Névjegy

Történelmi személy

Név: Dr Prohászka Imre tű. ezredes

Születési adat: (Érsekcsanád 1946. - Győr 2001. 05. 19.)


Dr. Prohászka Imre 1968-tól 2001-ig tartó tűzoltói szolgálata alatt a magyar tűzoltóság egyik meghatározó, emblematikus alakjává vált.

Nem a nagy szavak, hanem a határozott tettek embere volt úgy a szolgálatteljesítés, mint a magánélet területén. A többet, a jobbat akarás, a másokon való segítés és a szülői példa hozta 21 éves korában a tűzoltóság soraiba. Azoknak a szülőknek a példája, akik munkájára az embereken való segítés volt jellemző, hiszen édesapja tűzoltó, majd mentő gépkocsivezető, édesanyja pedig szülésznő volt.
A textiltechnikusi oklevél és a katonai szolgálat után rövid ideig a győri Kötött- kesztyű gyárban, majd a mosonmagyaróvári Mentőállomáson dolgozott. 1968. július 1-jével került a mosonmagyaróvári tűzoltósághoz, ahol beosztott tűzoltóként, szakaszvezetői rendfokozattal teljesített szolgálatot. A BM Akadémia Tűzoltó Tagozatát kiváló eredménnyel végezte el és soron kívül hadnaggyá léptették elő.
 
Fiatal tisztként megelőzési munkakörben 7 évet szolgált, majd következtek a mind magasabb beosztások. Városi parancsnok-helyettes majd parancsnok lett Mosonmagyaróváron, ahol nevéhez fűződik többek között a laktanya átalakítása, bővítése.
Közben kiváló eredménnyel elvégezte a Budapesti Állam és Jogtudományi Egyetemet.
Városi parancsnoki munkáját elismerve került 1982. őszén megyei parancsnok helyettesnek Győrbe, majd alig fél év múlva - az általa nagyon tisztelt nyugdíjba vonuló elődjétől, Szabó Gyula tűzoltó ezredestől - átvette a parancsnoki teendők ellátását.
1983-ban nevezték ki a Győr- Moson- Sopron megyei tűzoltó-parancsnokság parancsnokának. Felkészültsége, széleskörű vezetői és szakmai tapasztalatai és az újra való fogékonysága révén irányításával jelentős eredmények születtek.
 
Ezt követte 2000. január1-től a Győr-Moson-Sopron Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság igazgatói beosztása egészen 2001. február 21-ig, nyugállományba helyezéséig.
 
 
Közel 18 éves megyei parancsnoki tevékenysége egy önálló korszakot jelentett Győr-Moson-Sopron megye tűzvédelmében, a tűzoltóságok, majd a katasztrófavédelem életében.
 
Jó kapcsolatot alakított ki és ápolt a megyei önkormányzattal, a közigazgatási szervekkel, a társadalmi szervezetekkel valamint a szlovák és osztrák kollégáival.
Tevékenységét újítások, új kezdeményezések sora jellemzi.
Parancsnoki tevékenysége alatt megújultak a megye tűzoltóságainak laktanyái, műszaki fejlesztések történtek, új gépjárművek kerültek beállításra. Megújította a készenléti állomány képzési rendszerét, nagy hangsúlyt fektetett a fiatal tűzoltók kiképzésére. Új parancsnoki, vezetői generációt nevelt ki. Vonulós egység állt fel Csornán. Tűzoltó emlékszobák létesültek, sok új kiadványban, könyvben népszerűsítette a tűzoltóságot, gazdagította a tűzoltó irodalmat, emléket állítva a tűzoltó elődöknek. A Tiszteletbeli Tűzoltói Cím létrehozásával és adományozásával érzelmileg is a tűzoltósághoz kötötte a megye és városai állami, egyházi, gazdasági és oktatási vezetőit.
 
Irányítása alatt Győr-Moson-Sopron megye tűzoltósága mindig az elsők között teljesített, az új iránti fogékonyság, az új megoldások keresése jellemezte tevékenységét. Fontos feladatának tekintette az önkéntes tűzoltó egyesületekkel való törődést, munkájuk segítését és szakmai képzésüket. Beindította a gyermektűzoltó táborokat, a győri Bercsényi Gimnáziumban a Tűzoltó-Katasztrófavédelmi oktatást. A mosonmagyaróvári, majd később a soproni egyetemen megkezdődött az önkéntes tűzoltó-parancsnoki fakultáció. Oktató, szervező munkáját a mosonmagyaróvári egyetem vezetői címzetes egyetemi docensi címmel ismerték el.
 
2000-ben, a megyei katasztrófavédelmi szervezet megalakításában példaértékű munkát végzett, a két eltérő feladatkörrel rendelkező szervezetből egy szervezett, egységes, jól működő igazgatóságot hozott létre.
Egy nehéz, küzdelmes korszakban állt a tűzoltóság, majd a katasztrófavédelem megyei vezetői posztján.
Tevékenysége kiváltotta a szakmai elöljárói, valamint a megye állami és társadalmi vezetőinek őszinte, igaz tiszteletét és megbecsülését, amelyet több kitüntetéssel is elismertek.
Halálával egy kemény, következetes és nagyra becsült parancsnokot veszítettünk el, egy olyan embert, aki minden tekintetben példa volt és marad a közösségért tenni akaró személyek számára.
 
A megye tűzoltóságai, a katasztrófavédelmi igazgatóság személyi állománya az emlékét tisztelettel megőrzi.
A családtagok jelenlétében a katasztrófavédelmi igazgató, a megye hivatásos önkormányzati tűzoltóságainak parancsnokai, a mosonmagyaróvári tűzoltóság nyugdíjas parancsnokai és a Nyugat-Magyarországi Egyetem mosonmagyaróvári karának professzora minden évben síremlékének koszorúzásával emlékezik meg a néhai igazgató halálának évfordulójáról.
 
A Győr-Moson-Sopron Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság, Mosonmagyaróvár város Hivatásos Önkormányzati Tűzoltósága és a gyászoló család közreműködésével 2005. május 19-én került sor Dr. Prohászka Imre nyugalmazott tűzoltó ezredes, tűzoltósági főtanácsos, címzetes egyetemi docens halálának 4. évfordulója alkalmából, a tiszteletére állított emléktábla avatására.
 
A Gróf Széchenyi Ödön Tűzoltóversennyel váltakozó években, 2003. óta kétévente megrendezik a megye hivatásos tűzoltói részére a Dr. Prohászka Imre Tűzoltó Emlékversenyt, mellyel tisztelegnek emléke előtt.

Vissza