Híreink Szakmai linkek Szaknévsor |
Kétlépcsős lesz az új tűzvédelmi szabályozás? - OTSZ + Tűzvédelmi Irányelv2013. január 11. Amint az szakmai berkekben közismert 2012 tavaszán megkezdődött egy teljesen új megközelítésen alapuló Országos Tűzvédelmi Szabályzat előkészítése. Az óriási munka gyors ütemben és széles szakmai és érdekképviseleti körök bevonásával zajlik. Már az első normaszöveg változat is elkészült. Mit lehet tudni? Hol tart a munka jelenleg? Alapelvek, célkitűzések Az eddigi OTSZ alkalmazása során szerzett tapasztalatok azt mutatták, hogy számos nehézségbe ütköznek a gyakorlati szakemberek. Különösen a gyors ütemű építőipari, építészeti, tervezési fejlesztéseknél gyakori az értelmezés igénye, még mindig nagyszámú eltérés szükséges és számos speciális esetet nem kezel a jelenlegi szabályozás. Ezekkel a tényekkel szembenézve láthatóvá vált, hogy egy ennél jóval korszerűbb és rugalmasabb szabályozási struktúrára van szükség. Olyanra, amely jobban követi a változásokat ugyanakkor az alapelvek szintjén hosszútávon stabilitást biztosít, miközben a változásokat képes rugalmasan követni. Ez a látszólagos ellentmondás jól feloldható
Fontos elem az új szabályozás tervezetben a tervezői, beruházói felelősség kiterjesztése. Melyek voltak a kiinduló pontok? Egyrészt számos ponton keletkeztek alkalmazási nehézségek, olyanok is, amelyeket a jelenlegi szabályozás nem kezel. Pl.: homlokzatszigetelés, burkolat, bevonat – homlokzati tűzterjedés, a kiürítés egyes kérdései, a metróval kapcsolatos kihívások, az új veszélytényezők, mint a napkollektorok, napelemek vagy a speciális építmények. Ezek alapján megfogalmazódott a változtatás szükségessége és a döntés is. Célkitűzések
Alappillérek
Ezeket az elveket széles körben véleményeztették, s messze a várakozások felett rendkívül pozitív visszajelzések érkeztek a különböző szakmai szervezetektől, akik egyben a részvételüket is felajánlották ebben a jogszabály előkészítési folyamatban. Ezzel a munka felgyorsult. Létrejött az OTSZ kidolgozását támogató munkabizottság! Kik vesznek részt az OTSZ koncepció munkabizottságában?
Ennek során a munkabizottság első lépésben az elveket, majd az elvekből következően a tervezett struktúrát véleményezte. Olyan kérdéseket vitattak meg, mint a jogszabály:
· Célkitűzései – alapelvek, életvédelem, vagyonvédelem · Fogalmak · Kockázati besorolás – anyagok, tevékenységek, építmények Létesítési követelmények · kockázati osztályok · általános · szerkezeti állékonyság tűz esetén · tűzterjedésgátlás · rendeltetéstől függő követelmények · speciális építmények követelményei · gépészeti, elektrosztatikai, villamos követelmények, villámvédelem · kiürítés, mentés · hő és füst elleni védelem · tűzoltó beavatkozási feltételek · beép. tűzvéd. berendezések követelményei · hordozható tűzoltó készülékek · nem szabványos tűzvédelmi termékek műszaki és vizsgálati követelményei (tűzoltó szivattyúk, oltó készülékek, szórófejek stb) · mérési és használatbavételi dokumentációs követelmények Használati követelmények · tevékenység · tűzvédelmi feladatellátás · nyílt láng használata · tűzvédelmi jelölések · rendeltetéshez kapcsolódó szabályok · szabadtéri rendezvények, felvonulások és vásárok · tárolás követelményei · szabadtéri tűzgyújtás (szabadtéri főzés is) · tűzoltó készülékek, felszerelések · éghető folyadékok és veszélyes anyagok kezelése, tárolás · elektrosztatikus védelem · ellenőrzések, felülvizsgálatok és karbantartások Az általános egyeztetéseket követően az egyes szabályozási területekhez felelősök lettek kijelölve és ezekhez a témákhoz kapcsolódtak az egyes külsős és katasztrófavédelmi szakemberek. Ezzel egy rendkívül széles – mintegy száz főt felölelő – merítési bázis alakult ki. Ennek összefogására a szabályozási területért felelősök hivatottak. Az ő feladatuk volt a beérkezett javaslatok alapján a jogszabály első szövegverziójának összeállítása. Tervezett jogszabály-struktúra Az egyeztetések eddigi eredményeként kialakult a tervezett jogszabály struktúrája, amelynek lényeges eleme a jogszabály és a „tűzvédelmi irányelvek” egymásra épülő szabályozási rendje. Leegyszerűsítve a jogszabály hivatott a célokat, az alapelveket, a fogalmakat, és az adott követelményt megfogalmazni, vagyis a mit, hova, milyen esetben kérdésekre válaszolni, a „tűzvédelmi irányelv” pedig a megoldásokat szabályozza. A tervezett jogszabály-struktúra új eleme a „tűzvédelmi irányelv”, vagy ehhez hasonló szabályozás, ezért ezek kialakítása, tartalma a viták egyik sarokköve. Ebben is körvonalazódott egy szakmai konszenzus a résztvevő szervezetek között, bár a ki nem mondott félelem néhány esetben az volt, hogy a „Tűzvédelmi Irányelvekben” szereplő követelményeket a jogalkalmazók nem fogják komolyan betartani. Igaz számos környező országbeli tapasztalat bizonyítja ennek félelemnek a megalapozatlanságát, a struktúra alkalmasságát, mégis ennek megoldását megnyugtatóan kell rendezni.
Ezt a hírt eddig 2410 látogató olvasta. |