Budapest Sportcsarnok: Mi történt a tűz előtt? – Epilógus2020. február 24. 08:19 Minden „tűzvédelmis” figyelmébe ajánljuk a Budapest Sportcsarnokról tíz évvel a tűzeset előtt készült, a létesítmény tűzvédelmi helyzetét felmérő tanulmányt. A használati tűzvédelemmel foglalkozók számára különösen fontos mondatok szólnak a feladatukról és az apró részletekből kibontakozó egészért szóló felelősségükről. A szakértői felmérés javaslatokról és hiányosságokról szóló befejező részét közöljük a szerzők hozzájárulásával.
Korlátok között
Ne feledjük ez a tanulmány 10 évvel a BS tűz előtt készült.
- A tanulmány elkészülte után a Népstadion igazgatója a Tűzbiztonság 2000 Kft-t bízta meg a BS tűzvédelmi feladatainak ellátásával, beleértve az általuk feltárt hiányosságok - lehetőség szerinti - megoldását is.
- E feladatot egészen a tűzesetig látták el, elsősorban a használati szabályrendszer kialakításával és fenntartásával. A pénzügyi eszközöket igénylő feladatok megoldására csak javaslattételi lehetőségük volt. De ez bevett dolog a "tűzvédelmisek" világában.
- Palotai László a tanulmány elkészülte után - nyugdíjazását követően - kapcsolódott be munkába, a BS tűzvédelmi feladataival közvetlenül Ő foglalkozott, nagy hozzáértéssel és elkötelezettséggel.
Így a feltárt hiányosságok megszüntetése érdekében öt oldalon keresztül sorjázó javaslatok, egy részét a következő időszakban megvalósították, hasonlóan a 7 oldalon felsorolt konkrét hiányosságokhoz, amelyek kijavítására intézkedtek.
Palackposta – üzenet a múltból
A használati tűzvédelemmel foglalkozók számára különösen fontos mondatok szólnak a feladatukról és az apró részletekből kibontakozó egészért szóló felelősségükről. De arról is, hogy vannak olyan pénzügyi feltételek, amelyek az eredendően létesítési, tervezési adottságokat csak hosszú erőfeszítések árán lehet kijavítani.
A tűzeset előtti 10 évben ugyanis sokat fejlődött a BS tűzbiztonságának a szintje, amire még jelentős pénzeket is fordítottak.
Ilyen volt például:
- A porondraktár tűzgátló elhatárolása a felette lévő küzdőtértől.
- A csarnokteret védő vonali füstérzékelők felszerelése.
Ami a használati szabályok betartását illeti, ott is nagy változások voltak!
- Az ellenőrzés-karbantartás-nyilvántartás,
- a dolgozók és biztonsági személyzet kioktatása,
- az alapfunkciótól eltérő rendezvények előzetes engedélyeztetése, alapjaiban változott meg.
Dr. Héra Attila visszaemlékezése:
- Tevékenységünk során elsődleges volt mindvégig, hogy a rendezvények idejére biztosítsuk az emberek lehető maximális védelmet és a kiürítés megbízható végrehajtásának feltételeit.
- Javaslataink közül az 1. pontban foglalt " azonnali"értékelésűeket rövid időn belül sikerült megoldani. A 2. pontban foglaltak közül a 42. oldal 1. bekezdéséig jutottunk el. Szükségesnek tartom megjegyezni, hogy mind a Népstadion, mind a BS vezetése megértette és támogatta munkánkat, de ez természetesen néha konfliktusokkal is terhes volt.
- Számos probléma megoldása beruházási keret hiányában nem volt realizálható. Mi ennek ellensúlyozásaként vállaltunk – a megszűnt tűzoltói helyett – a rendezvényeken az ügyeleti szolgálatot, továbbá minden nem sport jellegű rendezvény szervezőit, sőt a kiállítások résztvevőit is tájékoztattuk a rájuk vonatkozó tűzvédelmi előírásokról, dokumentáltan. Mindez a tűzeset után a bíróságok előtt is bizonyította, hogy a BS a “jó gazda módjára” gondoskodott a ház tűzvédelméről.

A BS 1982-es átadásakor (Fotó Fortepan)
A javasolt komplex tűzvédelmi felújítást, a létesítmény átfogó állami nagyrekonstrukciójának idejére tervezték. Ez folyamatosan csúszott, és végül a tűz miatt el is maradt.
A tanulmányt Bán Lajos, Mészáros János és Dr. Héra Attila készítette.
A negyedik rész ide kattintva olvasható.
Vissza
Ezt a hírt eddig 1113 látogató olvasta. |