Híreink

ISO 22320:2018 Biztonság és rugalmasság – Veszélyhelyzet-kezelési útmutató

2024. november 05. 08:39

Felülvizsgálták és megerősítették (2024-ben) a szabványt, így a 2018-as verzió továbbra is aktuális. Ezért is hívjuk fel a figyelmet az ISO 22320 szabványra. Ugyanis számos katasztrófa, terrortámadás és egyéb súlyos esemény rámutatott a hatékony elhárítás fontosságára. Mindez akár üzemi szinten is előfordulhat.


Mi a cél?

  • az életek megmentése,
  • a károk és sérülések enyhítése,
  • valamint az alapvető társadalmi funkciók alapszintű folyamatosságának biztosítása.

Ilyen funkciók például az egészségügyi és mentési szolgáltatások, a víz- és élelmiszerellátás, valamint az áram- és üzemanyagellátás. Ma már az eseményekre való reagálásban több nemzetet és több szervezetet érintő megközelítésére van szükség. Ez a világméretű kormányzati, nem kormányzati, kereskedelmi és ipari kapcsolatok és függőségek eredménye.

Ez a szabvány egyfajta lehetőséget ad az eseményt elhárító szervezetek kezébe, hogy javítsák képességeiket a vészhelyzetek (például válságok, zavarok és katasztrófák) kezelésében. Ma már az eseményelhárítás számos funkciója megoszlik a szervezetek között, akik különböző szintű felelősséggel rendelkeznek. Számukra ad útmutatást az előkészítésre és a végrehajtásra, azzal, hogy minimumkövetelmények alapján lehetővé teszi az érintett szervezetek számára a közös optimális hatékonyságú működést.

 

A hatékonyság feltételei:

  • strukturált vezetés és irányítás,
  • koordináció és együttműködés,
  • a parancsnoki folyamatok végrehajtása és
  • az információáramlás megkönnyítése az érintett szervezetek között.

A szervezeteken, régiókon vagy határokon átnyúló segítségnyújtástól az eseménykezelés során elvárják, hogy az érintett lakosság szükségleteinek megfelelő, és kulturálisan is elfogadható legyen. Ezért alapvető fontosságú a közösség részvétele az eseményre adott válaszintézkedések kidolgozásában és végrehajtásában. A bevont szervezeteknek képesnek kell lenniük arra, hogy földrajzi és szervezeti határokon átívelő közös megközelítést alkalmazzanak.

Az információs követelmények, valamint az információkezelési folyamatra és struktúrára vonatkozó követelmények lehetővé tehetik az ipar számára, hogy olyan műszaki megoldásokat dolgozzon ki, amelyek az eseménykezelés során az információ- és kommunikációcsere szükségleteinek megfelelően maximális átjárhatóságot biztosítanak.

Az ISO/PAS 22399 alkalmazásával, valamint rendszeres, több szervezetet érintő gyakorlatok tartásával hatékony eseményvédelmi felkészültségi és üzemfolytonossági irányítási program valósítható meg.

 

Alkalmazási területe

A szabvány meghatározza a hatékony eseményelhárítás minimumkövetelményeit, és biztosítja a parancsnokság és irányítás, az operatív tájékoztatás, a koordináció és az együttműködés alapjait egy eseményelhárító szervezeten belül. Tartalmazza a parancsnoki és irányítási szervezeti struktúrákat és eljárásokat, a döntéstámogatást, a nyomon követhetőséget, az információkezelést és az interoperabilitást.

Meghatározza a folyamatokat, a munkarendszereket, az adatgyűjtést és az adatmenedzsmentet az időszerű, releváns és pontos információk előállítása érdekében. Támogatja az irányítási és ellenőrzési folyamatot, valamint a koordinációt és az együttműködést, a szervezeten belül és kívül más érintett felekkel, és meghatározza a szervezetek közötti koordináció és együttműködés követelményeit.

Ez a nemzetközi szabvány bármely olyan szervezetre (magán-, állami, kormányzati vagy non-profit) alkalmazható, amely nemzetközi, nemzeti, regionális vagy helyi szinten részt vesz a váratlan események előkészítésében vagy az azokra való reagálásban, beleértve a szervezeteket is, amelyek

a) felelősek az események megelőzéséért és az ellenálló képességre való felkészülésért, illetve részt vesznek az események megelőzésében,
b) útmutatást és irányítást nyújtanak az eseményekre való reagálásban,
c) a parancsnoklásra és irányításra vonatkozó szabályzatok és tervek kidolgozását végzik,
d) a több ügynökséget/multi-szervezetet érintő koordináció és együttműködés fejlesztése az eseményekre való reagáláshoz,
e) az eseményekre való reagálást szolgáló információs és kommunikációs rendszerek fejlesztése,
f) kutatás a válaszreagálás, az információs és kommunikációs és adatátjárhatósági modellek területén,
g) kutatás a balesetek elhárításának emberi tényezői területén,
h) felelős a nyilvánossággal való kommunikációért és interakcióért.

 

https://www.iso.org/standard/67851.html

 

Vissza

Ezt a hírt eddig 332 látogató olvasta.