Híreink Szakmai linkek Szaknévsor |
Gázzal oltás – kisjárműben, buszban, kamionban, munkagépben2019. január 29. 10:41
Mobiak Fidias és Kydon – automata oltórendszer, gázzal A HFC-236ea a HFC gázok csoportjába tartozik. A színtelen gáz normál állapotában folyékony halmazállapotban van a tartályban. A Fididas rendszernél az ágens mennyisége negyed és egy kilogramm között változhat (az oltórendszer hossza ennek megfelelően 110–419 mm). Ezeknél a védhető motortér az oltóvezeték hosszától függően 0,22-1,40 m3 lehet, tehát ez személygépkocsikba, versenyautókba, kisbuszokba telepíthető. A KYDON automata oltórendszert nagyobb buszokhoz tervezték. Ennél kis motorokhoz 4 liter oltógáz szükséges, s a hatékonyságot mutatja, hogy ezzel a 4 liter oltóanyaggal akár 4m3-es motortér védelme is lehetséges. Közepes motortérbe 7 liter, nagy motorterekbe 12 liter oltóanyagtartály telepítendő. Ami a rendszert ideálissá teszi az autóbusztüzek kezeléséhez:
Működési elv A endszer beépítése egyszerű. A flexibilis szenzorcső elhelyezhető a motortérben, akár a motorháztető belső oldalán. A szenzorcső a hőmérséklet emelkedése esetén a legforróbb pont felett perforál, a nyomáscsökkenés pedig aktiválja a szelepet, ami azonnal elárasztja az egész motorteret az oltógázzal. Az oltófolyadék és a nyomás alatt álló gáz – kettős biztonságot adva – ugyanis kamrában van A hőérzékelő által kiváltott aktiváláskor a nyomás alatt álló gáz a dugattyúval a külső kamrába kerül. A dugattyú kiüríti a folyadékot. A beépített nyomásszabályozó állandó és tartós nyomást biztosít. A központi kamra 200 bar nyomás alatti gázzal telítődik.
A rendszerek kiválasztása A hőérzékelés kétféle módon, pneumatikus érzékelő csővel vagy elektronikus úton történhet. Pneumatikus érzékelő cső választása esetén a rugalmas hőérzékelőcső könnyen felszerelhető közvetlenül a motor fölé és körül, a tipikus meghibásodási helyekhez legközelebb. Ezt a csövet üzembe helyezéskor száraz nitrogénnel 16 bar nyomás alá helyezik, s a nyomáscsökkentés dinamikája teszi a csöveket hőre reagálóvá. Ha tűz keletkezik, a nyomás alatt lévő érzékelő cső a legmelegebb helyen (kb. 110 °) jelez és indít is. Ekkor a hirtelen nyomáscsökkenés bekapcsolja a speciális nyomáskülönbség-szelepet, és azonnal elárasztja a teljes motorteret oltószerrel, ami pillanatok alatt elfolytja a tüzet. Az elektronikus érzékelésnél az elektronikus érzékelő kábel van a motortérbe telepítve, ami kapcsolódik a hengeren lévő mágnes szelephez. Itt az elektronikus érzékelő-rendszer észleli a hőmérsékletet, és küld jelet a mágnes szelepnek. A tűzelfojtás folyamata innentől gyakorlatilag azonos, az előzőben leírtakkal. A járművezetőt egy műszerfalon kialakított fény és hangjelzés figyelmezteti tűz vagy probléma esetén.
Héra Attila ügyvezető
Ezt a hírt eddig 1886 látogató olvasta. |