Termékek Szakmai linkek Szaknévsor |
ÉpítészetAlagutak, aluljárók tűz elleni védelme
Alagúttüzek jellegzetességei
Az alagutak építői sajátságos helyzetben vannak tűzvédelmi szempontból: a zárt térben bekövetkező balesetek katasztrofális következményekkel járhatnak. Habár a tűzesetek ellen védekezni szinte lehetetlen, mindenképpen érdemes a műtárgyakat a tűz ellen védeni – nem csupán az állaguk megóvása érdekében, hanem azért is, mert a keletkező hő mellett fellépő strukturális változások súlyos veszélyeket jelenthetnek az ott tartózkodókra.
Nagy tűzesetek
Az alagutak általában vasbeton szerkezetekből, vagy torkrét betonnal erősített acélhálós szerkezetekből állnak. A hidraulikus cementkötésű betonszerkezetek általában 200-300°C-ig hőállóak, ezt a tulajdonságukat nagyjából 10-15 percig őrzik meg. Ezután a megszilárdult beton (a cementkő) elveszti kristályvíz tartalmát, felülete megreped, és kisebb-nagyobb darabokban leválik (1. ábra). A betontakarást elveszítő acélbetétek folyamatosan felmelegednek és kb. 500°C-on elvesztik szilárdságukat, ami gyakorlatilag az egész szerkezet töréséhez vezethet (2. ábra). Az üledékes kőzetekbe fúrt alagutak általában torkrét betonnal erősített felületűek, ezért különlegesen ajánlott magasabb hőhatás ellen védeni őket, mert a mészkő kb. 800°C-on bomlik, mállik. Mindezek során az alagútban olyan szerkezeti omlások keletkeznek, amelyek miatt az használhatatlanná válik.
Külön jellegzetessége az alagúttűznek, hogy a hő hatása szűk térben (3/a ábra) teljesen más, mint a szabadban (3/b ábra). Az alagutak burkolatainak minősítő vizsgálatai során nem a
![]()
![]() szokásos ISO felmelegedési görbét használják (amely kb. 1000°C-os hőmérséklet maximumot jelent), hanem az alagutakra jellemző 1350°C-ig felfutó görbét (alagút-hőfokgörbe). A szokásos tűzvédelmi burkolatok pedig ezt az igénybevételt már nem bírják ki.
![]() ![]() 3/a ábra – Alagúttűz hatása
3/b ábra – Épülettűz hatása
Milyen megoldás alkalmazható?
A Promat több évtizede gyárt és forgalmaz a passzív tűzvédelem céljaira használható anyagokat. Ezekből olyan szerkezetek, burkolatok, bevonatok készíthetők, melyek magasabb hőmérsékleten nem, vagy nehezen éghetőek. A legismertebb ilyen termék az aluminátcement kötésű építőlap, amely hőállósága 1350°C, s melyből különféle minőségű és méretű lapok készülnek. Egy lehetséges megközelítés az alagutak belső felületének 25x12 m méretű, 30 mm vastag lapokkal történő beborítása (4/a-b ábra alapján), hiszen az ilyen burkolat lapvastagságtól függően akár 240 percig is ellenállhat a tűznek. Ugyanilyen védőanyaggal biztosítható a kiegészítő szerkezetek – szellőzővezetékek, elektromos kábelek és csővezetékek – megóvása is (4/c ábra). A szellőző vezetékeket is olyan anyagból kell elkészíteni, mely a fokozott hőmérsékleti hatásoknak is ellenáll (4d ábra); ilyen a PROMATECT®-AD jelzésű tűzvédő lap.
![]() ![]() 4/a ábra – Oldalfalak burkolása 4/b ábra – Födém burkolása
![]() ![]() 4/c ábra – Állmennyezeti szellőzők kialakítása 4/d ábra – Kábelcsatornák kialakítása Az alagutak tűzvédelmére ajánlott építőlap a PROMATECT®-T jelzésű, melynek néhány műszaki jellemzője a következő:
· lapméret: 2500 mm x 1200 mm, vastagság: 12-30 mm
· testsűrűség: 900 kg/m3
· hővezetési tényező: 0,212 W/mK
· pH érték: 10.0
· hőállóság: 1350°C
· korrózióállóság: kloridoknak és szulfátoknak ellenáll
· nyomószilárdság: 4,0 N/mm2
· vízállósága: csak felületi vízfelvétele van
· rögzítése: korrózióálló acélcsavarokkal és hőálló acél beütődübelekkel (6. ábra)
![]() ![]() Válaszfalak Tágulási hézagok tömítése
![]() ![]() Füstelszívó vezetékek kialakítása Kábel és csőátvezetések
Wlasitsch László
okl. vegyészmérnök
Promat Képviselet, 1052 Budapest, Vitkovics Mihály u. 9.
Tel.: (06 1) 317 5891
E-mail: info@promat.hu
Ezt a hírt eddig 3440 látogató olvasta. |