Híreink Szakmai linkek Szaknévsor |
Alumínium béléstestű légzőkészülék palackok – korlátlan élettartam2018. november 10. 10:12
Páratlan sikertörténet Sok innováció az italból indul hódító útjára. Ez történt 1958- ban, amikor a Luxfer cég Angliában legyártotta az első hidegen húzott, varratmentes alumínium palackjait, amiket üdítőital csapolásához használtak. A tűzoltók dinamikus terhelése köztudottan nagy, miközben védőruházatuk, légzőkészülékük és eszközeik súlya is terheli őket. Az egyik legfontosabb életvédelmi eszközük a sűrített levegős légzésvédő készülék. Ennek egységei közül a legnagyobb súlya a palacknak van, ezért nagy igény mutatkozott az acél palackoknál kategóriával könnyebb karbon-kompozit palackok alkalmazására. A palackok európai népszerűségét a kisebb súly mellett az egyszerűbb szállíthatóságuk és kezelhetőségük is növelte. Az innováció nem állt le. Két új innováció
Nem kell részleteznünk, hogy a kisebb súly pozitívan befolyásolja a tűzoltók nehéz munkavégzését, valamint csökkenti a munkavégzés során felhasznált levegő mennyiségét is.
Tűzoltókra hangolva Hazánkban – ismereteim szerint – az 1980-as évek első nagy légzésvédelmi fejlesztései után, a légzésvédelmi korszerűsítés eredményeként jelentek meg a tűzoltóságnál az új típusú légzőkészülékek. Ezeknél a levegőellátó rendszer részei biztosítani tudják akár két használó személy részére is a szükséges levegőmennyiséget. Ez a szükséges levegőmennyiség a terhelés függvényében rendkívül dinamikusan változik. A felnőtt ember levegő felhasználása ülő helyzetben 8-10 liter/perc, közepes munkavégzésnél 30-50 liter/perc, nehéz munkavégzéskor 70-100 liter/perc. A tűzoltók bevetése során nagyon nehéz körülmények között a 150-200 liter/percre is szükség van. Ez persze nagyban befolyásolja a légzőkészülék felhasználhatóságának időtartamát. Ez a védelmi idő a készülékből az első levegővételtől számítva a légzőkészülék-palack teljes kiürítéséig terjedő időt jelenti. Ez az időtartam egy 6 literes 300 bar nyomású légzőkészülék palack esetén közepes munkavégzéskor kb. 40 percet jelent. A drasztikus súlycsökkentést a Luxfercég L6X-es alumínium ötvözetével készülő szénszállal tekercselt kompozit palackjainak megjelenése tette lehetővé. A folyamatos kutatásnak és termékfejlesztésnek köszönhetően fokozták a palackok edzettséget, a használat során fellépő feszültségekkel, hasadással szembeni ellenállásukat. Az innováció eredménye egyfelől az élettartam növekedése, másfelől a súly csökkenése. Fontos lépés volt, a hagyományos L6X-es alumínium ötvözet lecserélése a Luxfer Gas Cylinders által kifejlesztett L7X extra erős és könnyű alumínium ötvözetre. A kezdeti 15 éves limitált élettartam előbb 20, majd rövidesen 30 éves lett. Az innovatív szellem két legújabb eredménye:
Nem kell részleteznünk, hogy a könnyebb súly pozitívan befolyásolja a tűzoltók nehéz munkavégzését, valamint csökkenti a munkavégzés során felhasznált levegő mennyiségét is. . Fókuszban a biztonság A legjobb minőségű termékek estén sem szabad megfeledkezni a rendszeres ellenőrzés és karbantartás fontosságáról. A Rév és Társai Gázipari Kereskedelmi Kft. ezért is hozta létre 2006-ban palackhitelesítő és karbantartó üzemét, így állítva a Luxfernél felhalmozódott tapasztalatot a hazai szakemberek szolgálatába. A magasnyomású gázpalackok karbantartásán belül a légzőkészülék palackok külön figyelmet érdemelnek. A Rév és Társai kollégái jól tudják, hogy a megfelelő munkavégzésen és a biztonságon akár emberéletek is múlhatnak. A légzőkészülék palackok számára így külön „tiszta szoba” került kialakításra, hogy az elvégzett munka minősége mindenben megfeleljen, vagy akár túl is teljesítse a szabványok és partnerek által támasztott szigorú elvárásokat. A palackok mellett fontos megemlíteni még a piacvezető minőségű német VTI légzőkészülék szelepeinek karbantartását is – a minőséget mi sem igazolja jobban, minthogy a VTI gyártja többek között a Dräger és az MSA részére is a szelepeket. Mindezek a termékék és szolgáltatások már a hazai szakemberek számára is elérhetők!
Homokiné Lakatos Andrea
Ezt a hírt eddig 2478 látogató olvasta. |