Egyszervolt tűzoltóeszközök – kiállítás2024. december 06. 08:20 November 30-án 10.00 órakor nyílott meg Martinovics téri múzeumban az a rendhagyó kiállítás, amely az 1950-es évek előtti a tűzoltó felszerelésekbe vezeti be az érdeklődőket. Mi, hogyan és mi ellen védett? A mai ember számára feltűnő az akkori sokszínűség, amibe érdemes elmerülni. Előrebocsátjuk, hogy 2025 márciusáig ingyenesen látogatható. A kiállítás kurátorának beszámolóját közöljük.
Ez a kiállítás a 2024 júniusában megalakult KKM: Magángyűjtői és Szakmatörténeti-kutatói Szakosztály bemutatkozó rendezvénye, amely barangolásra hív az 1950 előtti tűzoltótechnikák világába és mindezt közérthetően teszi.
Milyen felszerelések találhatók egy modern tűzoltószeren?
Manapság, az általános- és szakfelszerelések pontos előírások szerint kerülnek rendszeresítésre és a járműveken málházásra. Az egységesség számos előnnyel jár:
- nagyobb gyártói kapacitás,
- sérülés esetén egyszerűbb csere, emellett,
- ha minden fecskendőn ugyanaz, ugyanott kap helyet, akkor az a tűzoltó is „ismeri a járást”, aki nem arra a szerre van beosztva.
A napjainkra megszokott egységesség, csak az 1950-es évek iparosodási törekvéseivel indult útjára. A századforduló azonban egy jóval sokszínűbb, egyedi megoldásokkal is nagy számban tarkított képet mutat.
Ennek fényében jogos a kérdés:
„Milyen tűzoltó technikát alkalmaztak 1870 és 1950 közt elődeink, a történelmi Magyarország területén?”
„Mely területeken történt jelentős fejlesztés és mi az, ami 100 éve semmit nem változott?”
Nos, ezekre a kérdésekre választ is ad az Egyszervolt tűzoltóeszközök címet viselő, legújabb időszaki kiállításunk.
A XX. század első felében a tűzoltó testületek számára több beszerzési lehetőség is adott volt, anyagi forrásuk azonban jóval kevesebb. Vásárolhattak hazai tűzoltószer-gyárosoktól, mint Köhler István vagy Mátrai Antal, de rendelhettek osztrák- vagy német földről is. A széles termékpaletta azonban az egységesség lehetőségét is kizárta. Kiterjedt kárhelyen, a különböző testületekbe tartozó tűzoltók nehezebben kooperáltak egymással, mivel nem ismerték egymás felszerelését.
Nem segítette a folyamatot az sem, hogy a korabeli tűzoltói szakirodalmat is gyakran olyanok állították össze, akik anyagi függésben álltak valamely gyártókkal. Ennek okán kritikus vélemények is csak ritkán merültek fel, az egyes fejlesztések tényleges bevethetőségét illetően, mely esetenként hasznavehetetlen megoldásokat eredményezett.
A szocialista jármű- és tömegcikkgyártás következtében, számos addig használt tűzoltóeszköz egyszerűen „eltűnt”. Kikopott mind a közhasználatból, mind a köztudatból. A réz elemeket tartalmazó felszerelések többnyire a MÉH-ben végezték, majd a közönséges acél tárgyak nagy része is a fémgyűjtő-mozgalmak „áldozataivá váltak”.
Kiállításunk célja elkalauzolni az érdeklődőket ebbe a világba.
Bemutatni azokat a felszereléseket és metódusokat, amik manapság a technika fejlődése vagy funkciójuk vesztése okán feledésbe merültek.
23 információs tabló szolgálja az eligazodást; mely összeállításánál ügyeltünk, hogy ne csak szakmabeliek, de laikus érdeklődök is ugyanolyan közérthető tájékoztatásban részesüljenek. A tablók által egy kiterített tankönyv hatását kapjuk, melyet a számtalan kiállított tárgy tesz interaktívvá. Egyes eszközöket meg lehet érinteni, valamint meg is lehet emelni, hogy a múlt darabjai fizikailag is kézzelfoghatóvá váljanak. Több installációval, valamint gyermekek számára egy kirakóval is készültünk, mely felnőttek részére is tartogat kihívást.
Tárlatunk 2024. november 30-án nyílt. Látogatóink a főváros mellett Nyíregyházáról, Békéscsabáról de még Gyuláról is felutaztak hozzánk a megnyitóra. Képviseltette magát többek közt a Magyar Hadtudományi Társaság: Katasztrófa- és polgári védelmi Szakosztálya, a Magyar Polgári Védelmi Szövetség, a Rendőrmúzeum, valamint a Budapesti Honismereti Társaság is.
- A megnyitóbeszédet Dr. Berki Imre, múzeumigazgató tartotta.
- A kiállítás kurátora, valamint a tablókat írta és szerkesztette: Hózer Benjámin.
A kiállításon bemutatkozott, a 2024. június 22-én megalakult Katasztrófavédelem Központi Múzeuma: Magángyűjtői és Szakmatörténeti-kutatói Szakosztály (röviden: KKMMSzSz). Tárlatunk színvonalának emeléséhez, szaktársaink is számos tárgyi adománnyal járultak hozzá.
Vendégünk volt Dr. Gyimesi Anna, dokumentumfilm-rendező, aki a Csertő utcai 1972-es lakástüzet dolgozza fel. A megnyitó ideje alatt több olyan kolléga is adott interjút, akik már ez idő tájt is aktív szolgálati jogviszonnyal rendelkeztek. Nagy megtiszteltetés számunkra, hogy ezen szaktekintélyek is rendezvényünk vendégei voltak és megosztották saját emlékeiket, tapasztalatikat. Mindezek mellett nagy örömünkre szolgált, hogy még nekik is tudtunk újat mutatni.
A kiállítás 2025. márciusáig látogatható, ingyenesen, előzetes bejelentkezés nélkül, a Katasztrófavédelem Központi Múzeumában (1105. Budapest, Martinovics tér 12.)
A bemutatott tablókból és tárgyi anyagokból kiállítás-ismertető készül 2025. elején, mely a múzeum weboldaláról lesz elérhető. Emellett 2025. januárjának egyik szombati napján nyilvános kurátori tárlatvezetés lesz, mely részleteiről szintén a múzeum webes felületein adunk értesítést. A tárlatvezetés ingyenes, nyilvános és nem igényel előzetes bejelentkezést (kivéve csoportok és sajtó esetén).
Amit külső szemlélő a kiállításból nem láthat, hogy ez a kiállítás egy állomás.
A kutatómunka ugyanis nem a megnyitót megelőzően, hanem már 2017-ben elkezdődött. Ekkor még alapszakra jártam egyetemen, ahol az intézményi tudományos diákköri pályázatom viselte először az „Egyszervolt tűzoltóeszközök” címet, hasonló tartalommal. A dolgozatommal kijutottam az OTDK-ra is, de helyezést nem értem el egyik alkalommal sem. A kutatómunka azonban nem állt meg, csak takaréklángra került. Az eltelt idő alatt folyamatosan pásztáztam más múzeumok, kiállítóhelyek anyagait és természetesen a bolhapiacok kínálatát. Saját házi könyvtáram is több száz darabosra bővült, így az elérhető források mennyisége is nagymértékben megugrott.
A tablókon szereplő ábrák, képek ~97 %-át magam scanneltem valamelyik szakanyagból és alakítottam nyomdakészre. Mostanra a feldolgozás megérte azt a szintet, hogy egy összefogó tárlat formáját öltse.
Középtávú terveim közt szerepel a kutatómunka folytatása, mely remélhetőleg végső változatában egy keményfedeles könyv formájában bontakozik ki. Jelen állomás célja ez által, hogy a kutatás minél nagyobb publicitást kapjon, ez által a végleges anyag a lehető legszélesebb merítést adja vissza. Talán mostanra mondhatom, hogy a munka oroszlánrésze elkészült és már csak finomítani kell, de messze még a vége.
Hózer Benjámin
KKMMSzSz – titkár
hozer.benjamin@gmail.com
Helyszín:
Katasztrófavédelem Központi Múzeuma - Bp. X. kerület, Martinovics tér 12.
A múzeum nyitvatartási ideje:
- Hétfő - Csütörtök: 8:30 - 15:00
- Péntek: 8:30 - 13.30
- Szombat: 9:00 - 15:00
Vissza
Ezt a hírt eddig 158 látogató olvasta. Kapcsolódó képek:
|