésű tetőpanel megfelel a fenti kritériumoknak, így vizsgálat nélkül igazolható rá habos hőszigetelés esetén a Broof(t1), ásványgyapot hőszigetelés esetén a Broof(t1), illetve Broof(t3) tűzvédelmi osztály. Ha a panel nem felel meg a kritériumoknak, vagy a gyártó egy másik fokozatot is el szeretne érni, vagy a panel a szabvány szerint nem panel, akkor lehetőség van a megfelelő tűzterjedési vizsgálat(ok) elvégzésére és a teljesítménynyilatkozaton történő feltüntetésére.
Mit jelent ez a gyakorlatban? A szendvicspanelek Teljesítménynyilatkozatában a deklarált értékek minimumát kell megjeleníteni. Mivel ez a dokumentum az Európai Unióban történő forgalomba hozatal céljából készül, ezért azt a vizsgálattal vagy anélkül deklarált legmagasabb értéket kell feltüntetni rajta, amely minimális alkalmazási feltételekkel is megfelel. Emiatt előfordulhat, hogy a gyártói deklarációban csak a Broof(t3) jelenik meg. Ettől függetlenül egy a fenti, EN14059 szabvány szerinti feltételeknek megfelelő tetőpanel teljesítheti a Broof(t1) kritériumot is. Az alábbi hasonlattal tudnám ezt jobban szemléltetni: ha a tetőpanel tűzállósága a vizsgálatok alapján REI60, akkor sem indokolt feltüntetni helyette a teljesítmény nyilatkozaton egy REI15 vagy REI30 értéket, amennyiben a tűzvédelmi előírások csak ennyit határoznak meg.
Kiss Attila, műszaki vezető Ezt a hírt eddig 1678 látogató olvasta. |