Híreink Szakmai linkek Szaknévsor |
Kétlépcsős lesz az új tűzvédelmi szabályozás? - OTSZ + Tűzvédelmi Irányelv2013. január 11.
Alapelvek, célkitűzések Az eddigi OTSZ alkalmazása során szerzett tapasztalatok azt mutatták, hogy számos nehézségbe ütköznek a gyakorlati szakemberek. Különösen a gyors ütemű építőipari, építészeti, tervezési fejlesztéseknél gyakori az értelmezés igénye, még mindig nagyszámú eltérés szükséges és számos speciális esetet nem kezel a jelenlegi szabályozás. Ezekkel a tényekkel szembenézve láthatóvá vált, hogy egy ennél jóval korszerűbb és rugalmasabb szabályozási struktúrára van szükség. Olyanra, amely jobban követi a változásokat ugyanakkor az alapelvek szintjén hosszútávon stabilitást biztosít, miközben a változásokat képes rugalmasan követni. Ez a látszólagos ellentmondás jól feloldható
Fontos elem az új szabályozás tervezetben a tervezői, beruházói felelősség kiterjesztése. Melyek voltak a kiinduló pontok? Egyrészt számos ponton keletkeztek alkalmazási nehézségek, olyanok is, amelyeket a jelenlegi szabályozás nem kezel. Pl.: homlokzatszigetelés, burkolat, bevonat – homlokzati tűzterjedés, a kiürítés egyes kérdései, a metróval kapcsolatos kihívások, az új veszélytényezők, mint a napkollektorok, napelemek vagy a speciális építmények. Ezek alapján megfogalmazódott a változtatás szükségessége és a döntés is. Célkitűzések
Alappillérek
Ezeket az elveket széles körben véleményeztették, s messze a várakozások felett rendkívül pozitív visszajelzések érkeztek a különböző szakmai szervezetektől, akik egyben a részvételüket is felajánlották ebben a jogszabály előkészítési folyamatban. Ezzel a munka felgyorsult. Létrejött az OTSZ kidolgozását támogató munkabizottság! Kik vesznek részt az OTSZ koncepció munkabizottságában?
Ennek során a munkabizottság első lépésben az elveket, majd az elvekből következően a tervezett struktúrát véleményezte. Olyan kérdéseket vitattak meg, mint a jogszabály:
· Célkitűzései – alapelvek, életvédelem, vagyonvédelem · Fogalmak · Kockázati besorolás – anyagok, tevékenységek, építmények Létesítési követelmények · kockázati osztályok · általános · szerkezeti állékonyság tűz esetén · tűzterjedésgátlás · rendeltetéstől függő követelmények · speciális építmények követelményei · gépészeti, elektrosztatikai, villamos követelmények, villámvédelem · kiürítés, mentés · hő és füst elleni védelem · tűzoltó beavatkozási feltételek · beép. tűzvéd. berendezések követelményei · hordozható tűzoltó készülékek · nem szabványos tűzvédelmi termékek műszaki és vizsgálati követelményei (tűzoltó szivattyúk, oltó készülékek, szórófejek stb) · mérési és használatbavételi dokumentációs követelmények Használati követelmények · tevékenység · tűzvédelmi feladatellátás · nyílt láng használata · tűzvédelmi jelölések · rendeltetéshez kapcsolódó szabályok · szabadtéri rendezvények, felvonulások és vásárok · tárolás követelményei · szabadtéri tűzgyújtás (szabadtéri főzés is) · tűzoltó készülékek, felszerelések · éghető folyadékok és veszélyes anyagok kezelése, tárolás · elektrosztatikus védelem · ellenőrzések, felülvizsgálatok és karbantartások Az általános egyeztetéseket követően az egyes szabályozási területekhez felelősök lettek kijelölve és ezekhez a témákhoz kapcsolódtak az egyes külsős és katasztrófavédelmi szakemberek. Ezzel egy rendkívül széles – mintegy száz főt felölelő – merítési bázis alakult ki. Ennek összefogására a szabályozási területért felelősök hivatottak. Az ő feladatuk volt a beérkezett javaslatok alapján a jogszabály első szövegverziójának összeállítása. Tervezett jogszabály-struktúra Az egyeztetések eddigi eredményeként kialakult a tervezett jogszabály struktúrája, amelynek lényeges eleme a jogszabály és a „tűzvédelmi irányelvek” egymásra épülő szabályozási rendje. Leegyszerűsítve a jogszabály hivatott a célokat, az alapelveket, a fogalmakat, és az adott követelményt megfogalmazni, vagyis a mit, hova, milyen esetben kérdésekre válaszolni, a „tűzvédelmi irányelv” pedig a megoldásokat szabályozza. A tervezett jogszabály-struktúra új eleme a „tűzvédelmi irányelv”, vagy ehhez hasonló szabályozás, ezért ezek kialakítása, tartalma a viták egyik sarokköve. Ebben is körvonalazódott egy szakmai konszenzus a résztvevő szervezetek között, bár a ki nem mondott félelem néhány esetben az volt, hogy a „Tűzvédelmi Irányelvekben” szereplő követelményeket a jogalkalmazók nem fogják komolyan betartani. Igaz számos környező országbeli tapasztalat bizonyítja ennek félelemnek a megalapozatlanságát, a struktúra alkalmasságát, mégis ennek megoldását megnyugtatóan kell rendezni.
Ezt a hírt eddig 2576 látogató olvasta. |