Híreink

A Rosenbauer RTE robot fejlődése – autonóm technológiával a bevetési hatékonyság új szintjén

2025. július 11. 08:39

Új mérföldkőhöz érkezett a bevetési robotok fejlesztése: a Rosenbauer RTE robot májusban autonóm funkciókat kapott, új lehetőségeket nyitva a veszélyes környezetben végzett tűzoltási és műszaki mentési beavatkozásokban. De hogyan alakult eddig az eszköz fejlesztése? Néhány pontban összeszedtük.


Bevezetés

A tűzoltásban és műszaki mentésben alkalmazott robottechnológia fejlődése az elmúlt években világszerte egyre gyorsabb ütemet öltött. A Rosenbauer RTE (Robotic Tactical Equipment) robotrendszer ezen trend egyik legjelentősebb képviselője: fejlesztése során az osztrák gyártó célja egy olyan nagy teljesítményű, mégis kompakt, távirányítással és most már autonóm módon is vezérelhető robot létrehozása volt, amely kifejezetten a veszélyes vagy nehezen megközelíthető területeken végzett munkát segíti.

2025 májusában az RTE platform új generációja, az RTE Robot AX jelent meg, amely autonóm funkcióival komoly előrelépést jelent a tűzoltó robotika területén. Az alábbi cikk a fejlesztés főbb állomásait, technikai sajátosságait és alkalmazási lehetőségeit tekinti át.

 

A fejlesztés főbb szakaszai

1. Koncepció és prototípus (2022–2023)

A Rosenbauer 2022 végén mutatta be az RTE Robot koncepcióját, amelynek fő célja egy könnyen bevethető, többfunkciós tűzoltó robot kialakítása volt. A jármű elektromos hajtással, moduláris kialakítással és nagyfokú terepjáró képességgel rendelkezik. A kezdeti modellek fő jellemzői:

  • Kompakt kialakítás: a robot mérete megegyezik egy EUR raklapéval (1200×800 mm), súlya kb. 1 tonna.
  • Elektromos hajtáslánc: nulla emisszió, alacsony zajszint, nagy nyomaték.
  • Távirányítás: rádiókapcsolattal akár 150 m hatótáv, videóalapú visszacsatolás.
  • Moduláris felépítés: gyorsan cserélhető modulok (vízágyú, szállítólap, tehermodul stb.).

 

2. Első éles alkalmazások (2023–2024)

A 2023-as év végére több mint 50 példány készült az RTE Robotból, amelyek közül több egységet Ausztriában, Németországban, Dániában, az Egyesült Államokban és Délkelet-Ázsiában állítottak szolgálatba. A robot főként:

  • zárt ipari csarnokokban kialakult tüzeknél,
  • veszélyesanyag-kiömléseknél,
  • mélygarázsokban, alagutakban, illetve
  • robbanásveszélyes környezetekben bizonyította hatékonyságát.

 

3. A 100. robot és a „RTE Robot AX” fejlesztés (2025)

2025 januárjában a Rosenbauer leszállította a 100. RTE robotot a Müncheni Tűzoltóságnak. Ez egy fontos mérföldkő volt, amit rövidesen egy technikai áttörés követett: májusban bemutatták az RTE Robot AX változatot, amely a mesterséges intelligencia alapú autonóm vezérlés első generációját tartalmazza.

 

Az autonóm AX rendszer – technikai részletek

Az AX („Autonomous Execution”) fejlesztés célja az volt, hogy az RTE robot önállóan is képes legyen a navigációra, tájékozódásra és az akadályok felismerésére, akkor is, ha a kezelő nem látja a robot közvetlen környezetét.

Fő jellemzők:

  • 3D érzékelés és környezetelemzés: Több kamerából és LIDAR érzékelőkből álló rendszer készít valós idejű térképet a robot környezetéről.

  • Önálló akadályelkerülés: A robot képes elkerülni az útjába kerülő tárgyakat és személyeket, akár füsttel telített, sötét környezetben is.

  • „Lost Link Mode”: Ha a kezelő elveszíti a kapcsolatot (pl. füstben, fémfal mögött), a robot önállóan képes visszatérni a kiindulási pontra vagy végrehajtani az utasított feladatot.

  • Automatikus nyomvonalkövetés: Lehetőség van előre rögzített pályák mentén történő mozgásra, ami gyorsított bevetéseket tesz lehetővé.

 

Gyakorlati alkalmazás és előnyök a beavatkozások során

Az RTE Robot AX képességei lehetővé teszik, hogy az alábbi helyzetekben hatékonyan támogassa az egységeket:

Beavatkozási típus Robotikus támogatás
Ipari tűz Hőterhelés csökkentése vízpermettel, távoli hőmérséklet-mérés
Mélygarázs Alacsony mennyezet, füsttel telített térben autonóm vízágyús oltás
Robbanásveszély Ember nélküli felderítés és oltás, robbanásbiztos kivitelben
Kémiai baleset Minta vétel, érzékelők szállítása, veszélyes anyagok lokalizálása

 

A jövő kilátásai és rendszerintegráció

A Rosenbauer célja, hogy az RTE Robot AX rendszer képes legyen együttműködni:

  • drónokkal,
  • digitális parancsnoki rendszerekkel (EMEREC),
  • térképalapú bevetéstervező szoftverekkel.

A mesterséges intelligenciával támogatott robotika ezzel integrálódik az okostűzoltás („smart firefighting”) koncepciójába, ahol a gépek nem csupán végrehajtják az utasításokat, hanem aktívan részt vesznek a döntéshozatal támogatásában is.

 

A Rosenbauer RTE robot fejlesztése az elmúlt három évben prototípusból érett, autonóm tűzoltási egységgé fejlődött. Az AX autonóm platform bevezetésével a robotika új szintre lépett, lehetőséget adva a tűzoltóságoknak arra, hogy nagyobb biztonsággal, hatékonyabban és emberi élet kockáztatása nélkül hajtsanak végre összetett bevetéseket.

 

Források:

  • Rosenbauer International
  • RTE AX sajtóbejelentés (2025. május)
  • Rosenbauer YouTube videók, termékbrosúrák
  • LinkedIn – Rosenbauer hivatalos közlemények

Vissza

Ezt a hírt eddig 50 látogató olvasta.