Híreink

Önkéntes tűzoltók képzése határok nélkül

2015. szeptember 28.

A Magyar Tűzoltó Szövetség a Kárpát-medencei együttműködés érdekében továbbképzést szervezett a szomszédos országok önkéntes tűzoltóinak. A 2015. szeptember 26-án, Balatonföldváron megtartott oktatásra mintegy ötvenen érkeztek Felvidék, Kárpátalja, Székelyföld és Vajdaság, valamint Burgenland képviseletében. Így Szlovákia, Szlovénia, Szerbia, Ausztria, Románia és Magyarország önkéntes tűzoltói cserélhették ki tűzoltási és műszaki mentési tapasztalataikat, és a beavatkozások módszereit.


Dobson Tibor tű. dandártábornok, a Magyar Tűzoltó Szövetség elnöke nyitóbeszédében hangsúlyozta: a nemzetközi találkozó célja, hogy a szomszédos országok tűzoltói a mentési technikákat összevetve biztonságosabb és precízebb mozzanatokat alkalmazzanak, mind a saját, mind pedig a mentendő személyek és értékeik érdekében. „Tanuljunk egymástól!” – szólította fel a szövetség tagjait és a meghívott vendégeket a Magyar Tűzoltó Szövetség elnöke 

Ennek egyik első elemeként az osztrák tűzoltóság felépítését, Imre Ernst, Felsőőr (Oberwart) kerület tűzoltóparancsnoka előadásában ismertette az osztrák tűzoltóság struktúráját és szervezeti felépítését, amelyből kiderült: a legkisebb településig lebontott tűzvédelmi kötelezettség terheli az önkormányzatokat. Ennek a szövetségnek négyezer-nyolcszázötven tagja van, ebből mindössze hat hivatásos tűzoltóság, háromszázhuszonöt létesítményi tűzoltóság, a többi pedig önkéntes alapon működik. Hivatásos tűzoltóság Bécsben, Grazban, Linzben, Salzburgban, Klagenfurtban és Innsbruckban van. Összesen 339 ezer tűzoltó dolgozik az országban, tíz százalékuk ifjúsági, tíz százalékuk pedig nyugdíjas. Ily módon minden huszonötödik osztrák állampolgár tűzoltó. Az önkéntes tűzoltók képzése szorosan egymásra épül, a tűzoltóságok minősítő gyakorlatokon bizonyítják képességeiket. Külön kitért az előadó a tűzoltóságok finanszírozására, a helyi kezdeményezések fajtáira, a beszerzett eszközök költségeinek megosztására az állam, a település és a tűzoltóság között. 

Ezt követően a gyakorlati módszerek kerültek a képzés fókuszába. 

Elsőként Peti István, a Kötél Egyesület tagja, egészségügyi szakember, az életmentés és elsősegélynyújtás alapvető feladataiba vezette be a hallgatóságot, bemutatva az eszközöket és módszereket, amit a résztvevő aktívan kipróbálhattak. Újraélesztés, szűk helyekről mentés, balesetei sérülések szerepeltek a fő helyen. A tűzoltó kötéltechnikai alapismeretekről Kovács Bálint tű. százados, a siófoki hivatásos tűzoltóparancsnokság parancsnokhelyettese beszélt, s kollégái bemutatták a mentés és önmentés alkalmazott módszereit. 

Somogyban az elmúlt egy héten is több teherautó borult árokba, melyek mentésének taktikai megoldásait részletezte a szomszédos országok önkénteseinek Bodó László, a KÖTÉL Egyesület vezetője. A környezetszennyezés megakadályozásának, a sérült üzemanyagtartály betapasztásának költségtakarékos lehetőségeire is választ kaphattak az érdeklődők. Ezenkívül a kaposvári önkéntes tűzoltók bemutatták azt a műszaki mentő járművet is, amelyeket nehezen megközelíthető helyszíneken vetnek be. A korszerű eszközökkel végrehajtott beavatkozás mellett bemutatták, hogyan lehet ugyanezt a hagyományos eszközökkel is végrehajtani. A képzésen részt vevők még egy személyautó légzsákjának eldurranását is megtekinthették. Közben a fő feladat egy balesetet szenvedett gépjármű és a beszorult ember szakszerű mentésének mozzanatait mutatták be a jármű stabilizálásától kezdve, a roncs szétvágásán keresztül, a sérült kiemelésig. 

A következő blokkban technikai újdonságokat ismerhettek meg a résztvevők. Nagy Béla, a Szlovák Tűzoltó Szövetség alelnöke annak az Iveco Daily hatszemélyes gépjárműnek ismertette a műszaki paramétereit, amelyből Szlovákiában az elmúlt időszakban négyszázat adtak át. A járműhöz egy olyan – búvárszivattyúval, kismotorfecskendővel, áramfejlesztővel és kéziszerszámokkal, valamint világító felszereléssel ellátott – árvízvédelmi utánfutó is kapcsolódott, amelyre nagy szükség van Szlovákiában, ezért ebből hatszázhuszonegyet bocsátottak a tűzoltók rendelkezésére. 

A jövő évben ötven HEROS-AQUADUX X1500 típusú jármű átadását tervezik a katasztrófavédelem számára, jelentette ki Rajnai Attila, a BM HEROS Zrt. vezérigazgatója az őrsöknek tervezett járműbemutatóján, Az ezerötszáz liternyi víz szállítására képes, főként városi használatra szánt fecskendőn kívül bemutattak egy fejlesztés alatt álló pickup gépjárművet is, valamint egy önkéntes tűzoltóságoknak tervezett utánfutót.

Rajnai Attila, a BM Heros Zrt. vezérigazgatója azt a gépjárművet mutatta be, amelyet a jövőben az önkéntes tűzoltó egyesületeknek szánnak. A Mahindra terepjáró a felépítményével és nagynyomású gyorsbeavatkozójával ígéretes fejlesztésnek mutatkozik. A vezérigazgató elképzelései szerint akár már jövőre 10-15-öt ilyen jármű átadására is sor kerülhet. Ugyancsak bemutatott egy utánfutót, amelyre egy nagyteljesítményű Magirus kismotorfecskendőt málháztak, s ez ugyancsak alkalmas lehet önkéntes tűzoltóságok számára. A kötetlen beszélgetésen számos javaslat is elhangzott a fejlesztéssel kapcsolatban.
A rendezvényen a Heros Aquadux-X 1500 gépjárműfecskendő prototípusát is meg lehetett tekinteni. 

Ezt követően Reichert Csaba, a tabi önkormányzati tűzoltók parancsnoka a tűzesteknél a beavatkozás szervezése, alapszerelések, felállítási helyek, a tűzoltás vízellátásának kialakítása témakört mutatta be kollégáival a gyakorlatban. Többek között kitérve a tűzoltás vízellátásának kialakítására is.

A hűvös, szemerkélő esős időben kitartók ezután ismét a terembe vonultak. Az eltűnt személyek keresésének módszereiről és eszközeiről szólva Bodó László elmondta, hogy évente mintegy öt-hatezer személy eltűnéséről érkezik bejelentés hazánkban. A felkutatásukról adott módszertani segítségben rávilágított az ilyen esetek okaira, aminek a megismerése fontos a sikeres kutatáshoz, hisz az okok árulkodók lehetnek az eltűnt lehetséges tartózkodási helyeire. A siker záloga a gyors cselekvés, hisz hetvenkét óra után már nagyon kevés az esély a sikeres felkutatáshoz. A KÖTÉL Egyesületnek legutóbb azonban sikerült egy idős asszonyt visszahozni öt nap után a családjának. Ebben segítségükre volt egy számítógépes applikáció is, amelyen látják a mentésben résztvevőket egy térképen, s így a program kiszűri azokat a területeket, amelyeket még nem fésültek át.

A mentendő személyek mellett a beavatkozó állomány testi épségének megóvása sem elhanyagolható, folytatta az előadássorozatot Kóbor Csaba tűzoltó alezredes, a Somogy Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság tűzoltósági főfelügyelője, aki a sűrített levegős légzésvédelmi eszközök használatát mutatta be. A stressz és annak hatására a kapkodó levegővétel nagyobb oxigén felhasználását eredményezi, ezért a beavatkozásra alkalmas idő is lerövidül. Hogy miként működik a légzőkészülék, milyen az álarc viselése és mennyiben nehezített benne a kommunikáció - ezeket mind kipróbálhatták az érdeklődők.

A füst veszélyeiről pedig már Heizler György, a Somogy Megyei Tűzoltó Szövetség elnöke tartott beszámolót. A résztvevők megtudhatták: a füstben, mind a látótávolság, mind a mozgás sebessége lecsökken, ezen felül pedig számos káros anyagot (például szén-monoxidot, maró és rákkeltő hatású anyagokat) is tartalmaz. Zárt térben égési sérülést is szenvedhetnek a tűzoltók. 

A balesetek elkerülése érdekében az elméleti tudnivalókat a gyakorlatban is használják majd a képzésen résztvevők.

Vissza

Ezt a hírt eddig 1950 látogató olvasta.


 

Kapcsolódó képek: