Híreink

Ütemesen terjed az MI-alapú tűzvédelmi technológia – legalábbis Dél-Koreában

2025. május 27. 09:01

Dél-Koreában gyorsan terjed a Hyundai Infracore automatikusan, felügyelet nélkül, mesterséges intelligencia felhasználásával működő tűzvédelmi rendszere. A tét nem kicsi: tavaly óta a munkahelyi tűzvédelmi törvény minden céget, amely nem teszi meg a kellő munkahelybiztonsági óvintézkedéseket, szigorúan szankcionál. A büntetéseket közvetlenül a tulajdonos(ok) vagy a felelős vezető(k) kapják – halálos kimenetelű incidens esetén legalább egy év szabadságvesztést. Ez érthetően mindenkit fejlesztésekre sarkall.


A felkészülést törvény írja elő

Az ún. „súlyos balesetek büntetőtörvénye” (angol betűszóval SAPA) egy Dél-Koreában 2022 óta hatályban lévő törvény, amely a korábbi munkavédelmi és egészségügyi törvényt váltotta fel, amely a vádak szerint nem volt elég hatékony a munkahelyi balesetek és foglalkozási megbetegedések megelőzésében. Az új törvény szokatlanul kemény fellépést tesz lehetővé: amennyiben egy súlyos munkahelyi baleset feltárásakor kiderül, hogy a cég vétett a szabályok ellen, és nem tette meg a szükséges lépéseket, közvetlenül a tulajdonost vagy a felelős vezetőt büntethetik meg. A büntetés a korábbiakhoz képest súlyosabb, például halálos kimenetelű esetekben legalább egy év szabadságvesztést és a keletkezett kár összegének ötszöröséig terjedő büntető kártérítést ír elő.

Ezenkívül a törvény kiterjeszti a védelem körét az alkalmazottakról a munkavállalókra, beleértve azokat is, akik nem állnak munkaviszonyban (pl. a munkaerőkölcsönzőtől származó alkalmi munkavállalókra).

A törvény 2022-es hatályba lépésekor még az 50 főnél több alkalmazottat foglalkoztató vállalatokra vonatkozott, de 2024. január 27-től kiterjesztették az 5–49 fős cégekre is. Ez a változás különösen fontos a tűzvédelmi szempontból érzékeny létesítmények, például adatközpontok és energiatároló rendszerek esetében, ahol a biztonságos működés elengedhetetlen.

 

MI-vel erősítenek a cégek

A Hyundai Infracore (az Mgen Solution leányvállalata) által kifejlesztett AI-alapú tűzvédelmi rendszer képes különböző típusú videóadatok, például CCTV és hőkamerák képeinek elemzésére. A rendszer nemcsak a tűz észlelésére alkalmas, hanem annak méretét, színét és terjedését is képes nyomon követni, így javaslatot tud tenni a megfelelő oltási módszerekre. A technológia eredetileg néhány dél-koreai hulladékkezelő központban már működött – ahol a 24 órás megfigyelés és az automatikus oltás alapfeltétel a törvénytől függetlenül is –, ám a SAPA bevezetése óta újabb és újabb cégeknél vezetik be.

Az Alpha Shot nevet kapott rendszer aktívan használja a mesterséges intelligenciát a tüzek gyors észlelésére és eloltására. Amikor tűz keletkezik az érzékelési tartományában, 30 másodpercen belül automatikusan meghatározza a gyújtóforrást, és kioldja a tűzjelzést, miközben párhuzamosan megkezdi az oltást. Ezen felül vészhelyzeti értesítéseket küld a vezetőknek és a tűzoltóságoknak, hogy a tüzet a lehető leggyorsabban és legbiztonságosabban eloltsák.

Az Alpha Shot rendszerbe különféle érzékelők – hő- és videókamerák, füstjelzők – integrálhatók. A rendszerbe kötött vízágyúk közül az MI automatikusan választja ki a helyzetnek megfelelőt a leghatékonyabb sugárképpel. A téves riasztások elkerüléséről a fejlesztők előzetes „tréninggel” gondoskodtak: az MI képes kiszűrni a különféle tükröződéseket, vagy az olyan nyílt lángot, amely nem egy tűzhöz kapcsolódik (pl. egy cigarettát meggyújtó öngyújtó lángját). Ráadásul a rendszerkomponensek korrózióállóak és IP54 védettségűek, vagyis mostoha körülmények között, ipari létesítményekben is alkalmazhatók (ezért is népszerű a rendszer például hulladékkezelő telepeken).

 

Töltőállomásokon is

A gyártó egy kifejezetten EV-töltőállomásokra specializált változatot is fejlesztett, amely ugyanezt az MI-technológiát, te teljesen más hardvert használ. A szintén 24 órás automatikus felügyeletet biztosító megoldás a füst vagy a lángok észlelésekor egy „karanténszekrényt” bocsát a jármű köré, és egy legfeljebb 1400 °C-nak ellenálló habbal borítja be azt, így elszigetelve a többi járműtől. A habba aztán fúvókákon keresztül a hűtésre szolgáló víz kerül a habba. Az oltóvíztartály közvetlenül is csatlakoztatható a közeli tűzcsaphoz, így az automatikus riasztásra időközben kiérkező tűzoltók folytathatják az oltási vagy hűtési műveletet.

Források:

https://chambers.com/legal-trends/investigating-korean-serious-accidents-punishment-act
https://www.thekoreanlawblog.com/2023/10/korean-industrial-accident-crimes.html
http://www.powerkoream.co.kr/news/articleView.html?idxno=1108738

Vissza

Ezt a hírt eddig 131 látogató olvasta.