Híreink

Az első beépített oltóberendezés

2024. október 25. 07:52

Hogyan hagyott nyomot a történelemben egy ilyen egyszerű eszköz? Ahogy írtuk, Leonardo első próbálkozása (1499) után 1723-ban Ambrose Godfrey vegyész révén újra előkerült az automatikusan működő tűzoltó rendszer ötlete. Újabb 100 év, egy színháztűz és William Congreve feltaláló kellett az előrelépéshez.


A színházak történetét egy ilyen cikkben teljesen felesleges összefoglalni: az ókori görög színházaktól kezdve a híres Erzsébet-kori színházakon át az első nyilvános operaházig számos forma, építési mód létezett. Az ókori nyitott színházaktól azonban fokozatosan eljutottunk a zárt épületekig, a nézőtér és a színpad leválasztásáig; jött a zenekari árok, az elsötétítés (ezeket Richard Wagnernek tulajdonítják, aki a közönség figyelmét teljesen a színpadra kívánta irányítani).

Egyvalami azonban közös volt a reneszánsz óta épült színházakban: egyre nagyobb szükség volt valamilyen beépített tűzvédelmi berendezésre, hiszen a faépületek, a zsúfolásig megtelt nézőterek komoly veszélyt rejtettek magukban. A londoni Theatre Royal (vagy a Drury Lane Színház) többször porig égett, aztán 1812-ben az új színházat valami addig szokatlan dologgal szerelték fel: beépített oltóberendezéssel, vagyis sprinklerrel.

 

Sprinker, de nem automata

A feltaláló – aki később szabadalmaztatta találmányát – olyan oltórendszert épített ki a színházban, amely egy központi, 95 ezer literes tartályból nyerte a vizet a színházépület különböző részeibe csöveken keresztül. A tulajdonképpeni sprinklerfejek szerepét kilyuggatott csőszakaszok töltötték be, amelyeken keresztül az alattuk égő tűzre vizet lehetett juttatni. Volt itt minden: külső vezérlőszelepek, tűzoltósági csatlakozás – de automatizmus nem, magyarán az oltást valakinek kézzel el kellett indítania. Értelemszerűen a kiépítésnek is megvoltak a hibái: a perforált csövek nem terítették egyenletesen a vizet, ráadásul a fém rozsdásodni kezdett, a lyukak eltömődtek; ugyanakkor még így is mondhatjuk, hogy ez volt a világ első valóban modern beépített oltórendszere.


A Drury Lane Színház 1812 körül

Vissza

Ezt a hírt eddig 227 látogató olvasta.