Híreink

Erdőtüzek: egyre inkább az MI-re helyeződik a hangsúly

2024. december 11. 13:20

A nagy technológiai áttörések mellett érdemes a már velünk lévő eszközök terjedését is figyelemmel kísérni. Ilyenre lehet példa az a kiterjedt erdőtűzfigyelő hálózat, amelyet az Oregoni Egyetem több másik társszervvel együtt tart fenn, és ahol az ezerkétszáz kamerát figyelő algoritmusnak kiemelt szerep jut.


Az erdőtüzek igen komoly problémát jelentenek világszerte, főleg a klímaváltozás kapcsán; elég, ha megnézzük a tavalyi európai statisztikákat, amelyekről mi is beszámoltunk.

Az Oregon Public Broadcasting adásában kiváló példáját láthatjuk annak, hogyan valósulnak meg a sajtóban sokszor futurisztikus újításként megjelenő ötletek: az Oregoni Egyetem több másik egyetemmel, valamint az ALERTWest tűz- és katasztrófafigyelő platformmal együttműködve egy ezerkétszáz kamerából álló erdőtűzfigyelő hálózatot működtet.

Magában a hálózatban olyan értelemben semmi futurisztikus nincsen, hogy az csupán egy megfigyelést segítő eszköz, amely az algoritmus segítségével észreveszi az erdőtüzek korai vizuális jeleit (jellemzően füstöt), amelyet aztán katasztrófaelhárító központok felé jelez, ahol emberi diszpécserek irányíthatják a helyszínre a megfelelő segítséget. A korábban még elképzelhetetlen technológia itt ugyanakkor a hétköznapok része: az MI viszonylag könnyedén tanítható ilyen egyértelmű jelek beazonosítására, és az Egyesült Államok hatalmas erdőterületein a korai észlelés valóban kincset ér. (Érdekes adalék, hogy ugyanilyen erdőtűzmegfigyelő hálózatot már évtizedekkel ezelőtt bevezettek, csak akkor fából ácsolt megfigyelőtornyokkal és emberi megfigyelőkkel.) 

Az adásban külön kitérnek arra is, hogy milyen kihívásokkal kell küzdeni jelenleg az MI kapcsán, amely az intenzív „tanítás” ellenére meglepően sokszor hibázik; éppen ezért fontos az emberi tényező, hiszen a vészhelyzeti központokban külön le kell ellenőrizni a jelzést, nehogy véletlenül egy felhőt vagy ködfoltot nézzen tűznek a rendszer.


A Pano AI kamerája egy washgintoni megfigyelőállomáson – az oregoni együttműködés is hasonló technológiára épül

Természetesen nem ez az egyetlen ilyen jellegű kezdeményezés: nem olyan régen mi is beszámoltunk arról, hogy az EU is építi a saját hálózatát.

 

Vissza

Ezt a hírt eddig 56 látogató olvasta.