Híreink

Embereket érintő tüzeknél tűzoltó takarók vagy tűzoltó készülékek használhatók?

2024. november 11. 08:45

A tűzoltó takarók rendkívül hatásos oltóeszközök – és oltóhatásukat tekintve – használhatók emberek ruházatának oltására, de a külföldi gyakorlati tapasztalatok óvatosságra intenek az alkalmazás során. A szakemberek szerint a kockázatnak oltástechnikai és pszichológiai okai vannak.


A tűzoltó takarók oltóhatása az oxigénelfojtáson alapul, tehát akkor hatékony az oltótakaró, ha ráterítjük az égő személyre.

  • Tehát, ha valaki egy égő személyt tűzoltó takaróval akar eloltani, akkor be kell csavarnia a takaróba. Ezután a takarót a lehető legjobban le kell nyomnia, hogy a tüzet mindenhol elzárják az oxigéntől. A takaró lenyomásakor azonban fennáll a veszély, hogy az égő vagy izzó szövetdarabok intenzíven a bőrhöz nyomódnak, ami további égési sérüléseket okoz. Persze adott esetben ezt is fel kell vállalni, ha nincs más megoldás.
  • A másik tényező az emberi reakció. Amikor egy ember ruházata lángra kap, reflexszerűen menekül és megpróbálja magát menteni. (Ezt a reflexszerű cselekvést kellene folyamatos oktatással kiiktatni.)
  • A tapasztalatok szerint az áldozat gyakran még a tűzoltó takaró használatának is ellenáll, mert attól fél, hogy megégetheti magát alatta. Ami, lássuk be, nem is alaptalan félelem, hisz az embereket érintő tüzek oltásakor a tűzoltó takaró használata kétségtelenül további kockázatokat jelent a tűzben érintett személy számára.

 

Mi a teendő?

A külföldi tapasztalatok szerint ilyen vészhelyzetben az első cselekedetünk

  • az égő személy megállítása után
  • a tűzoltó készülék használata legyen, ha az nincs azonnal kéznél, akkor
  • használjuk az oltótakarót.
  • ha ez sincs, akkor az állj meg – feküdj a földre – gurulj – takard be magad technikát lehet alkalmazni.   

Az eddigi tanításokkal szemben azt mondtuk, hogy a tűzoltó készülék használata legyen az első, de az sem mindegy, hogy milyen tűzoltó készüléket használunk elsődlegesen és hogyan alkalmazzuk azt. Erre a következő bejegyzésben visszatérünk.

Vissza

Ezt a hírt eddig 496 látogató olvasta.


Kapcsolódó információk: