Híreink Szakmai linkek Szaknévsor |
Napelemek a tetőkre – megújított EU irányelv2024. december 11. 12:55 Az Épületek Energiahatékonyságáról szóló Irányelv (EPBD) hatályba lépett. Ezzel várhatóan hazánkban is tovább nő a napelemes épületek száma. Talán ezért is érdemes minél több tűzoltói beavatkozási megoldást megismerni. Magyarország is jól áll a napelemek telepítésében és az új szabályozás lökést adhat ennek, ez mennyiségi, a házi tárolás elterjedése új minőségi kihívásokat jelent. A magyarországi naperőművek összes beépített teljesítménye idén szeptember elején 7085 megawatt volt. Vagyis a Nemzeti Energiastratégiában 2030-ra kitűzött eredeti célszámot már hat évvel korábban elértük. Az újabb terv 12 ezer megawatt kapacitással számol 2030. Európában a tetőre telepített napelem-kapacitás 2023 végén több mint 170 gigawatt volt, és 2027 végére várhatóan 355 gigawattra nő. A SolarPower Europe által végzett előzetes elemzés szerint az Épületek Energiahatékonyságáról szóló Irányelv (EPBD) 150-200 GW tetőre telepített napelemes kapacitás telepítését ösztönözheti az elkövetkező években az EU-ban. A teljes európai tetőpotenciált 560 GW-ra becsülik. Mire vonatkoznak az EU Napelemes előírásai?
Különösen a nagy tetőfelületek, például irodák, kereskedelmi épületek és parkolók esetében kell számolnunk napelemekkel. Mindez persze a tűzmegelőzés és a beavatkozó tűzoltók számára is új kihívásokat jelent, hisz már a hőszivattyúkkal történő fűtés, az elektromos járművek és kisebb eszközök töltésére is fel kell készülni, miközben egyre inkább itt kopogtatnak az energiatárolóval ellátott napelemes rendszerek. Ebben is van új a nap alatt, mert az Indielux és az EPP Solar bemutatta a 6 kW-os, energiatárolós, csatlakoztatható napelemes rendszerét. A rendszer meglévő elektromos hálózatokhoz csatlakoztatható egy biztonsági csatlakozóval. Az egység bifaciális napelem modulokat tartalmaz, 3 kW és 6 kW közötti teljesítménnyel, amelyek igény szerint méretezhetők. Az akkumulátorkapacitás 5,1 kWh és 25,6 kWh között választható.
Az energiamenedzsment rendszer 800 W-ra korlátozza a hálózatba történő betáplálást, míg az önfogyasztásra 2000 W-ig használható konnektor biztosított. A rendszer vészhelyzeti csatlakozója akár 3000 W-ot is képes leadni. A berendezés -10 °C és +50 °C közötti hőmérséklet-tartományban működik. MNNSZ: Az új EU napelemes tető szabvány hatalmas potenciált szabadít fel
Ezt a hírt eddig 156 látogató olvasta. |