Híreink Szakmai linkek Szaknévsor |
Robotok alkalmazásának tapasztalatai Németországban2025. január 10. 08:14 Hogyan válnak be a drónok és robotok vészhelyzetben? Mire alkalmas a robotika a tűzoltóságnál, a tűzoltásban és a mentésben? Milyen újdonságot hoz mindez a technológia a tűz- és mentéstechnikában? Az első tanulságokról szól a Német Mentőrobotikai Központ (DRZ) munkacsoportjának folyóiratcikke. Annak érdekében, hogy a kutatólaboratóriumokból származó robotokat alkalmassá tegyék a valós műveletekre, valósághű kültéri és beltéri tesztkörnyezeteket állítottak fel a DRZ-ben, amelyeket a kutatók és a tűzoltók rendszeres gyakorlatain teszteltek. Három helyzetet mutattak be.
Tűzvizsgálat Berlinben Egy ipari csarnoktűz után Berlinben 2021 februárjában a tűz vizsgálatához, szabványos előre és lefelé néző kamerával felszerelt drónt használtak a kezdeti külső áttekintéshez és a csarnokon belüli részletes feltáráshoz. Ez utóbbinál
Ebből is látható, hogy nagyon pontos technológiai ismeretekkel felvértezve lehet az első lépéseket megtenni, s majd az ebből származó gyakorlati tapasztalatokat közzétenni.
Árvízi helyzet áttekintése Az árvíz során kialakult helyzet áttekintése az 2021. júliusi, erftstadti repülés során került sor. Az itt használt drónt feladata:
Ugyanígy drónt használtak
Tűzvizsgálat támogatása lakótelepi épülettűznél 2022. februári esseni lakótelepi tűz után a tűzkeletkezési ok vizsgálatának támogatására egy kis drónt használtak
A belső szemléhez lánctalpas távirányítású járművel képeket gyűjtöttek több lakás 3D-s modelljéhez; másrészt magát a viszgálati tevékenységet is dokumentálták. Drónt használtak arra, hogy az épületen kívülről képet közvetítsen a robot működéséről.
Ezen tapasztalatok alapján a robotokat és azok vezérlőszoftvereit jelentősen továbbfejlesztették. Emellett kutatókból és elsősegélynyújtókból szakértői csoportok alakultak, amelyek mindegyike reálisan értékeli a robotrendszerek működési és gyakorlati alkalmasságát. Az élvonalbeli robotikai technológia közös gyakorlatokon és valós bevetéseken történő tesztelése lehetővé teszi a kutatók számára, hogy jobban megértsék a bevetésben résztvevők igényeit és a tűzoltók beavatkozási feltételeit. A másik oldalról a tűzoltók jobban megismerhetik a fejlett technológiákat, felmérhetik azok funkcióit, és megtanulják alkalmazni őket a bevetések során.
A CTIF nyomán A DRZ tanulmánya ide kattintva érhető el. Ezt a hírt eddig 114 látogató olvasta. |