Híreink Szakmai linkek Szaknévsor |
Tűzoltó habképzőanyagok – Mit tilos tűzoltásra felhasználni?2021. január 08. 07:30 Az ipari üzemeket és a tűzoltóságokat jelentősen érintő kérdésre hívjuk fel a figyelmet. Az Európai Bizottság 784/2020. rendelete, a környezetben tartósan megmaradó vegyi anyagok gyártását, felhasználását és további kezelését szabályozza. Ez alapján bizonyos habképző anyagokat 2020. júliustól nem szabad tűzoltásra felhasználni, 2025. július 4-ig pedig csak olyan helyeken engedélyezett, ahol a teljes elfolyó oldatmennyiség összegyűjtése és ártalmatlanítása megoldott. EU-s és hazai jogszabályok – korlátozás A környezetvédelmi korlátozások a tűzoltó habképző anyagokat is elérték. Az Európai Bizottság 784/2020. rendelete olyan kémiai termékekkel és szennyezőkkel foglalkozik, amelyekről ismertté és bizonyítottá vált, hogy képesek a környezetben tartósan megmaradni, élő szervezetekben hajlamosak felhalmozódni és a tápláléklánc bármely pontján előfordulhatnak, jelenlétük pedig genetikai és más toxikológiai hatásokkal jár. A kötelező EU rendelettel kapcsolatos korlátozások hazai végrehajtási szabályait, eljárási rendjét és szankcióit a Kormány 376/2020. (VII.30.) sz. rendelete pontosítja. Ezek a jogszabályok számos vegyület mellett szabályozzák a PFOS és PFOA tartalmú termékek további alkalmazhatóságát. (PFOS - perfluoroktilszulfonát, PFOA - perfluoroktán sav) A PFOS és annak sói a filmképző tűzoltó habképzőanyagok kiemelkedő oltóképességét biztosító komponensként alkalmazott vegyületek. A PFOA vegyületcsoport pedig a PFOS gyártása során képződő szennyező melléktermék, amely szintén jelen lehet a filmképző és filmképző/alkoholálló habképzőanyagokban, ezen túlmenően hosszabb tárolás során is keletkezhet a PFOS vegyületek átalakulásával. A rendeletek megszabják a PFOS /PFOA tartalom azon határértékeit, amely felett az ilyen termékek (ezáltal egyes tűzoltó habképzőanyag koncentrátumok) további készenlétben tartása és akár tűzoltási célú felhasználása is tiltott. Tilos használni:
A 376/2020. (VII.30.) sz. kormányrendeletben meghatározott adatközlésen kívül, szükséges a tulajdonosnak készletei rendszerből történő kivonásáról és biztonságos tárolásáról, valamint ártalmatlanításáról intézkedni. Az állami adatgyűjtés célja az Uniós jelentési kötelezettségen túl, hogy a környezetvédelemért felelős miniszter nemzeti intézkedési tervet dolgozzon ki a szabályozásban érintett készletek felszámolásról. Ennek tartalma várhatóan kijelöli az ilyen anyagot birtoklók által követendő intézkedéseket.
Adatszolgáltatási kötelezettség A 376/2020. (VII.30.) sz. kormányrendelet alapján a szabályozott ipari vegyianyagok ellenőrzésében "a fővárosi és megyei kormányhivatal népegészségügyi feladatkörében eljáró járási (fővárosi kerületi) hivatalok járnak el."
A tulajdonosok feladatai Felmérés, adatszolgáltatás
Kivont készletek pótlása
Az érintett fajtákról, a vizsgálati lehetőségekről a Védelem Katasztrófavédelmi Szemle 2020/6. számában Szabó Attila tű. alezredes, a Katasztrófavédelmi Kutatóintézet vezetőjének írásából részletesen tájékozódhatnak.
Ezt a hírt eddig 1699 látogató olvasta. |