Híreink

Minden akkus termék megbukott a vizsgálaton

2025. január 23. 08:25

A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) szakmai irányítása alatt álló kormányhivatalok 2024. második felében lítiumion-akkumulátorral működő termékeket mintavételeztek – és az összes termék megbukott. Mindez félrevezető is, meg nem is; egy nagy tanulsága van a dolognak, de nem feltétlenül az, hogy „nem lehet jó akkus terméket kapni”.


„Az NKFH akkreditált laboratóriumában kerültek megvizsgálásra. A szakemberek többek között hangszórókat és fülhallgatókat vettek górcső alá. A vizsgálat fókuszában a termékek biztonságossága állt, és a mintavételezett termékekből egyik sem felelt meg a hatósági előírásoknak, ezért a kormányhivatalok piacfelügyeleti eljárást indítottak, amelynek végén a termékek forgalomból történő kivonására is sor kerül.” Ez áll a sajtóközleményben, ahol egy jókora dobozhalomról készült kép bizonyítja: a szakértők jónéhány, Magyarországon kapható terméket beszereztek, kisboltokból, nagyobb áruházláncokból, telefonos boltokból, műszaki áruházakból, barkácsáruházakból, szerszám és számítástechnikai webáruházakból.

 

Mi volt a probléma?

A töltésvezérlő elektronika egyik esetben sem rendelkezett hőmérsékletfigyeléssel. Ez tűzbiztonsági kockázatot jelent, mert ez a funkció gondoskodik a töltés leállításáról, ha a cellák esetleg túlmelegednének. Egyszerűbben szólva (ha esetleg laikusok is olvasnának minket): ha az akku töltés közben túlmelegszik (márpedig ez előfordulhat), a töltés nem áll le, ami további túlmelegedéshez, majd az eszköz robbanásszerű kigyulladásához vezethet. Néhány jellemző példa ilyesmire:

A közlemény címe ugyanakkor bizonyos értelemben félrevezető: az anyag nem említi ugyanis, hogy a tesztvásárlásnál valószínűleg a kifejezetten olcsó, „párezer forintos” kategória volt a célpont. Mindez tehát nem azt jelenti, hogy egyáltalán ne vásároljunk akkus termékeket, mert egyik sem biztonságos.

 

Mi az igazi tanulság?

A vizsgált termékek listájának (ide kattintva tölthető le pdf-ben) megvan a maga diszkrét bája; feltűnő a bolhapiaci túlsúly, vagyis kifejezetten olcsó, és javarészt Kínából érkező termékekről van szó (összesen kettő termék származási helye Európa, de nincs kétségünk afelől, hogy itt is Kína a gyártás helye).

Ezzel nem azt akarjuk mondani, hogy a kínai termékek nem jók – rég elmúltak azok az idők, amikor az volt az általános tapasztalat, hogy Kínából csak alacsony minőségű termékek származnak. Az ilyen olcsó, sokszor márkanév nélküli, vagy hazai belpiacra gyártott (lásd a „Kakusiga” nevű csodákat) eszközöknél azonban tipikusnak mondható, hogy a „spóroljunk mindenen” elvnek először az alapvető biztonsági óvintézkedések esnek áldozatul. Elektromos eszközöknél ez gyenge kábelezést, áramütés veszélyét hordozó adaptert, vagy jelen esetben tűzveszélyes elektronikát jelent. (A listán van még egy konkrét hamisítvány is, ami a klasszikus „csak egy kicsit változtassunk a logón” elv szerint egy drágább JBL terméket imitál.)

A termékek jellemzően 5-6 ezer forint környékén, vagy még annál is olcsóbban voltak kaphatók (némi internetes kereséssel lehet találni a listán szereplők közül 2-3 ezer forintos tételeket is). 

Az igazi tanulság tehát az, hogy igyekezzünk nagyobb, ismertebb, megbízhatóbb márkát választani, és ha akkumulátoros eszközökről van szó, inkább kerüljük a kategórián belül feltűnően olcsónak tűnő termékeket. 

Vissza

Ezt a hírt eddig 150 látogató olvasta.