Híreink Szakmai linkek Szaknévsor |
Tűzkármentesítés tűz után – Mi fán terem?2023. június 27. 07:00 A tűzoltók, de különösen a károsult cégek tűzvédelmi szakemberei sokat tehetnek a már bekövetkezett károk továbbterjedésének megakadályozása és egyértelmű csökkentése érdekében. Ez a tűz után praktikusan a tűzkármentesítési folyamatok szakszerű alkalmazásával érhető el. Gyorsan reagálni Miután a tűzesetek során a hagyományos építőanyagok mellett sok műanyagalapú építőanyag és még több ilyen termék van az épületekben, a felületeken nagymennyiségű káros anyag rakódik le. Ezek a káros anyagok kémiai reakcióba lének az épületfelületekkel. Ilyenkor az elsődleges intézkedések közül ki kell emelni:
Az elsődleges intézkedéseket követően a teendők javasolható sorrendje:
Mitől mentesítés? A tűzkármentesítést négy feladatelem komplex rendszereként értelmezik.
Közvetlen kárfajták A pirolízis termékek képződése szempontjából a zárt terekben kezdődő tüzek 90%-a svélégésként (parázsló, izzó égésként) indul, amely valamilyen nyílás megnyílásával (ajtó, ablak) megy át nyílt égésbe. Az épülettüzeknél négyfajta kárral számolhatunk:
Korom – oltóanyag – szagok Amit az égésjellemzőkből megállapíthatunk, hogy milyen anyagok égtek. A természetes anyagok égésénél a száraztól a zsíros koromig terjedő lerakódásokat tapasztalhatunk. A halogéntartalmú műanyagok égésénél a fémfelületek korróziójára is számítanunk kell, beleértve a betonban lévő vasat is. Ezen túl toxikus anyagok: dioxinok, furánok, PCB és PAK jelenlétével kell számolni. Az oltóanyagok közül az oltóporok az ammónium foszfát tartalom miatt jelentenek veszélyt, illetve a finommechanikai és számítástechnikai berendezésekben okozhatnak károkat. A protein tartalmú oltóhabok vízben oldódó tojásfehérjéket tartalmaznak, ez szélsőséges esetben vérmérgezés veszélyt jelenthet. Az oltóvízben el nem égett anyagok (korom, hamu) és a svélégésből származó veszélyes anyagok ugyancsak megtalálhatók. A szagok tartósan képesek megmaradni. Ezeket két kategóriába sorolják. A svéltüzekkel és az oltóvízzel összefüggő szagkárokra. Az eltávolításukkal kapcsolatos feladatok sokrétűek, de alapvetően négy fő módszer köré csoportosíthatók.
Látható, hogy egy ilyen folyamatban a cég tűzvédelmi szakembereinek szervezési feladatai vannak, s nekik kell dönteni a megfelelő technikai eszközökkel és tisztítási technológiával rendelkező szakcégek bevonásáról. A kárenyhítésben ugyancsak kitűntetett szerepet kéne betölteni a károsult létesítmény biztosítási szakembereinek. Ezt a hírt eddig 843 látogató olvasta. |