Híreink

Mi az ablakimpulzus-oltás?

2025. január 15. 08:06

Az épület ablakán lángok csapnak ki és füst áramlik felfelé. Ez egy gyakori tűzoltói esemény. Milyen megoldást célszerű ilyenkor alkalmazni? Melyik a leginkább hatékony módszer? Számos nemzetközi vizsgálat az ablakon keresztül történő impulzusoltásban találta meg a választ. A taktika lényegét nagyon egyszerűen a németországi Kleve önkéntes tűzoltóinak videója mutatja be.


A videó ide kattintva érhető el.

A helyiségek tűzterhelése jelentősen megnőtt. Gyors hőmérsékletemelkedés és füstfejlődés az eredménye tűz esetén. A szakirodalom szerint ha az épület ablakán lángok csapnak ki, akkor a célunk a helyiség hőmérsékletének gyors lecsökkentése, mindezt az aktív belső beavatkozás előtt kell elvégezni.

Erre alkalmas az ablakimpulzus-oltás, amely

  • külső beavatkozási taktika,
  • a belső beavatkozás előkészítését szolgálja,
  • a belső beavatkozás feltételeit javítja.

 

Ezt illusztrálja a videó három kísérlete.


Részlet a videóból

1. kísérlet

Az ablaknyílások keresztül 130 l/p teljesítményű kötött sugarat enyhe mozgással a mennyezetre irányítunk és 10-30 másodperces impulzusokkal működtetjük a sugarat.

A keletkező füst és vízgőz nem jelent problémát, mivel az a nyitott ablakon akadálytalanul távozhat. A hőmérséklet gyorsan csökken. A füstből és a vízgőzből csak kevés jut a folyosóra, lépcsőházba, így a tűzoltói felvonulási feltételei biztosítottak.

2. kísérlet

Az ablaknyílások keresztül 130 l/p teljesítményű szórt sugarat irányítottak szobába és 10-30 másodperces impulzusokkal működtetjük a sugarat.

A szobában a tűz intenzitása gyorsan csökken, de a szórt sugár teljesen lezárja az ablakot, így a keletkező füst és vízgőz a folyosóra, lépcsőházba áramlik, így a tűzoltók beavatkozása nehézségekbe ütközik, vagyis a feltételek rosszak.

3. kísérlet

Megnövelték a sugárteljesítményt. Az ablaknyílások keresztül 235 l/p teljesítményű szórt sugarat irányítottak szobába, ahol a tűz intenzitása nagyon gyorsan csökken, de

  • a szórt sugár teljesen lezárta az ablakot,
  • így a keletkező forró füst és vízgőz gyorsan a folyosóra, lépcsőházba lett kinyomva,
  • ez szinte lehetetlenné tette a belső téri beavatkozást.
  • A nagy hőhatás miatt a tűzoltók felszerelése megsérült, de megvédte a tűzoltókat az égési sérülésektől.

Összefoglalásként még belső kamerával is megmutatják a folyamatot.

 

A következtetés:

  • Először a külső beavatkozás és utána jöhet a belső.
  • Kívülről kötött sugárral a mennyezetre lőni, így a füstgázok, a lángok és a gőz az ablakon távozhatnak és kevés jut a belső térbe.
  • Ugyanezt a felső szinteknél is megoldhatjuk.

Vissza

Ezt a hírt eddig 475 látogató olvasta.