Híreink Szakmai linkek Szaknévsor |
Egyre nagyobb viharok: magunk alatt vágjuk a fát2023. február 07. 08:01 Az elmúlt hétvége során a sokszor 110 km/óra feletti szélben a tűzoltóság 2700 helyen avatkozott be, 438 épületben keletkezett kár. A szél faágakat tört le, fákat és villanypóznákat döntött ki, amelyek utakra, kerítésekre, házakra, autókra dőltek, ezeket kellett a tűzoltóknak eltávolítaniuk. Mire kell odafigyelnünk az előrejelzések során, mekkora szélsebesség veszélyes, és főleg: számíthatunk még ilyesmire? „A Meteorológiai Világszervezet (WMO) által egységesített, így összehasonlítható, 10 méteres magasságban végzett felszínközeli szélmérések adatai alapján csökkenő átlagos szélsebesség figyelhető meg a melegedő klímában a Föld több pontján”, írta 2021-ben a Másfélfok nevű honlapon Péliné Németh Csilla, a Magyar Honvédség Geoinformációs Szolgálat (MH GEOSZ) Meteorológiai Támogató Osztályának osztályvezető-helyettese. Mindenkit ki kell ábrándítsunk, aki arra vár, hogy ez lesz a történet csattanója: érdekes módon a gyengülő szél ellenére egyre erősebb szélviharok várhatók, vagyis sokkal több, a hétvégihez hasonló eseményben lehet részünk. Érdemes a cikket elolvasni, hiszen rendkívül sok dologra rávilágít, de talán nem árulunk el nagy titkot, ha azt mondjuk: az okok az emberi tevékenység miatti klímaváltozásra vezethetők vissza. De mit érdemes tudni a katasztrófavédelmi szempont alapján osztályozott szélerősségekről?
Mitől kell félni? Egyáltalán nem mindegy, hogy hol tartózkodunk éppen, ha viharról van szó! Míg szárazföldön a 40-60 km/h-s szélerősség még csak kellemetlen, addig a nyílt vízen már rendkívül veszélyes. Szárazföldön
Nyílt vízen
Viharjelző rendszer – érdemes megismerni Egy ilyen vihar még a szárazföldön is rendkívül nagy veszélyt jelenthet – nyílt vízen azonban a percek alatt hatalmasra korbácsolt hullámok miatt sokkal nagyobb a kockázat. A viharjelző rendszer megismerése ezért fontos része a balatoni és a többi (Fertő tó, Tisza tó, Velencei tó) tóparti mindennapoknak. A rendszer évente ápr. 1-től okt. 31-ig működik, és a tó körül felállított jelzőlámpák segítségével figyelmeztet. A háttérben a meteorológiai szolgálat figyeli az időjárási adatokat – ha az előrejelzések szerint vihar közeleg, „riadót fújnak”. Ez két fokozatot jelent:
Ezt a hírt eddig 851 látogató olvasta. |