Híreink Szakmai linkek Szaknévsor |
(Nem csak) tűzvédelmi megoldások a tervezésben és a gyakorlatban – uszodák2020. október 28. 06:00 Szerzőnk legutóbbi két cikkében több eltérő funkciójú épület konkrét példáján keresztül mutatta be, hogyan lehet a szakáganként a különböző tervezési és tűzvédelmi elveket megfelelő módon harmonizálni. Ezen épülettípusok – vagyis egy sportcsarnok, hűtött logisztikai csarnok, egy irodablokkal is rendelkező gyártócsarnok, valamint egy kulturális épület – mellett most más vizekre evezünk. Az alábbi példa egy uszodát mutat be. Városi uszoda – tető, amely alatt és felett is a víz az úr Az elmúlt néhány évben a különböző célú sportlétesítmények mellett az uszodaépítés is nagy lendületet kapott. Ezek közösségi épületek, ahol a sportrendezvényeken a lelátókkal tömegek jelenlétére kell számítani, így nagy figyelmet kell fordítani a megfelelő tűzvédelmi elvek és előírások alkalmazására is. Ha egy uszodára gondolunk, akkor elsősorban nem a tűz, hanem a víz, a nedvesség jut eszünkbe. Az uszoda legnagyobb részét általában egy hatalmas medencetér uralja. Ebben a belső térben folyamatosan magas páratartalommal és nem elhanyagolható módon kémiailag agresszív környezettel kell számolnunk. Ez a két adottság minden épületszerkezeti elemet igénybe veszi az épüket használata során, legfőképpen a tetőt. A meleg levegő felfelé száll, és viszi magával nedvességet, amely, ha lehűlő felülettel találkozik, akkor kicsapódik. Ennek kapcsán a tetőburkolatot olyan hő- és páravédelemmel kell ellátni, amely ezt megakadályozza. A lehetséges megoldások között különböző fajta hőszigetelő anyagok, valamint a rések, csatlakozások párazárásához szükséges tömítőanyagok szerepelnek. Ez utóbbiak hatásossága hosszútávon kérdéses, ezért azzal is érdemes kalkulálni, hogy az elöregedő tömítésen átszivárgó nedvesség károkat okozhat. A szálas anyagok jó tűzállóságot biztosítanak, amihez esetünkben gyengébb hőszigetelő képesség, és a beszivárgó nedvességre való fokozott érzékenység társul. Ez utóbbiak ellensúlyozására ebből az anyagból tekintélyes rétegvastagságra van szükség, valamint kiváló párazárásra. Ebből következően a megnövekedett önsúlyra a statikai tervezés során tekintettel kell lenni, ami erősebb és robosztusabb tartószerkezetet követel meg. A hatékony párazáráshoz pedig, különösen a csomópontok és a tömítések kialakításánál, a kivitelezés magas minőségére van nagy szükség.
A tűzvédelmi követelmények:
Az említett előnyök és hátrányok komplex mérlegelése alapján a választás a Kingspan KS1000 XM típusú, 100 mm vastag tetőpanelre esett, QuadCore® hőszigetelő maggal. Ez a panel az alacsony önsúly mellett
A követelmények komplex mérlegelésével – a tervezett ellensúlyozó intézkedések alapján – az OKF-től az XM100 QuadCore® tetőpanel egyedi eltérési engedélyt kapott a beépítésre.
Kiss Attila műszaki vezető Ezt a hírt eddig 1879 látogató olvasta. |