Híreink Szakmai linkek Szaknévsor |
Tűzátjelzés lakóépületekből is – módosulás a védett ingatlanokban2023. március 06. 08:24 A több, mint 10 éve kizárólag átjelzéssel foglakozó IntelliAlarm folyamatosan gyűjti és elemezi a jelzések típusát, gyakoriságát, az átviteli útvonalak használatát és a jelzések utóéletét is. Tapasztalataik szerint egyre nagyobb számban jönnek rá a lakó- és közösségi létesítmények üzemeltetői a tűzátjelzés fontosságára, valamint egyre jobban képesek ezt felhasználni az emberi életek védelmére és az anyagi károk mérséklésére. Védett ingatlanok – változó arányok Elsőként a nagyobb tűzjelző rendszerrel rendelkező ipari vagy közületi objektumokat jelentek meg. Ugyanakkor az utóbbi években jelentős energiát fordítottak a kisebb tűzjelző hálózattal rendelkező létesítményekre is. 2021-re a védett lakóingatlanok száma elérte a teljes ügyfélszám 10%-át, a szélesebb körben vett lakhatást biztosító ingatlanok (hotelek, panziók, idősotthonok, kollégiumok, egyéb szálláshelyek) száma pedig elérte a teljes ügyfél állomány közel egynegyedét. Védett ingatlanok típus szerinti megoszlása
A jelzések alakulása – lakóingatlanokból A tűzjelzések számának elemzéséhez az UniAlarm rendszerünkből évekre bontva kiszűrtük a hiba- és eseményjelzéseket, valamint a karbantartások alatt érkezetteket. Így kizárólag a Katasztrófavédelemhez is továbbított tűzjelzéseket vizsgáltuk: ez évente átlagosan 2268 db egyedi tűzjelzést jelent. Ebből a közel 2300 átjelzésből egyfajta trendet figyelhetünk meg:
A tűzátjelzések megoszlása 2016–2020
Ennek oka egyfelől természetesen az, hogy az ipari, közületi üzemeltetők jobban tudják korlátozni a téves jelzésekre lehetőséget adó események bekövetkezését, a lakó ingatlanok számának növekedésével viszont egyértelműen látszik az ezekről a helyekről érkező jelzések megnövekedett száma is. Jelzések száma lakóingatlanokból és szálláshelyekről
Vannak olyan egyedi helyek, ahol kiugróan magas a jelzésszám. Ezek többnyire hotelek, ahol a vendégek dohányzása vagy éppen esti italozás utáni kézi jelzésadó aktiválása indítja be a riasztásokat. A másik csoportba a bentlakásos intézmények tartoznak, melyek között abszolút csúcstartó egy nyugdíjasház, melynek konyhájából 5 év alatt 187 db egyedi tűzjelzés futott be központi rendszerünkbe.
Hatékony védelem Az adatok legszerencsésebb része, hogy valós tűzeset mindössze 3 alkalommal történt, és egyetlen esetben sem volt személyi sérülés. A jelzések egy része már a beérkezése után pár másodperccel, másik még vonulás közben lemondásra kerül és csak minimális számban érkeznek a helyszínre a tűzoltó szerek. A témában járatlan üzemeltetők gyakran teszik fel nekünk azt a kérdést, hogy ha ennyire jók az arányok, akkor miért van szükség egyáltalán erre az egész rendszerre? A válasz természetesen az, hogy ezek a jó statisztikák nagy részben annak köszönhetőek, hogy tűzjelző és átjelző rendszer üzemel: a folyamatos karbantartás, a személyzet oktatása, a hibák azonnali feltárása, stb. mind-mind elősegítik, hogy a tüzek véletlen kialakulása esetén minél gyorsabban felismerhető legyen a vészhelyzet, és az a lehető leggyorsabban semlegesítésre is kerülhessen.
Jelzésszűrés – Mesterséges intelligencia? A legfontosabbnak továbbra is azt tartjuk, hogy egyre növekedjen az átjelzésben résztvevő objektumok köre (bár régebbi épületeknél még a tűzjelző rendszer sem mindig megoldott). Ehhez szükséges lenne a hatóság és a szolgáltatók közötti szélesebb együttműködés, és nyilván az üzemeltetők azon felismerése is, hogy ez nem egy felesleges teher, hanem az elérhető védelem legmodernebb formája. Szerencsére jó tapasztalataink is vannak bőven: egyre több üzemeltető, közös képviselő és épület tulajdonos számára vált egyértelművé, hogy az életvédelem (és így a tűzvédelem is) egy lehetőség és nem kötelezettség; ha valaki valóban védeni szeretné az ingatlanban dolgozókat vagy lakókat, akkor számára az átjelzés a nyugalmat tudja biztosítani!
Kovács Zoltán műszaki igazgató
Ezt a hírt eddig 902 látogató olvasta. |