Híreink Szakmai linkek Szaknévsor |
Vízi mentés drónnal2024. január 12. 09:20 Vészhelyzetben automatikusan felszálló drón, mesterségesintelligencia-alapú keresőrendszer – manapság ezek már egyáltalán nem futurisztikus kulcsszavak, és ha megfelelően vannak vannak rendszerbe integrálva, valódi előnyt jelenthetnek az életmentés során. A német digitális ügyekért és közlekedésért felelős minisztérium által támogatott RescueFly fantázanevű drónrendszer sikerrel teljesítette az első teszteket. A projekt – melynek célja, hogy drónokkal segítsék a bajba jutott személyeket és a segélyszolgálatokat vízi vészhelyzet esetén – bemutatója 2023. október 6-án zajlott a németországi partwitz-i tónál. A mintegy félórás bemutatón a konzorciumi partnerek a teljes mentési láncot bemutatták – a segélyhívástól a drón használatán át a tényleges mentésig. A rendszer „lelke” egy, a vészhelyzet esetén egy drónhangárból automatikusan felszálló, akár 85 km/órás sebességet is elérő Mintmaster drón, amely egy biztonságosnak ítélt úton repül a műveleti területre. A számba jöhető útvonalopciókat az adott területre a Drezdai Műszaki Egyetem szakemberei kalkulálták ki jóelőre.
Meglévő elemek összehangolása A projektben tulajdonképpen egyetlen elem sem újdonság – mint ahogyan az effajta kezdeményezéseknél általában, itt is a már ismert elemek folyamatba optimalizálása, illetve összecsiszolása adja a lényeget.
A Brandenburgi Társadalom és Biztonsági Intézet (BIGS) által irányított átfogó projekt részeként a Björn Steiger Alapítvány segélyhívó oszlopokat/sürgősségi telefonokat is felállított a tavakon az új technológia támogatása céljából, illetve Welzowban és Laubuschban a Droniq antennarendszereit is telepítették. A drónra telepített LTE jeladó és az antennarendszer segítségével a drón aktuális helyzete egyrészt az irányítóközpontban, másrészt egyéb irányítórendszerek felé is továbbítható, ami biztonságosabbá teszi a beavatkozást (hiszen a légtért potenciálisan használó összes szereplő látni fogja a drónt). A németországi előírásoknak megfelelően a drón teljes repülését egy távpilóta figyeli, hogy szükség esetén azonnal be lehessen avatkozni.
Magyarországon is Az ehhez hasonló projekt hazánkban sem ismeretlen: a Balatonon tavaly októberben mutattak be ehhez hasonlót, amelynek az MI-s bővítését a jövőben tervezik. Ezt a hírt eddig 592 látogató olvasta. |