Híreink

Finn példa: tűzoltó markológép, beépített fúvókákkal

2024. december 13. 07:00

Egy finn cég, illetve helyi önkéntes tűzoltók együttműködéséből született járműre bukkantunk, amit – mint kuriózumot – érdemesnek tartottuk a bemutatásra. A vízködös oltórendszerrel, kézi oltóval, légzőkészülékkel felszerelt munkagépet elsősorban épülettüzeknél használják.


A Pirkanmaa-i Önkéntes Tűzoltóság a helyi vészhelyzeti szolgálatok kódrendszerében az 554-et kapta, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy inkább kárenyhítésben és az utómunkálatokban vetik be őket. A helyi Dynaset által az ő igényeikre kialakított járművel főleg épület-, de akár erdőtüzeknél is beavatkozhatnak: a 25 tonnás Hitachi Zaxis 225 probléma nélkül képes tetőket megbontani, védelmi sáncot ásni és minden olyan munkát elvégezni, amire egy-egy ilyen helyszínen szükség lehet.

A saját tréleren a helyszínre szállítható gépezet különlegessége nem is ebben rejlik, inkább abban, ahogyan a gyártó teljeskörűen a tűzoltóság igényeire szabta.

A legfőbb fegyvertény a gyártó saját magasnyomású vízködös rendszere, ami érdekes módon eredetileg nem oltásra, sokkal inkább hagyományos munkagépek porlekötő rendszereként használatos. Ebben a funkciójában a vízköd a bontási munkálatok során felszabaduló, rendkívül káros szálló por mennyiségét csökkenti azáltal, hogy leköti, „lecsapja” a levegőből azokat.

A tűzoltós változat esetén összesen négy fúvóka van: kettő közvetlenül a kanál tövénél (hogy hűtse magát a kart, illetve az éppen mozgatott, adott esetben izzó anyagot), a másik kettő pedig lejjebb, a karnál ahonnan 10-15 méter hatótávval képesek oltani. Szükség esetén egyébként mind a négy fúvókát rá lehet irányítani a kanálra, de értelemszerűen az alsó kút fúvóka elsődleges funkciója magasabban fekvő részek oltása – így például tetők izzó pontjai hűthetők velük.

A rendszerbe ugyanakkor beépítettek egy kézi oltópisztolyt is, amely a dobról letekerhető tömlővel tovább szélesíti az oltási lehetőségeket. A beépített víztartály 500 liter oltóanyaggal kb. 12-15 perc működést tesz lehetővé, 40 l/p teljesítménnyel, 220 bar nyomáson. Hosszabb beavatkozásoknál a gép külső vízforrásra is csatlakoztatható. 

A gépkezelő levegőellátásáról ikerpalackos beépített légzőkészülék gondoskodik: a kezelő lényegében beül a kabinba, felteszi a légzőálarcot, a levegőellátás pedig (mivel ez a fajta munka nem jár nagy megerőltetéssel) akár két órán keresztül is kitart.

Forrás és képek: Dynaset

Vissza

Ezt a hírt eddig 133 látogató olvasta.