Mikor minősül tűzjelző berendezésnek a tűzjelző berendezés?2025. február 24. 12:44 Első megközelítésben felmerült a kérdés: a jogszabályi változások miatt kiöntötték a fürdővízzel a gyereket? Avagy a sok változást már a jogalkotók sem tudják követni?
Az OTSZ 4. § (2) bekezdés 10. pontja a következőket írja: beépített tűzjelző berendezés: az építményben vagy szabadtéren elhelyezett, helyhez kötött, a tűz kifejlődésének korai szakaszában észlelést, jelzést és megfelelő tűzvédelmi intézkedést önműködően végző olyan berendezés, amely rendelkezik a tűzvédelmi hatóság használatbavételi engedélyével.
A kérdés:
Ezek szerint a 2025. január 1. után nem használatba vételi engedéllyel, hanem „csak” tudomásul vétellel rendelkező tűzjelző rendszerek nem minősülnek tűzjelző rendszernek?
A válasz
Azt gondolom, meg kell védenünk a jogalkotókat!
A beépített tűzjelző, illetve tűzoltó berendezések létesítésének, használatbavételének és megszüntetésének engedélyezésére irányuló hatósági eljárás részletes szabályairól szóló 491/2017. Korm. rendelet – véleményem szerint – jó eligazítást ad ebben!
Ami változott, az az engedélyeztetés módja és formája, amit a Védelem Online-on ismertettünk.
Idézet a használatbavétellel kapcsolatos előírásokról:
Mi a teendő a használatbavétel előtt? (2/B. § (1) bek.)
- A berendezés használatbavételét a tűzvédelmi hatóságnál a szolgáltatási tevékenység megkezdésének és folytatásának általános szabályairól szóló törvény szerint előzetesen be kell jelenteni. (lásd: 2009. évi LXXVI. törvény)
Mit tartalmazzon a bejelentés? (2/B. § (2) bek.)
- a) a berendezés megnevezését, a védett építmény, építményrész megnevezését, címét, valamint tűzoltó berendezés esetén az oltóanyag megnevezését,
- b) a kivitelezésért felelős műszaki vezető, ennek hiányában a kivitelező nevét, a létesítési engedély számát.
Mit tesz a tűzvédelmi hatóság?
- A bejelentés esetén a tűzvédelmi hatóság a 3. melléklet szerinti tartalmi követelményeket vizsgálja.
- A tűzvédelmi hatóság a bejelentés megtételétől számított 8 napon belül helyszíni ellenőrzést tart. (2/B. § (4) bek.)
- A tűzvédelmi hatóság a használatbavétel bejelentését elutasítja, (2/B. § (5) bek.) ha
- a) ha a kivitelezés során a tervektől oly mértékben eltértek, ami a tűzbiztonságot kedvezőtlenül befolyásolja,
- b) a kivitelezésért felelős műszaki vezető, ennek hiányában a kivitelező, illetve az üzembe helyező mérnök nem rendelkezik megfelelő jogosultsággal vagy képesítéssel,
- c) az előírt oltóanyag-mennyiség nem biztosított,
- d) a berendezés állandó felügyelete nem biztosított,
- e) a riasztás megjelenítése nem biztosított a védett építményben, építményrészben tartózkodó személyek számára beazonosítható módon,
- f) a berendezés részegységeinek megfelelőségét, teljesítményét nem igazolták, vagy
- g) a kivitelezésért felelős műszaki vezető, ennek hiányában a kivitelező nyilatkozata, az üzembe helyező mérnök nyilatkozata vagy az üzembehelyezési jegyzőkönyv nem áll rendelkezésre.
- A tűzvédelmi hatóság a bejelentés tudomásulvételéről szóló tájékoztatóban a bejelentőt tájékoztatja (2/B. § (6) bek.)
- a berendezés folyamatos üzemeltetésének szükségességéről,
- b) tűzoltó berendezés esetén az oltóanyag megnevezéséről,
- c) tűzjelző berendezés és oltásvezérlő központtal létesülő tűzoltó berendezés esetén a tűzjelző központ és az oltásvezérlő központ típusáról.
Tehát a jogalkotó nem tévedett – a használatbavétel bejelentését elutasítja vagy tudomásulvételéről tájékoztatja a bejelentőt. Itt a tudomásul vétel a használatbavételi engedély!
Vagyis a tudomásul vétellel rendelkező tűzjelző rendszerek tűzjelző rendszernek minősülnek! Amit elutasítottak, azok nem!
Heizler György
Vissza
Ezt a hírt eddig 569 látogató olvasta. |