Híreink Szakmai linkek Szaknévsor |
Tűznek ellenálló épületek és a fenntarthatósági célok – Akkor biztonságos, ha ki tudunk belőle menekülni?2023. november 28. 11:37 A nagy nemzetközi célokat mindig távolinak érezzük. Pláne, ha az ENSZ Környezetvédelmi és Fejlesztési Bizottsága ilyen mondatokat ír: „A fejlődés, a fejlesztések, akkor megfelelőek, ha a jelen kor igényeinek a kielégítése mellett, figyelemmel vannak arra, hogy ne sodorják veszélybe a jövő generációit.” Pedig ennek a mondatnak a tűzvédelemre is jelentős hatása van. Energiahatékonyság és építési anyagok éghetősége Talán mindenki halott már az ENSZ által elfogadott Fenntartható Fejlődési Keretrendszerről és a célokról. A 17 célból 9-re közvetlen hatással vannak az épületeink és az építési tevékenység. A jelenlegi egyik legnagyobb globális veszélyt az átlaghőmérséklet emelkedés okozta környezeti és éghajlat változási problémák jelentik. Ezek kiváltó okainak minimalizálása érdekében világviszonylatban klíma-és környezetvédelmi intézkedéseket hoznak, különös tekintettel az üvegházhatású gázok kibocsátásának korlátozásában (pl. szén-dioxid, freon). A klímakutatók 97%-a egyetért abban, hogy a globális felmelegedés nagy részét emberi tevékenység okozza, amelyért döntő mértékben a fosszilis tüzelőanyagok elégetése a felelős. Ebben a folyamatban az épületek tűzbiztonsága több szempontból is a környezet- és tűzvédelmi szervezetek figyelmének fókuszába került.
Biztonság kontra fenntarthatóság A FIRE SAFE EUROPE tűzvédelmi szervezet kampányai rávilágítanak arra, hogy az EU területén bekövetkező évi több mint 2 Millió tűzeset mellett nem lehet elmenni tettek nélkül. Itt két eltérő szemléletmódról beszélhetünk:
Ezért a szervezet fő üzenete: A tűzbiztonság a fenntarthatóság része, kezdeményezik az EU döntéshozóknál, szabályozás során a tűzbiztonság és fenntarthatóság kapcsolatának a figyelembevételét. Ennek érdekében az épületek fenntarthatósági minősítési rendszereiben a tűzbiztonságnak is meg kell jelennie. A tűznek ellenálló (fire resilience) épületek elősegítik a zöld, fenntartható, rugalmas, biztonságos és innovatív városok fejlesztését. A tűzbiztonságnak és a fenntarthatóságnak nem szabad ütközniük, mindkettő közös cél. A fenntartható épületnek nem csak környezetvédelmi fenntarthatóságot, hanem a gazdaságilag és társadalmilag fenntartható jövőt is biztosítani kell. Ennek részeként figyelembe kellene venni (jelenleg nem veszik figyelembe), hogy a tűz, mint kockázat semmissé teheti a „zöld” építkezés előnyeit.
Tűz és hatásai Az Európai Unióban
Ideje mérlegelni, hogy milyen negatív hatási vannak a tűzeseteknek és ezek, hogy függenek össze a fenntarthatósági célokkal és a társadalmi, gazdasági érdekekkel? Egy építési tevékenységet nem lehet csak az építtető gazdasági szemszögéből megítélni, közben, majd ha leég, fizet a biztosító alapon eljárni, mert az ilyen károknak és szennyezéseknek mindig vannak társadalmat érintő kapcsolódási is. Az egyik ilyen minden esetben fellépő negatív hatás a tűz során környezetbe kerülő anyagok szennyező és káros hatása. Az ábrán láthatjuk, hogy egy épület életciklusra vetített karbon lábnyoma mennyivel emelkedik meg tűzeset hatására. Természetesen ebben a kimutatásban nincsenek benne az egyéb környezetet szennyező veszélyes és toxikus anyagok. A tűz legjellemzőbb negatív hatásai a fenntarthatóságra:
A tűz az épület karbonemissziójára gyakorolt hatása (forrás: Fm global) Ha az egyes területeket végiggondoljuk, láthatóvá válik, hogy egy tűzesetnek mindig nagy a társadalomra gyakorolt negatív hatása, miközben a szennyező fizessen elv ebben az esetben megvalósíthatatlan. A tűz nagyságától függően ez a hatás lehet lokális, de akár globális is pl. egy erdőtűz kapcsán. Ezért sem lehet figyelmen kívül hagyni a tűzeseteket akkor, amikor a Fenntarthatósági Célok elérésének és biztosításának a lehetőségeiről beszélünk, igazítjuk hozzájuk a jogi környezetet vagy az ösztönző rendszereket.
Lestyán Mária
Ezt a hírt eddig 713 látogató olvasta. |