Híreink Szakmai linkek Szaknévsor |
Emelőpárna használati praktikák – Mire kell figyelni?2023. március 08. 08:47 Az emelőpárnák a mindennapi műszaki mentés nélkülözhetetlen eszközei. Hatalmas nyomású berendezéseket, nagy terhek precíz, szinte mm-ről mm-re történő emelésénél használjuk. Mi a rakomány? Mekkora a teher? Mekkora az emelőképesség? Hogyan kell a hatékony és biztonságos emelés érdekében egymásra rakni két emelőpárnát? Hogyan kombináljuk őket? Mit vegyünk figyelembe emelés előtt? Emelés előtt a bevezetőben említett kérdéseket mindig fel kell tennünk magunknak, hogy az gyors, azaz hatékony és a mentendő személyre valamint a mentésben résztvevőkre biztonságos legyen. Az itt leírt szabályok betartásával a mentett épületben, járműben a mentés során a további károkozás elkerülhető.
Általános szabály: a teher emelését és az alátámasztás magasítását egy-két hüvelykes (2,5-5 cm) lépésekben kell végezni. A lépcsős támasz lépcsőinek magassága is ennek megfelelően van kialakítva, illetve a blokk támaszok blokkjainak magassága is ennek megfelelő 25, 50, 75 mm. Megj.: az alátámasztás behelyezésekor ne tegyük a kezünket a teher alá, a teher és a támaszték közé.
Az emelőpárnák felfújásakor párna alakot vesznek fel, ezért minél magasabb egy emelőpárna annál kisebb felületen érintkezik a talajjal, csökken az alátámasztási felület, ezáltal csökken a stabilitás, ezért az emelőpárna kezdeti magasságát a lehető legalacsonyabban kell tartani. Helyezzünk blokkokat a párna alá. Ez biztosítja a közvetlen érintkezést a teherrel az emelőpárna felfújásakor, ami nagyobb érintkezési (emelési) felületet biztosít az emelőpárnának. Így jobban kihasználhatjuk a párnák emelőkapacitását; mert a párna emelőképessége csökken, amikor felfújódik, és alakjának lekerekítettsége nő. Emelőpárnak egymásra rakása Ha egy nagynyomású emelőpárna emelési magassága nem elegendő az adott feladathoz, az emelőpárnákat egymásra lehet rakni, de a következő óvintézkedéseket be kell tartani:
Mekkora és hány db emelőpárna szükséges? A műszaki mentő járművek leggyakrabban közúti baleseteknél kerülnek bevetésre. Magyarországon a legnagyobb megengedett járműtömeg 30 tonna, és a legnagyobb közúton szállított konténerek is csak 500 kilogrammal lehetnek nehezebbek. Egy ekkora tömegű teher billentéséhez akár egy 16 tonnás emelőpárna is elegendő lehet, de mivel az emelőpárnák emelőereje az emelési magassággal csökken ennél nagyobb párnát kell tervezni praktikusan egy 21 tonnásat. Másik megoldás két párnát alkalmazni és működtetésüket szinkronban végezni. Ez utóbbi mellett szól, hogy gumikerekes járműveket – mivel az alátámasztási pontok rugalmasak, rugóznak - biztonságosabb két ponton emelni (billenteni).
Megoldási lehetőségeink:
Laczkó Péter Ezt a hírt eddig 905 látogató olvasta. |