Híreink Szakmai linkek Szaknévsor |
Létfontosságú rendszerek és létesítmények azonosítása – Mi változott?2024. szeptember 12. 15:44 A Kormány 257/2024. (VIII. 29.) Korm. rendelete egyes hatósági hatáskörök változásáról, valamint az egyes eljárási szakkérdések hatósági vizsgálatáról szóló 258/2024. (VIII. 29.) Korm. rendelet több ponton módosította a lehetséges létfontosságú rendszerelemek, illetve a létfontosságú vízgazdálkodási rendszerelemek és vízilétesítmények azonosítási folyamatát. Mi a katasztrófavédelem feladata? A katasztrófavédelem feladataiA BM OKF
A Katasztrófavédelem területi szerve
A szabályozás változásai42. A létfontosságú rendszerek és létesítmények azonosításáról, kijelöléséről és védelméről szóló 2012. évi CLXVI. törvény végrehajtásáról szóló 65/2013. (III. 8.) Korm. rendelet módosítása74. § A 2. § (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép: „(5) A hivatásos katasztrófavédelmi szerv központi szerve, mint általános javaslattevő hatóság és a Kormány által rendeletben kijelölt ágazati javaslattevő hatóság (a továbbiakban együtt: javaslattevő hatóság) – kivéve a honvédelmi ágazaton belüli rendszerelem ágazati javaslattevő hatósága – részére a kijelölő hatóság köteles megküldeni véleményezés céljából az azonosítási jelentést. A javaslattevő hatóság az azonosítási jelentés beérkezésétől számított 30 napon belül megvizsgálja az azonosítási jelentést, és a kockázatelemzéssel kapcsolatos javaslatait megküldi a kijelölő hatóságnak. Az eddigi szöveg:
75. § A 8. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép: „(1) A komplex ellenőrzést a hivatásos katasztrófavédelmi szerv központi szerve folytatja le. A létfontosságú rendszerelem védelmét – kivéve a honvédelmi ágazaton belüli rendszerelemek, valamint azon ágazaton kívüli honvédelmi létfontosságú rendszerelemek, amelyek más ágazatban nem kerültek létfontosságú rendszerelemmé kijelölésre – a helyszíni szemle lefolytatására jogosult szerv a hivatásos katasztrófavédelmi szerv központi szerve mint ellenőrzést koordináló szerv (a továbbiakban: ellenőrzést koordináló szerv) koordinálásával, ütemezett módon, éves ellenőrzési terv alapján összehangoltan is ellenőrzi oly módon, hogy a létfontosságú rendszerelem legalább ötévente kerüljön ellenőrzésre. Az éves ellenőrzési tervet az ellenőrzést koordináló szerv a tárgyévet megelőző év december 31-ig állítja össze. Ha az ellenőrzést koordináló szerv a komplex ellenőrzés keretében a létfontosságú rendszerelemek védelmével kapcsolatos információ- és hálózatbiztonsági ellenőrzés lefolytatására az Lrtv. 8. § (6) bekezdése szerint fel kívánja kérni az elektronikus információs rendszerek biztonságának felügyeletét ellátó hatóságot, úgy az éves ellenőrzési terv összeállításánál figyelembe veszi az állami és önkormányzati szervek elektronikus információbiztonságáról szóló 2013. évi L. törvény (a továbbiakban: Ibtv.) 14. § (4) bekezdése szerinti éves ellenőrzési tervben foglaltakat.” Az eddigi szöveg:
76. § A 11. § (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép: „(6) Az együttműködés keretében, az üzemeltetői biztonsági tervben meghatározott rendkívüli esemény bekövetkezésekor a) az üzemeltető – kivéve a honvédelmi ágazaton belüli rendszerelem üzemeltetője – a bekövetkezett rendkívüli eseményekről haladéktalanul tájékoztatja a hivatásos katasztrófavédelmi szerv területi szervének ügyeleti szolgálatát (vármegyei, fővárosi katasztrófavédelmi igazgatóság fő- és műveletirányító ügyeletét) a hivatásos katasztrófavédelmi szerv központi szervének honlapján közzétett formában, valamint az ágazati kijelölő hatóságot; b) a hivatásos katasztrófavédelmi szerv központi szerve jogosult a hatáskörükben érintett hatóságoktól és szervektől a beavatkozáshoz és elhárításához szükséges adatokat beszerezni, azok közreműködését kérni; c) a b) pont szerinti adatszolgáltatást az érintett hatóság és szerv soron kívül köteles teljesíteni, az adatszolgáltatást a megkeresett nem tagadhatja meg; d) a rendkívüli eseményre való reagálás, a mentés megszervezése, irányítása, továbbá a lakosság tájékoztatása, a károk felmérése, az eredeti állapot lehetőség szerinti helyreállítása a hivatásos katasztrófavédelmi szerv központi szervének koordinálásával történik; e) a szükséges erők, eszközök bevonására az érintett kijelölő hatóság javaslatot tehet; f) a kiváltó okok azonosításában, a tett intézkedések értékelésében az érintett kijelölő hatóság, a beavatkozást végző szervek és a biztonsági összekötő személy együtt vesz részt. Az eddigi szöveg:
77. § A 12. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép: „(1) Az Lrtv. szerinti – kivéve a honvédelmi ágazaton belüli rendszerelem üzemeltetőjét érintő – komplex gyakorlatot a 8. § (1) bekezdése szerinti éves ellenőrzési tervben kell szerepeltetni. A hivatásos katasztrófavédelmi szerv központi szerve által meghatározott, a komplex gyakorlattal érintett üzemeltetőket a hivatásos katasztrófavédelmi szerv központi szerve a tárgyév január 15-ig értesíti. A komplex gyakorlatot a hivatásos katasztrófavédelmi szerv központi vagy területi szerve irányítja. A komplex gyakorlatot a hivatásos katasztrófavédelmi szerv központi vagy területi szerve és az üzemeltető közösen tervezi meg.” Az eddigi szöveg:
78. § A 12. §-a a következő (1a) bekezdéssel egészül ki: „(1a) A komplex gyakorlatot úgy kell megtervezni és végrehajtani, hogy a) az ne érintse károsan az üzemeltető alaptevékenységének ellátását, b) az üzemeltetői biztonsági tervben megjelölt szervezeti és eszközrendszert és az információ- és hálózatbiztonsági ellenállóképességét valós bekövetkezési lehetőségek mentén, a létfontosságú rendszerelem ágazati, alágazati és területi sajátosságait figyelembe véve kell modellezni, c) mutasson rá az egyes rendszerek kölcsönös függőségi kitettségére, és d) segítse elő a káresemények hatékony kezelését, valamint a reagálóképesség növelését.” 79. § A 12. §-a a következő (2a) bekezdéssel egészül ki: „(2a) A komplex gyakorlat megfelelőségét a hivatásos katasztrófavédelmi szerv központi vagy területi szerve az ágazati kijelölő hatóság bevonásával értékeli.
58. A létfontosságú vízgazdálkodási rendszerelemek és vízilétesítmények azonosításáról, kijelöléséről és védelméről szóló 541/2013. (XII. 30.) Korm. rendelet módosítása110. § Az 1. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép: „(2) A nemzeti létfontosságú rendszerelem és az európai létfontosságú rendszerelem kijelölése és a kijelölés visszavonása során a közcélú ivóvíz-szolgáltatást biztosító vízilétesítmény – ideértve a vonatkozó ivóvízcélú kitermelésre szánt felszíni és felszín alatti vizek minőségének ellenőrzését biztosító vízilétesítményt és a vonatkozó ivóvízbázis-védelmet biztosító vízilétesítményt –, valamint a szennyvízelvezetést és -tisztítást szolgáló vízilétesítmény és árvízvédelmi létesítmény tekintetében ágazati kijelölő hatóságként a hivatásos katasztrófavédelmi szervnek a létfontosságú rendszerek és létesítmények azonosításról, kijelöléséről és védelméről szóló 2012. évi CLXVI. törvényben meghatározott üzemeltető telephelye szerint illetékes területi szerve jár el.” Az eddigi szöveg:
111. § Az 5. §-a helyébe a következő rendelkezés lép: „5. § A víz ágazat tekintetében a létfontosságú rendszerelem helyszíni ellenőrzését lefolytató szerv a hivatásos katasztrófavédelmi szervnek a létfontosságú rendszerek és létesítmények azonosításról, kijelöléséről és védelméről szóló 2012. évi CLXVI. törvényben meghatározott üzemeltető telephelye szerint illetékes területi szerve.” Az eddigi szöveg:
Ezt a hírt eddig 401 látogató olvasta. |