Híreink

Robbanásbiztos tűzoltó robot Debrecenben

2025. július 14. 08:30

Egy kínai gyártású tűzoltó robot mutatkozott be nemrég Debrecenben, a DETKA Oktató Kft.-nél – akik nem csak tűzoltók képzésével foglalkoznak, hanem ők látják el a BMW Group Debrecen létesítményi tűzoltósági és mentőszolgálati feladatait is. A Dahua robot más, európai fejlesztésű, korábban általunk is bemutatott típus mellett is megállja a helyét.


A bemutató

2025. június 30-án a DETKA Oktató Kft. debreceni repülőtéri kiképzőpályáján mutatta be a jelenleg hazánkban elérhető egyik legkorszerűbb robbanásbiztos tűzoltó- és felderítőrobotot. A demonstráció célja az volt, hogy magas kockázatú helyszíneken – például repülőtéri vagy ipari környezetben – csökkentsék a beavatkozó tűzoltók személyi kitettségét, miközben növelik a műveleti hatékonyságot.

 

Műszaki jellemzők

  • Gyártó: Zhejiang HuaXiao Technology Co., Ltd. (A Dahua Technology leányvállalata)

  • Súly: kb. 250 kg

  • Lánctalpas hő- és lángálló konstrukció – terepakadályokon is áthatol

  • 360° hőkamerás pásztázás – valós idejű hőképek a konzolon keresztül

  • Több vízsugárra képes oltóberendezés – erőteljes tűzkezelés egyéni fázisokhoz

  • Távirányítás: tablet konzol, mely egyszerre vezérli a mozgást és az oltást

– Ez egy 4800 liter/perces vízágyúval egyenértékű, 10 órás operációs idővel felszerelt kis robot, egyébként egész gyorsan tud mozogni, a töltése az 20 százalékról 100 százalékra körülbelül egy olyan 4-5 óra hosszán belül újratölthető – hangsúlyozta Derzsi Richárd, a DETKA tűzoltási és műszaki mentési koordinátora.

3. Gyakorlati felhasználás – a demonstráció menete

A bemutató három fázisból állt:

  1. Szimulált helikoptertűz – a robot elsőként ezt oltotta el

  2. Folyadéktűz kezelése – ugyanazon helyen kifolyt üzemanyagot oltott körkörös vízsugár-sugárzással.

  3. Égő személyautó oltása – előzetesen nem gyakorolt helyzet, mégis sikerült az oltás és az autó roncsának mozgatása is a roncsvontatás révén.

Az utolsó fázis során a robot önállóan vontatta a roncsot, ezzel is bizonyítva erejét és sokoldalúságát .

 

 

Szakmai háttér és jövőbeli alkalmazás

A robot várhatóan beépül majd a BMW repülőtéri, ipari és létesítményi tűzoltóképzéseibe, és hatékony segítséget nyújthat a veszélyes helyszíneken történő beavatkozásoknál. Fontos megjegyezni, hogy a robot nem teljes egészében váltja ki az emberi erőforrást, hanem kiegészítő, védelmi szerepet játszik.

 

Összehasonlító háttér – európai trendek

Korábban, 2023 decemberében a Magirus Wolf R1 és AirCore TAF60 robotokat próbálták ki Debrecenben, amelyek súlya 900 kg körüli, több kilométeres hatótávolságú irányítással és igen nagy vízhozammal rendelkeznek: 6 000 l/perc és akár 80 m hatótáv. A jelenlegi, kompaktabb, 250 kg-os robot más paraméterekkel rendelkezik, de a cél ugyanaz: maximalizálni a tűzoltók biztonságát, miközben hatékonyan olt és térképez.

A Magirus Wolf R1 egy távirányítású, lánctalpas egység, amelyet kifejezetten veszélyes környezetekbe történő bevetésre terveztek. Kompakt mérete és moduláris felépítése lehetővé teszi, hogy sűrű füsttel telített, magas hőmérsékletű vagy statikailag instabil terepen is hatékonyan beavatkozzon, akár tűzoltásról, akár felderítésről van szó. A robotról részletesen írtunk itt.

Szintén bemutattuk a Magrirus Aircore tűzoltó robotot, amely fő erőssége a nagy teljesítményű légáramoltatással kombinált vízpermetezés. Ezek az eszközök különösen alkalmasak ipari csarnokok, alagutak, illetve mélygarázsok hő- és füstmentesítésére, valamint célzott oltására. A rendszer része lehet akár egy távirányított járműre szerelt, akár önállóan telepített ventilátor is. Részletek az Aircore technológiáról ebben a cikkben olvashatók.

És ha már itt tartunk, érdemes kiemelni a (szó szerint és átvitt értelemben is) nagy utat bejárt Rosenbauer RTE robotot, amelyről épp a napokban írtunk egy összefoglalót.

 

Vissza

Ezt a hírt eddig 71 látogató olvasta.