Híreink

Belterületi fák nyilvántartása – Minek ez nekünk?

2025. február 11. 09:26

Megjelent egy új szabvány, az MSZ 12703:2025 Belterületi fák nyilvántartása és a fák értékének meghatározása címmel. Jogosan merül fel az emberben a címben feltett kérdés: minek ez nekünk? A tűzoltók műszaki mentés, tűz kapcsán gyakran avatkoznak be belterületen lévő fákkal kapcsolatban. Mi volt a kárérték, a megmentett érték?


Ezekre a kérdésekre adhat választ a szabvány alapján készített fakataszter. A fakataszter készítését az önkormányzatok számára jogszabály írja elő. A szabvány a belterületi fák nyilvántartásának (fakataszter) adattartalmát és e fák értékének, értékváltozásának, valamint egyes állapotjellemzőinek meghatározását írja le.

2025. január 1-jén megjelent szabványban meghatározott fakataszter lehetővé teszi:

  • a faállomány nyilvántartását (faj/fajta, fizikai paraméterek, állapotjellemzők, védettség és településen belüli elhelyezkedés stb.);
  • a fenntartási munkálatok tervezését;
  • a beavatkozások, események, egyéb dokumentumok rögzítését;
  • a rögzített adatok alapján egyszerűen elvégezhető faértékszámítást.

Ebből az adatbázisból a tűzoltóságok kérhetnek és egyben a beavatkozással kapcsolatban adhatnak adatokat az önkormányzat illetékes szakembereinek.

Vissza

Ezt a hírt eddig 235 látogató olvasta.