Híreink Szakmai linkek Szaknévsor |
Tűzkísérlet 4 - Hogyan égnek a hőszigetelő anyagok?2014. július 30.
Kis tűzhatás a szigetelő anyagra Mi történik, ha egy kis lánghatás – pl. odasöpört éghető hulladék tüze – éri aluról a hőszigetelő anyagokat? A valóság ilyen esetet is produkált számos esetben. Itt is az volt a szempontunk, hogy azonos lánghatás érje a kiválasztott anyagokat és dokumentálható legyen az égés folyamata. Ezért aztán maradtunk a PB-gáznál. Ehhez gázos szakemberek az elképzeléseink szerinti gázégőcsövet alakítottak ki. A cső középen egy perforált furatsor adta a főlángot, amit két oldalt kisebb furatméretű támasztó lángsor erősített. Az így kialakított gázégőnél a reduktorok beszabályozásával érték el az azonos lángméretet. Az égőcsöveinket égő állapotban közvetlenül a hőszigetelő lapok alsó széle mellé helyeztük. Harminc másodperc után az előző kísérletnél is látható különbségeket tapasztaltuk, ugyanis három anyag (PUR, PUR B3, PIR B2) felületén a láng végigszalad és az égéstől feketén kormozódott, míg a negyediknél (IPN) most sem égett végig a felületen csupán az alsó harmadban terjedt szét a láng. A végigfutó láng a PIR-nél befeketítette a felületet és azt követően csak az égőcső lángja mentén volt lánghatás. Ezzel szemben a PUR és a PUR B3-nál az anyag önálló égését tapasztaltuk. Ez különösen a PUR-ra igaz, mivel ott 1,5 percnél – fehér füst után – megjelentek az égés jelei, míg a PUR B3-nál egy hosszanti repedés alakult ki. A PIR B2-n és az IPN-n kis szétterülő repedések jelentek meg, füsthatás nem volt. A 2. percben a PUR már intenzíven füstölt és égett a jobb oldalon, a 3. perctől az égés és a füstölés intenzitása nőtt, a 4. percben sűrű fekete füst mellett a hőszigetelő lap hátulja is égett. A PUR B3-nál 2. perctől a hosszanti repedés elmélyült és önállóan égni kezdett, majd a 4-5. percben már bal oldala is égett. Intenzív égése a 6. percben indult be. A PIR B2 és az IPN a 6. percig nem sok jelet mutatott, ekkor a repedések mentén apró lángocskák törtek fel. A 7-11. percig tartó égetési időszakban a PUR sűrű füstölés mellett a 9. percben alul a lánghatás vonalában teljesen átégett, a PUR B2 a repedés mentén és hátul nagy lánggal égett, majd a 10. percben erős füstölésbe kezdett. A 12-13. percben a PUR-nál az alsó pár centis még ép réteg is elégett, a jobb felső sarokrész viszont ép állapotban volt. A PUR B2 tovább lángolt, és leveles rétegek váltak le és hulltak a földre, majd a 14. percben hátul intenzív égésbe kezdett és erősen füstölt. A PIR B2-nél és az IPN-nél a 11. percben a repedések mentén az előzőekben náluk tapasztaltaknál nagyobb lángok jelentek meg, majd a 15. perc kezdetén a PIR B2-nél az apró lángok kicsit feljebb terjednek.
A lánghatás után A 16. perc kezdetén az égőcsöveket eltávolítottuk és az anyagok lánghatás utáni viselkedésére koncentráltunk. Elsőként a PUR bal alsó része gyulladt meg, majd kb. fél perc után a PUR B3 bal alsó rész égett és füstölt az egész felületén. Ez az égés a 18. percig tartott, azt követően már csak apró lángok és erőteljes füstképződés jelezte az égési folyamatot. A PIR B2-nél és az IPN-nél a lánghatás elvétele után nem észleltünk sem izzást, sem füstölést. PUR az égés után
PUR B3 az égés után
PIR B2 az égés után
IPN az égés után
A lapok égésnyomait utólag megvizsgálva, a PUR erősen roncsolódott és egyes részei (az alsó harmada) megsemmisültek, a belseje kiolvadt. A PUR B3 is erős roncsolódást mutat, de ez kisebb felületen jelentkezik. A PIR B2 és az IPN szenesedett – a kettő között annyi különbség volt, hogy a PIR B2-nél a lánghatás helyén erősebb duzzanat (habosodás) és nagyobb repedések jelentek meg.
Tömegveszteség – Az anyag hány %-a égett el?
A kérdés ezek után, hogy mennyi hő szabadult fel az égés során. Az égés előtt és után leért hőszigetelő lapokból megállapítottuk a tömegveszteséget, azaz az elégett anyag súlyát. A szakirodalmi adatok szerint az anyagok fűtőértéke 26,000 MJ/kg. (Az IPN-re vonatkozóan van egy szabványos vizsgálati adat, amely szerint annak a fűtőértéke 15,973. Mivel az más szabvány alapján készült, a 26,000 értékkel számolunk, és kisebb értékkel számoltat zárójelben jelezzük.)
A felszabaduló hőmennyiség
Ebből láthatóvá válik, hogy a fűtőértékben a két kísérletben a PUR-ok és a PIR, IPN páros között jelentős különbségek vannak.
Hőmennyiség különbségek
Az egyszerűbb ábrázolhatóság érdekében az IPN égése során kibocsátott fűtőértéket 1-nek véve a két kísérletben 10 illetve 14 szeres különbséget tapasztalhattunk. A két PUR nagyságrenddel nagyobb hőmennyiséget adott le, de az IPN és a PIR között is van 1,5-2,6-szeres eltérés. Az anyagok égése mérgező gázokat termel, s ezek káros hatását, a toxicitásbeli különbségeket a leégett anyag súlya (gramm) és a toxicitása (LC50) hányadosával ábrázolhatjuk szemléletesen.
Toxicitás és veszélyesség
A toxicitásban a két PUR ugyancsak elviszi a pálmát, de feltűnő módon a sorend felcserélődött. Bár kevesebb anyaga égett el, a PUR B3 a veszélyesebb a két PUR közül, mivel annak nagyobb a toxicitása. A PIR B2 és az IPN között ugyancsak nagy különbség van.
Összefoglalva
Az előzőleg bemutatott égetéshez hasonlóan a kísérletben a négy anyag alapvetően kétféle reakciót adott a tűzre.
Ezek az adatok mintegy megerősítették az eddigi égetési kísérletek eredményeit, azt mutatva, hogy a hőszigetelő anyagok között – éghetőségi, toxicitási szempontból – nagyon jelentős különbségek vannak. Heizler György ny. tű. ezds.
Ezt a hírt eddig 2390 látogató olvasta. Kapcsolódó információk: |