Híreink

Az erdőtüzek még az oltás után is szennyeznek

2025. május 08. 08:06

A spanyol Környezetvédelmi és Vízügyi Kutatóintézet a katalán tűzoltóság részvételével kétéves, az erdőtüzek szennyező hatásaival kapcsolatos kutatómunka során tárta fel a tűzoltókra leselkedő veszélyeket. A főbb megállapítások összecsengenek azzal, ami máshol korábban már elhangzott: az utómunkálatok ugyanolyan veszélyesek egészségügyi szempontból (ha nem veszélyesebbek), mint maga a tűzoltás.


Az erdőtüzek – nyilvánvaló, a környezetre gyakorolt romboló hatásuk mellett – egészségügyi kockázatokkal is járnak, ez pedig különösen igaz a tűzoltókra, akik az oltásban és az utómunkálatokban részt vesznek. A spanyolországiKörnyezetvédelmi és Vízügyi Kutatóintézet (IDAEA) 2022–2024 között vizsgálta az erdőtüzek és az ún. tervezett égetések során a levegőbe kerülő szén és 2,5 mikrométernél kisebb részecskék koncentrációját, hogy megállapítsa a veszély mértékét.

Az ún. PM2.5 a levegőben található azon finom részecskék gyűjtőneve, amelyek átmérője 2,5 mikrométernél kisebb. Az ilyen részecskék azért különösen veszélyesek, mert a méretüknél fogva képesek mélyen a tüdőbe hatolni és azon keresztül a véráramba jutni, egy sor egészségügyi problémát (légzőszervi, szív- és érrendszeri megbetegedéseket) okozva.

A PM2.5 koncentráció esetén kb. 30-40 µg/m³ érték felett beszélhetünk az egészségre káros értékekről. A tanulmány szerint a koncentráció erdőtüzek során értelemszerűen magas volt – átlagosan 152 µg/m³ körül – a tervezett égetések során 110–145 µg/m³ közötti értéket mértek. Ami az igazán megdöbbentő: az erdőtüzek nagy részének eloltása utáni „zárófeladatok” (maradványtüzek eloltása, felszerelések összeszedése, területről levonulás stb.) során ez az érték akár 1190 µg/m³-ig is emelkedett.

Ez összecseng azzal, ami az utóbbi években kezdett elterjedni a tűzoltó szakma kapcsán: nevezetesen, hogy az egészségügyi kockázatok messze nem érnek véget a tűzzel, és érdemes védőfelszerelést hordani az utómunkálatoknál is, illetve a védőfelszerelést érdemes úgy tárolni, hogy a tűzoltók lehetőség szerint minél kevesebbet érintkezzenek a szennyezett felülettel.

A tanulmányból eredő következtetések tovább erősítik a régi skandináv szemléletet (az ún. Skelleftea-módszert), amely szerint a védőfelszerelés megfelelő kezelése és tárolása ugyanolyan fontos, mint például a légzőkészülék viselése a tüzek esetén.

Vissza

Ezt a hírt eddig 127 látogató olvasta.