Híreink Szakmai linkek Szaknévsor |
Mi olvasható a Tűzvédelem 2023/5. számában?2023. szeptember 22. 09:00 Idei utolsó előtti lapszámunkban (amely október első hetében kerül ki a nyomdából) a HEROS új fejlesztése, az AquaMAN 4000 került fókuszba, összesen 17 oldalon keresztül foglalkozunk ezzel a témával. Ezek mellett napelemes környezetben történő beavatkozási módszertanról, emelőpárnák cseréjéről, tűzoltókészülék-történelemről, különleges hőkameráról is lesz szó. Tanulmány Szabó Ákos, Hlavička Viktor, Lublóy Éva Acélszerkezetű épületek tűzesetei és az acélszerkezetek tűzvédelmének módjai II. – Passzív tűzvédelem Az épületek acélszerkezeteit érő tűzhatások és azok következményei, illetve a tűzvédelmi tervezési gyakorlatot befolyásoló tényezők után az acélszerkezetek passzív tűzvédelmének lehetőségeit járják körbe szerzőink. Farkas Flóra, Szikra Csaba, dr. Takács Lajos Gábor Elektromos járművek tárolásának tűzvédelme II. – Gépjárműtárolók kialakítása
Fókuszban Krátky Attila Új utakon a HEROS – Új gyártócsarnok és járművek Nagy Gábor Gépjárműfecskendő fejlesztés – HEROS AquaMAN 4000 A BM HEROS Zrt. gyártó üzemében nagy erőkkel folynak a Komplex tűzoltó gépjárműfecskendők rendszerbe állítása - KEHOP 1.6.0-15-2022-00031 számú projekt keretében elindított gyártás munkálatai, amelyekhez alapjárműként az MAN 18.320 TGM 4x4 BB típusú alvázakat szerzetek be. Két szerződés alapján 22+15 db gépjárműfecskendő gyártása és átadása a cél 2023. novemberéig. A járműalvázon végzett átalakítások A duplafülkés járóképes alváz az MAN gyártási palettáján tűzoltó kivitelként szerepel, ami több olyan előkészítést takar, ami megkönnyíti a tűzoltófelépítmény csatlakoztatását, első sorban elektromos területen. Mindezek mellett a speciális követelményeknek maximálisan megfelelő kialakítás érdekében végzett számos átalakítás mutatja a fejlesztés méreteit és bonyolultságát. Nagy Gábor HEROS AquaMAN 4000 – robusztus motorral Ismerve a tűzoltók által elvárt magas motorteljesítmény igényt, az új járműhöz a MAN palettán található, kategóriájában legerősebb 235 kW-os (320LE) motorral felszerelt 3. generációs (TG3) MAN 18.320 TGM 4x4 BB alvázra esett a választás, ami kapcsolható összkerékhajtással van felszerelve. Mit tud a gépjárműfecskendő? Rábaring – Tesztvezetésen az új gépjárműfecskendő A hamarosan átadásra kerülő MAN alvázra készített BM HEROS ZRT által gyártott gépjárműfecskendő felépítményeire a műszaki mentésben élenjáró mentőeszközök közül több újdonságot építettek be, illetve málháztak fel. Ezek bemutatására kértük szerzőnket. Szabó Imre Rosenbauer szivattyú az új AquaMAN-on A Rosenbauer NHX5 család legkisebb tagját az NH25 típusú kombinált szivattyút építették be a BM Heros Zrt legújabb gépjárműfecskendőibe. A szivattyút és annak alkalmazási lehetőségeit – ismertsége ellenére – érdemes jobban szemügyre venni. Nagy Zoltán Innovatív mentőeszközök az új gépjárműfecskendőkön A hamarosan átadásra kerülő MAN alvázra készített BM HEROS ZRT által gyártott gépjárműfecskendő felépítményeire a műszaki mentésben élenjáró mentőeszközök közül több újdonságot építettek be, illetve málháztak fel. Ezek bemutatására kértük szerzőnket.
Kutatás Csicsely János Egészségügyi intézmények – az oxigén terápia veszélyei tűzvédelmi szempontból I.
Megelőzés Lestyán Mária Erőmű a tetőn – Az alternatív energiaforrások hatása az épület külső burkára A tűzvédelem és a hozzá kapcsolódó költségek elemzése. Ezen belül a tűzterjedés gátlás és azok költséghatásai, a lehetséges kockázatok és megoldási lehetőségek. A megújuló energiatermelők telepítése ugyanis fenntarthatósági és energiahatékonysági szempontból hosszabb távon költségcsökkentő tényezők, ugyanakkor a műszaki tartalomtól függően jelentős mértékben hatással lehetnek a létesítmények bekerülési költségére és tűzvédelmére.
Módszer Laczkó Péter Mit kell figyelembe venni az emelőpárnák cseréjekor?
Kalocsa Márió Beavatkozás napelemes rendszerek környezetében I. – Vizsgálatok, és egy új eszköz bemutatása
História Kovács Sándor Tűzoltó készülék történelem – vízzel oltó típusok A víz oltóhatása közismert, de hosszú utat kellett megtenni, amíg az első hatékony vízzel oltó tűzoltó készülékek megjelentek. Szerzőnk ebbe a történetbe enged bepillantást, hogy megismerjük a mai napig tartó út eredményeit.
Kiállítás Mezőgazdasági erőgépből különleges tűzoltó szer A viszonylag kis magasságban történő beavatkozás, a mentés egyre többször okoz gondot a tűzoltóságoknál. A SIGNAL 112 – Nemzetközi Tűzoltó- és Mentőszolgálati Szakvásáron az ausztriai Oberwartban bemutatott rakodók frappáns megoldást jelenthetnek erre a problémára
Ténykép Füstmentes kampány: Tűzjelzők az önkénteseknél – Mit? Hova? A Magyar Tűzoltó Szövetség (MTSZ), a füstmentes.hu, valamint a Magyar Biztosítók Szövetsége (MABISZ), országos reprezentatív kutatást készítetett a lakosság tűzvédelmi ismereteiről, majd 700 darab otthoni füstjelzőt osztott szét az önkéntesek között. Hova kerültek az érzékelők?
Fórum Mire használható az üzemeltetői e-matrica a tűzvédelemben? A már elektronikusan vezetett tűzvédelmi üzemeltetési naplót használó üzemeltetők QR-kód segítségével, okostelefonnal dokumentálják a tűzvédelmi eszközök ellenőrzését. Felhasználói igény nyomán készül az ún. üzemeltetői e-matrica, melynek használata segíteni fogja az üzemeltetők és az ő felügyeleti szerveik, biztosítóik, auditoraik munkáját. Mit is jelent ez a gyakorlatban és miért kérték ezt a fejlesztést üzemeltetők? Adorján Attila Dräger UCF FireCore: hőkamera, mindig kéznél? Szerencsére az a gondolkodás mára elavulttá vált, amely szerint a tűzoltó egy rettenthetetlen gép, tűzön-vízen áthatol – a gyártók egyre-másra dobják piacra a beavatkozást segítő megoldásaikat. A hőkamera nem újdonság – a Dräger által tavaly piacra dobott, sisakhoz rögzíthető változat azonban igen, és őszintén reméljük, hogy széles körben elterjed majd. Egységes jelrendszer tűzvédelmi dokumentációk készítéséhez Gyakran mondjuk, beszéljünk egy nyelvet! Ez a gyakorlatban a szakkifejezések mögötti fogalmakat jelenti, de egy ilyen szakszótár még várat magára. A tűzvédelmi tervezés másik nyelve a rajz és a rajzi jelek. Ebben jelentős mérföldkő Dr. Veres György szakdolgozata, amely nemzetközi és hazai elvek és előírások figyelembevételével egységes hazai jelrendszert dolgozott ki. Kiürítési stratégia egészségügyi létesítményekben – doktori műhelyvita Veresné Rauscher Judit doktorjelölt értekezéstervezetét bemutató műhelyvitára került sor 2023. szeptember 1. pénteken az Óbudai Egyetem Bánki Donát Gépész és Biztonságtechnikai Mérnöki Kar Népszínház utcai épületében. A témavezető dr. habil. Nagy Rudolf egyetemi adjunktus mutatta be a szerzőt.
Előfizetési információk ide kattintva olvashatók. Ezt a hírt eddig 985 látogató olvasta. |