Kiürítési stratégia egészségügyi létesítményekben – Veresné Rauscher Judit PhD értekezésének védése2025. március 18. 09:04 „Legalább 45 éve olvasok szakmai írásokat, és egy kezemen meg tudom számolni a hasonló VAU-érzést, ami a dolgozat olvasásakor elfogott. Nincs gyakorlatiasabb dolog egy jó elméletnél – ez a tézis különösen igaz a mellékletekre, amelyek önmagukban is felérnek egy tematikus szakkönyvtári segédlettel.” Főszerkesztőnk véleménycikke Veresné Rauscher Judit értekezéséről (melyet az Óbudai Egyetem Biztonságtudományi Doktori Iskolájának bizottsága tegnap summa cum laude értékelt).
Az értekezés vázlatát nézve átjön a rendezettség, de nem látjuk azt az alapos kutatómunkát, amely a szöveg olvasása közben szinte beszippantja az embert. Ezért – a szerző hozzájárulása esetén – örömmel közölnénk részleteket az értekezésből, ugyanis grandiózus, a részletekre is figyelő, a világ megoldásait a hazai gyakorlatba ültető, új kutatási eredmények egész sorát felvonultató munka született.
A fejezetek egymásra épülése az elméleti kérdésektől vezet azok nagyon is gyakorlati megvalósítás lehetőségeinek bemutatásáig. A fizikai kiürítés idejének becslése és az erőforrás menedzsment önmagában is olyan nóvum, amely számos területre is adaptálható.
A vészhelyzeti betegszállítási folyamat és a lehetséges mentőeszközök vizsgálata című fejezet kiegészülve a 3. melléklettel „Mentést segítő eszközök gyűjteménye” megítélésem szerint önmagában példaértékű és nagy gyakorlati jelentőségű értekezés.
A fejezetek
- Az egészségügyi létesítmények és tűzeseteik vizsgálata
- Az egészségügyi intézmények hazai és nemzetközi jogi szabályozása.
- Kiürítés tervezése egészségügyi intézményekben
- A vészhelyzeti betegszállítási folyamat és a lehetséges mentő eszközök vizsgálata
- A fizikai kiürítés idejének becslése és az erőforrás menedzsment
- Összegzett következtetések
A mellékletek
- 1. melléklet – Kórház tüzek gyűjteménye
- 2. melléklet – Egészségügyben dolgozók kérdőív leirata
- 3. melléklet – Mentést segítő eszközök gyűjteménye
- 4. melléklet – Segédletek a kiürítés tervezéséhez
- 5. melléklet – Menekülési képesség, mentési szükséglet
- 6. melléklet – Mentési idő becslésének módszerei
Az eredmények közül az általam kiemeltek
Mentési folyamat
- Mentési triázs kidolgozása és jelrendszer kialakítása az amerikai ajánlás és a magyar sürgősségi triázs rendszer integrálásával.
- A tűzoltói beavatkozást elősegítő az intézményeknél készenlétben tartott A3 méretű, laminált alaprajzok biztosítása, rendkívül alapos részletadatokkal.
- A teljes kiürítés és helyreállítás folyamatokra és időszakokra bontása.
- Egy sikeres kiürítéshez szükséges kórházi eseményirányítási rendszer meghatározása és javaslat a kórházi vészeseti csoport összetételére. Ami talán a legfontosabb ebben, hogy a szerepkörök és a feladatok meghatározása mellett hozzárendelte a lehetséges munkaköröket.
- A kiürítés-tervezési folyamat témaköreinek kidolgozása.
- A betegmozgatás szempontjából 5 különböző kategória és 5 kiürítési helyzet meghatározása.
Másként tervezni
- Kidolgozta az egészségügyi intézmények vészhelyzeti kiürítés tervezésének lépéseit.
- Tűzvédelmi Műszaki Megfelelősségi Kézikönyvet az egészségügyi környezetre optimalizálva továbbfejlesztette.
- Megállapította, hogy egészségügyi intézményekben a jelenleg tűzvédelmi szabályzat részeként kezelt kiürítési feladatokat az egészségügyi válsághelyzeti terv (EVT) alá kellene beilleszteni.
- A mentési kategóriák megjelenítésére kidolgozott egy kombinálható új jelzésrendszert, amellyel a betegek mentési kategóriái és ezáltal az ajánlott mentési sorrendjük folyamatosan naprakészen tartható, a számítógépes beteg-nyilvántartásba is bevihető adat.
Mentési idő
- Feltérképezte a kórházi kiürítés hatékonyságát befolyásoló tényezőket és ez alapján javaslatot tett gyakorlatok jelentős átszervezésére.
- Igazolta, hogy a tűzvédelmi előírásokban használt számítási módszerek nem alkalmasak a betegek mentési idejének számítására, erre kétféle módszert dolgozott ki.
Alkalmazásért kiállt!
Olyan újszerű, komplex megoldásokat tartalmaz az értekezés, amelynek egészét fontosnak tartom a szakmai közösségnek bemutatni.
Az eredményeket az érintett szabályozásokban, Tűzvédelmi Műszaki irányelvekben feldolgozni.
A 4-6. mellékletet („Segédletek a kiürítés tervezéséhez” „Menekülési képesség, mentési szükséglet” „Mentési idő becslésének módszerei”) célszerű lenne oktatási anyagként alkalmazni az egészségügyben és a mentésirányításban.
Heizler György
főszerkesztő
Vissza
Ezt a hírt eddig 175 látogató olvasta. |