Híreink Szakmai linkek Szaknévsor |
A hő és füst elleni védelem működését biztosító megoldások rendszere (HFMBMRR)2021. február 24. 07:30 Egy kevésbé ismert területet, a hő és füst elleni védelem automatika rendszerét (HFMBMRR) és annak a hő és füst elleni védelem rendszerének (HFR) működtetésében betöltött szerepét mutatja be szerzőnk. Mit jelent ebben a vezérlés? Mely építmények esetében kell HF rendszert alkalmazni? Milyen rendszerrészekből épül fel a hő és füst elleni védelem komplex rendszere? Melyek az általános és a funkcionális rendszerrészek fő jellemzői? A létesítményekben a hő és füst elleni védelem automatika rendszere az a rendszerrész, mely
Cikkünk ennek az automatika rendszernek a tervezésével, létesítésével és üzemeltetésével összefüggő egyes lényeges kérdésekkel foglalkozik. A tűzvédelmi szakmában is kialakult és általánosan elfogadottá vált a „vezérlés” fogalom használata, mely egyes esetekben (pl. lépcsőházi túlnyomásos füstmentesítés) nem pontosan egyezik meg a meghatározni kívánt feladattal. A hő és füst elleni védelemben a vezérlő rendszerrész feladata ma már nem csak és kizárólag a vezérlés, ezért szükséges a pontosabb elnevezés használata. A HF rendszer automatizálásával összefüggő feladatok, funkciók és határaik egyértelmű bemutatása és tárgyalása érdekében a jelenlegi jogszabályi környezethez képest pontosabb fogalmak használata indokolt, melyek az alábbiak:
Mely építményekben szükséges HF rendszer alkalmazása? Valamely konkrét építmény esetében a tűzvédelmi dokumentáció készítéséért felelős személy dönt a hő és füst elleni védelem alkalmazásának szükségességéről az alábbi jogszabályokban (csak a legfontosabbak, a felsorolás nem teljes) meghatározott követelmények és a konkrét építményre vonatkozó hatósági előírások alapján. A HF rendszerben alkalmazott konkrét megoldások és termékek betervezése és beépítése során a tervezőknek és a kivitelezőknek be kell tartaniuk a vonatkozó szakmai irányelvekben, tűzvédelemi szabványokban meghatározottakat is.
Milyen rendszerrészekből épül fel egy építmény hő és füst elleni védelemének komplex rendszere? Melyek ezeknek a rendszerrészeknek a jellemzőik? Minden építmény HF rendszerét olyan rendszerrészek összessége alkotja, melyek egyértelmű megkülönböztethetőségéhez szükséges
jellemzőkkel történő leírás, megkülönböztethetőség. a) A hő és füst elleni védelem tekintetében a területileg elhatárolható HF rendszerrészek olyan önállóan vezérelhető, szabályozható építményrészek (közvetve az OTSZ 84. § (1) b alapján), melyekre jogszabályban meghatározott fogalom hiányában a „HF zóna” elnevezést alkalmazzuk. A HF zóna az a legnagyobb (ugyanakkor gyakran további alapfunkciókra és részfunkciókra osztható) építményrész, melynek az automatizálását önállóan kell a HFMBMRR-ben megoldani, tehát szükségszerűen ez nem csak a hő és füst elleni védelem, hanem az automatizálás alapegysége is. b) A HF zónákban funkcionálisan megkülönböztetett, úgynevezett HF alapfunkció(k) valósul(nak) meg (egyes esetekben kiegészítő funkciók mellett), melyek az alábbiak lehetnek
a HF TvMI 3.3 O.1.1. O-1. ábra szerint:
A részfunkciók megvalósításának lehetőségei: T: természetes (gravitációs) áramlás HF szerkezetekkel Meghatározott HF zónák (vagy zónarészek) a füst érzékelési helyétől, vagy más környezeti paramétertől függően kialakíthatók:
A HF zóna vezérlésének önállósága azt jelenti, hogy más zónáktól függetlenül kell tudnia az adott zónának az elvárt HF működést (az alapfunkciókat és a részfunkciókat is!) megvalósítania olyan módon, hogy az egyes részfunkciók meghatározott környezeti paraméterektől függő (pl. a tűzjelzés helye) aktiválódása, vagy a vezérlési módok (automatikus, kézi, helyi, távoli beavatkozás) is a tervezett módon – a Tűzeseti Vezérlési Mátrix alapján – meg tudjanak valósulni és ezek ne legyenek hatással más HF zónák állapotaira, működésére. A kiegészítő funkciók és kapcsolatok szerepe is fontos (pl. HF szerkezet használata nem tűzeseti funkcióra), azonban ezek működései másodlagosak, a tűzeseti működéseknek mindig alárendeltek. c) A HF zónák automatizálás oldaláról történő funkcionális megközelítésében az automatizálásban használt állapotleírást alkalmazzuk. Ebben az értelemben állapotnak tekintjük a szabályozási alapjel szerinti munkapontban és meghatározott környezetében történő működéseket is. A HF zónák az üzemvitel során az alábbi elsődleges üzemi (U*), vagy hiba (H*) és másodlagos, az állapotra az adott pillanatban inkább jellemző állapotok valamelyikében lehetnek: (Uk)- üzemi készenléti állapot, (Ut)- üzemi tűzeseti állapot, (Uak, Uat)- üzemi állapotok közötti átmeneti állapot - pl.: Uat: átmeneti állapot az Ut eléréséig, (U*h)- működést nem akadályozó hiba állapot (MNAH) - ahol *: k, t, ak, at (Hh)- működést akadályozó hiba állapot (MAH), (Hk)- kikapcsolt állapot. A fentiekből az következik, hogy bármely HF zóna csak véges számú, azaz a fenti 10 állapot egyikében lehet.
A HF zónák legfontosabb üzemi állapotai (MNAH nélküli állapotok) az alábbiak szerint változhatnak meg a vezérlés hatására egy konkrét tűzesemény kapcsán: 1. normál működés általános esetben 2. normál működés a hatóság részéről előírható módon (OTSZ 89.§ (2) a) szerint): 3. normál működés, elsősorban a HF berendezéseket tartalmazó és a vegyes (T+G) HF zónák esetében, ahol a természetes HF funkció szerkezetei erre alkalmasak: A HF zónák hiba állapotai a normál működés során bármikor előállhatnak, jellemzőik:
A HF zónák előzőekben leírt területi elhatárolásához és a működésük megfelelő funkcionalitásának megvalósításához HF rendszerelemeket rendelünk. A HF rendszerelemek (néhány speciális kivételtől eltekintve, pl. szabad nyílás) tűzvédelmi célú építési termékek.
Milyen funkcionális rendszerrészekből és rendszerelemekből épül fel általában a HF rendszer zónája? Melyek ezeknek a rendszerrészeknek a legfontosabb jellemzői? A kérdésre a HF TvMI 3.3 O.1.2. O-2. ábrája egyértelmű választ ad, melyen látható a HF rendszer egyszerűsített vezérlési hatásvázlata és megjeleníti a HFR automatikájának funkcionális egységeit, a jelterjedést és a rendszerelemek alapvető kapcsolatait, továbbá az energiaellátást is, mely a HF vezérlő berendezésének a része: A HF vezérlésben alkalmazott rendszerelemek, termékek az automatizálásban elfogadott funkcionális jellemzés (feladat) alapján tehát az alábbi termékcsoportokba sorolhatók:
A hő és füst elleni védelemben a „végrehajtás” funkció konkrét, termékek által történő megvalósulása a gravitációs és a gépi HF rendszerek vonatkozásában kicsit eltérő, pontosabban a végrehajtó eszköz, funkció:
A következő részben a HFR automatika feladataival, a rendszer részeivel és a konkrét termékszintű megoldásokkal foglalkozunk.
Belányi Zsolt okleveles villamosmérnök, főmérnök
folyamatirányítás, automatika és beépített tűzjelző berendezés tervező
építményvillamossági szakértő, tervező és felelős műszaki vezető
ELCON ELECTRONIC Kft.
Mobil: +36-209-649-941
Tel.: +36-1-260-1399
Email: belanyi_zsolt@elcon.hu, e-hfr@elcon.hu
Ezt a hírt eddig 1581 látogató olvasta. |